Špína
NejnovějšíPřed 2 týdny

Poslechněte si podcast: Sedmdesátky nejsou náhoda! Orient o své pouti směr Redwood

Kapela Orient se poprvé vydala do Špíny před bezmála sedmi lety. Od té doby se toho událo hodně. Orienti zvládli vydat svůj debut V, několikrát obměnit sestavu a dopracovat se k druhému albu Redwood. Právě loňská nahrávka se stala hlavním středobodem našeho rozhovoru. Nezapomněli jsme ani na bilancování uplynulých let se třemi čtvrtinami kapely, které dorazily do studia.

32:18

Špína

Vydává: Český rozhlas

Za zdi zavřených zkušeben, garáží, podzemních klubů. Každý čtvrtek Judita Císařová, Honza Šamánek a Petr Wagner provádí posluchače sklepeními lokální i zahraniční DIY scény. Neštítí se ničeho – od punku a hardcoru až k undergroundovému rapu nebo temné elektronice. Listují katalogy nezávislých labelů i stránkami fanzinů, připomínají zásadní milníky z historie, zpovídají kapely a odkrývají mapu scény. Čím víc špíny, tím spíš nastraží uši.

Web

Před 3 týdny 28:58

Postupujte dále do moshpitu. Ostříme na nezávislé kapely jedoucí na jaře do Česka

Po více jak dvouleté pauze se letos konečně odjistila jarní klubová sezóna ve své plné šíři. Špína si tento týden rozhodla prolistovat programy klubů, sklepů a garáží v celém Česku a sestavila playlist ze zahraničních punkových kapel, které si v rámci svých turné rozhodly udělat zastávku u nás. A které rozhodně stojí za zmínku.

3. únor 2023 27:09

Nikdo nezůstane nedotulenej! Punkové novinky z československé DIY scény

Místní nezávislá scéna nikdy neodpočívá a rozhodně se neuložila ani k zimnímu spánku. Po nedlouhé pauze jsme se ve Špíně ohlédli za uplynulými dvěma měsíci a připravili posilující koktejl punkových novinek z lokálních luhů a hájů.

27. leden 2023 35:04

Zpětnou vazbu dostaneš až na tištěnou verzi. S Míšou Klocovou o fanzinu Kids&Heroes

Webzin Kids&Heroes patří mezi zavedené punkové portály české scény, letos oslaví 20 let svého fungování. Zároveň se jim podařil koncem loňska hattrick v podobě tištěné verze stejnojmenného fanzinu. O tom, jak vznikal, co zajímavého v něm tentokrát najdeme i jak funguje redakce, k nám do Špíny přišla osvětlit osoba z nejpovolanějších, šéfredaktorka a naše rozhlasová kolegyně Michaela Klocová!

20. leden 2023 33:07

Kolik druhů řinčení motorovek poznáš? NBDY o nové desce a vydavatelství Oxen

Vitamín, Voříšek, NBDY –⁠ stálice české noisové scény není ve Špíně žádným nováčkem, naposledy nás ve studiu navštívil před čtyřmi lety. Nedávno mu vyšla nahrávka u respektovaného amerického labelu Oxen Records, což je ideální záminka k tomu po čase probrat, co je u něj nového a taky se blíže zaměřit na katalog zmiňovaného vydavatelství.

6. leden 2023 32:22

S migrénou nepouštět! Máváme zlatou korouhví zahraničních nezávislých novinek

Konec starého roku a čerstvý začátek toho nového je již tradičně spojen s bohatým přívalem novinek. Takže jsme se ve Špíně rozhodli odjistit rok 2023 dávkou rozmanitých nových tracků. Na jaké ohlášené desky se těšíme a co nám teď z přehrávačů jen tak nezmizí?

14. listopad 2022 36:32

Mastné háro na Oscarech a neutuchající deprese. Either/or Elliotta Smithe slaví 25 let

Kytarista a zpěvák Elliott Smith se zapsal do povědomí širokého publika jako melancholický, temný písničkář, který otevřeně zpíval o drogách, depresích i těžkém dětství. Hudebník připodobňovaný k Nicku Drakeovi, Kurtu Cobainovi a Lou Barlowovi letos oslavil hned dvě výročí. 25 let od vydání jeho nejzásadnější desky Either/or doplnilo ještě jedno smutnější výročí, které se týká se jeho dobrovolného odchodu ze světa.

27. říjen 2022 35:40

Obušku z pytle ven, pankáče si vem! Vychází kniha mapující české předrevoluční punkové texty

„Stereotyp všedních dnů, kacíře pálejí, schody vedou nahoru, bomby na domy, všechno je špatně, zpátky na stromy!“ končí jedna ze slok nejslavnější písně pražské kapely Modrý tanky. Skladba Všechno je špatně, zpátky na stromy! poskytla i název nové knize Radima Kopáče, ve které se detailně věnuje předrevoluční punkové vlně u nás – tentokrát však z trochu jiného úhlu, než je obvyklé. O čem zpívali místní pankáči a jaké byly jejich peotické dovednosti jsme rozebrali ve Špíně!

14. říjen 2022 39:18

Jak se z projektu založeného partou pankáčů stane důležité kulturní a sociální centrum?

Nejdřív to byl rozbitý dům na náměstí, teď je to epicentrum nezávislé kultury na Ostravsku. Klub Futra v Orlové už 25 let úspěšně poskytuje prostor koncertům, přednáškám, zkušebnám, ale i nízkoprahovým službám. Jak se daří propojovat sociální práci s podzemní hudební scénou? O tom jsme se bavili s Kubou Lasotou a Blankou Kissovou z kolektivu Futry.

2. říjen 2022 34:15

Kapelu jsme založili, protože jsme neměli kámoše. Příběh britských punkáčů Leatherface

Měli našlápnuto k tomu stát se britskou Nirvanou, průlom do mainstreamu se ale nakonec nekonal. Ku příležitosti šesesátých narozenin Frankieho Stubbse jsme se ve Špíně rozhodli rozebrat příběh kapely Leatherface, kterou koncem osmdesátých let založil v přímořském městečku Sunderland společně s Dickiem Hammondem. Jak se na jejich tvorbě podepsala šeď upadajícího maloměsta, vzájemná kapelní rivalita a bohužel i alkohol?