- Podcasty
- Podhoubí

Poslechněte si podcast: Sedni si na zadek a pozoruj. Jak šetřit zdroje i práci? Permakultura může být i v kanceláři
Kateřina Horáčková je jednou z předních osobností tuzemské permakulturní scény. O permakultuře píše, vede kurzy permakulturního designu, je součástí spolku Permakultura CS a na svém pozemku kolem staré roubenky v Českém středohoří experimentuje s veganským jedlým lesem. Kromě jídla tvoří i životadárné biotopy pro různé rostlinné a živočišné druhy. Jak se jí daří kooperovat s ostatními obyvateli jejího pozemku a co je to vlastně permakultura?
Podhoubí
Podhoubí je magazín o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu. Přinášíme v něm rozhovory s odborníky, ochranáři, zemědělci i dalšími aktivními lidmi, jimž životní prostředí není lhostejné. Vysvětlujeme environmentální témata, která v současnosti výrazně pronikají do společenské diskuze.
Indické zemědělství dokáže pohnout globální stabilitou, říká indolog Krejčík
Země kontrastů s populací blížící se 1,5 miliardy lidí nedávno slavila úspěšnou misi na Měsíc, stejně tak se ale asi šestina jejích obyvatel potýká s podvýživou. Indický stát se přitom už od šedesátých let stará o dostatečný přísun kalorií pro každého občana. Jenomže kalorie z pšenice a rýže neznamenají plnohodnotný jídelníček a rozsáhlé monokultury snižují biodiverzitu v regionech severní Indie podobně jako u nás.
Ekologičtí jsme, i když nadáváme na Gretu. Ekobytí od Timothy Morton nevrší další fakta
Ekologie může být otravná. Omezování, měření, opatření, ochrana a taky hodně strašidelných faktů. Tak třeba letošní červenec byl znovu nejteplejší v historii měření. Kolikátý už? Na Antarktidě chybí přírůstek ledu velikosti Argentiny a Kanada v podstatě ještě nepřestala hořet. Tohle všechno je velmi zneklidňující. Ale taky tu je jedno překvapivé zjištění. Nemusíme být ekologickými aktivisty. Ekologické bytí se totiž týká nás všech, už teď.
Milujte se a poťte se. Film Brutální vedro rozpouští lidské charaktery na animální podstatu
Nový český film Brutální vedro sleduje dospívajícího mladého muže, který se snaží dostat za kamarády na chalupu. Jenomže je brutální vedro, k Zemi letí úlomek Slunce, který všechno nesnesitelně ohřívá, a dojet na chalupu se nakonec ukáže jako poměrně nesnadný úkol. V Podhoubí si o filmu a o greenfilmingových proudech v audiovizuálním průmyslu povídám s Albertem Hospodářským a producentem Ondřejem Lukešem.
Jsme součástí potravinového řetězce. Pavel Drdel ve své restauraci zpracuje řepu od kořene po nať
Udržitelnost je zaklínadlo, které se čím dál víc propisuje do všech sfér byznysu a nejinak je tomu v tom restauračním. Často jde o vyprázdněný pojem, ale jsou místa, kde velkolepé proklamace nahrazují činy. Taková je i Sůl a řepa ve Strakonicích, kterou dělá Pavel Drdel se svým týmem. Co mají společného archeologické průzkumy se současným stravováním, které se zaměřuje na lokální produkty? I to se dozvíte v dnešním Podhoubí.
Klostermann, dark turismus a zelení vědci v pařátech Miloše Zemana. Průlet diskurzem o Šumavě
Karel Klostermann nemůže za vaši pokřivenou představu o Šumavě. Anebo ano? Lingvista Michal Hořejší se vydal na dobrodružnou výpravu do diskurzivní divočiny, aby zjistil, kdo všechno a jakým způsobem formoval debatu o našem největším národním parku mezi lety 1991 a 2010.
Nechat přírodu nadechnout. Ubrání se Novohradské hory před dravým turismem?
Novohradské hory zůstávají pod slabší zákonnou ochranou krajinného rázu formou přírodního parku. Zatímco se vláda připravuje na vyhlášení CHKO Krušné hory, CHKO Soutok a nového Národního parku Křivoklátsko, Novohradky zůstávají ve stínu sousední Šumavy. Malé pohoří, které se ve své větší části rozrůstá jižně k Dunaji, stojí vcelku správně stranou pozornosti. Znamená to ale také větší křehkost a náchylnost k poškození dosud zachovalé přírody.
Prudkých bouří může s klimatickou změnou přibývat. Na vznik tornád to ale nemá vliv, říká meteorolog
Jsou to dva roky od ničivého tornáda na jižní Moravě, které přeházelo životy lidí v obcích mezi Břeclaví a Hodonínem. Letos koncem června zase vydal Český hydrometeorologický ústav varování před silnými až extrémně silnými bouřkami na jihozápadě Čech. S globální změnou klimatu stoupají průměrné teploty, ale i četnost extrémních projevů počasí. Platí to i o bouřích a tornádech? Téma pro Petra Zacharova z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.
Sociolog Vojtěch Pecka se vynořil z klimaskeptické žumpy. Na dně našel knihu Továrna na lži
Klimatické výzkumné oddělení americké energetické společnosti Exxon přišlo na začátku 80. let s výsledky svých měření: pokud poroste spotřeba fosilních paliv, jak se předpokládalo, poroste i globální průměrná teplota na planetě. Dojde k dramatickým změnám klimatu, změní se složení biosféry i distribuce srážek. Tým Exxonu neměl pochybnosti, zda se to stane, nevědělo se jen kdy a jak rychle k tomu dojde.
Konvenční zemědělství je kruté. Je to jako kopnout matku do břicha, říká biodynamický zemědělec
Jsme tak pevně vsazení do věcí tak, jak se běžně dělají, že si neumíme představit zdroj úplně jiných přístupů. Svobodný statek na soutoku s takovým jiným zdrojem pracuje – je jím biodynamické učení, které je ale jen začátek. To důležité se děje přímo na poli v interakci mezi člověkem a přírodou.