Natura
12. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Sedláky neměli komunisté vůbec rádi a pokusili se je zlikvidovat

Přežili a dnes znovu pečují o louky, pole a lesy a pomáhají chránit českou přírodu. Ekologický magazín Natura se vypravil za jedním z nich - svobodným sedlákem, lesníkem a milovníkem živé krajiny Danielem Pitkem. Připravila Markéta Ševčíková.

24:11

Natura

Vydává: Český rozhlas

Ekologická témata i novinky z oblasti ekologicky šetrného způsobu života.

Web

Před třemi dny 24:47

Šaty v podobě matky země i nekonvenční divadlo: Dětští vítězové CO2 ligy se představili v Senátu

Naše společnost se mění a s ní i náš vztah k životnímu prostředí. Ve druhé polovině minulého století se o ekologii zajímala minorita, dnes se environmentalistika učí na univerzitách a z řady středoškoláků jsou ekologičtí aktivisté. Jak ale tuto problematiku vnímají děti školou povinné? Vědí, co se děje s klimatem, jak rychle mizí některé druhy rostlin a zvířat, jaký problém představují nezničitelné odpady, a tuší, na jaké planetě budou žít, až dospějí?

Před týdnem 23:58

KRNAP slaví 60 let a hrozí mu ušlapání turisty. Pomohlo by zavést vstupné nebo část parku zavřít?

Všichni je znají a všichni do nich chtějí. A nejen kvůli nejvyšší české hoře Sněžce a prameni řeky Labe, ale proto, že z Krkonoš se stal fenomén. Může za to krajina, která jinde na našem území není, a navíc spousta rekreačních možností včetně klientského servisu pro ty nejrozmazlenější. A móda.

Před 2 týdny 23:57

Divoká zvířata se stěhují do měst – do Prahy nutrie, na africká předměstí hyeny. Proč se to děje?

Svět se mění a příroda s ním. Co platilo v minulém století, dnes už neplatí. Kdyby existoval stroj času a člověk z roku 1923 by se dostal do současnosti a prošel se po Praze, patrně by vůbec nechápal, kde se to ocitnul.

Před 3 týdny 24:18

Sázení stromů je móda. Důležitější je ošetřit jeden starý než vysadit stovku mladých, říká ochránce

Dokážete si představit život bez stromů? Asi těžko – dávají nám dřevo, v němž můžeme bydlet, spát a zahřát se jím, především ale mírní letní vedra, umožňují nám zhluboka se nadechnout a pomáhají tlumit klimatické změny. Staré stromy jsou domovem a obydlím pro spoustu zvířat a mají také kulturní a historický význam – jsou pojítkem mezi minulostí, přítomností a budoucností.

6. květen 2023 24:03

Svět se mění a někteří mladí lidé preferují nejen velmi ekologické, ale až puristické formy bydlení

Dá se žít s rodinou a s dětmi v maringotce? Odpověď přináší Natura a Markéta Ševčíková.

29. duben 2023 24:17

Přírodní zahrada? Patří do ní hadník i plevele, chemie nebo rašelina je ale zakázaná

Živé zahrady se „narodily“ v 17. století v Anglii. Karel Čapek tehdy okouzlen napsal, že Anglie je jedna velká zahrada. A byl to právě Čapek, který v roce 1929 napsal svou populární knihu fejetonů o zahradničení Zahradníkův rok.

22. duben 2023 22:47

Pesticidy mohou ovlivnit vývoj plodu i start rakoviny. Existuje cesta z jejich prokletí?

Roční celosvětová spotřeba pesticidů tvoří 4 miliony tun ročně. Ekologický magazín Natura upozorní, že se dostávají do vody i půdy a z ní pak do plodin, které na ní pěstujeme. Trávíme hmyz, ptáky, žížaly, ale především sami sebe, protože pesticidy mohou ovlivnit tvorbu hormonů, nervovou soustavu, vývoj plodu i start rakoviny. Existuje cesta z pesticidového prokletí a jak naši půdu opět oživit?

15. duben 2023 23:56

Přežijí nás poslední dinosauři na Zemi?

Ptáci jsou jediní dinosauři, kteří zůstali na naší planetě po hromadném vymírání na konci křídy. Ovšem s člověkem to nikdy neměli jednoduché. Nikdy pro něj nepředstavovali hlavní zdroj obživy, přesto je lovil a vybíjel, zároveň některé z nich – především sokoly a sovy – povýšil do role ptáků nadpřirozených až posvátných. Ptáci s námi přežili až do 21. století a dokáží stále snášet všechny ústrky, které jim připravujeme.

8. duben 2023 24:50

Řada lidí si spoustu let myslela, že k lesu se můžeme chovat jako k poli - tedy zasadit, nechat vyrůst, pokácet, sklidit a znovu zasadit

Jenže kůrovcová kalamita i extrémní sucho nám ukazují, že takto už s lesem zacházet nelze. Jak bychom se měli k lesu chovat, aby nám vůbec nějaký zbyl? Proč podle odborníků nemají smysl lesní školky, zaměřené opět na smrky? A musíme být stále první v těžbě a vývozu dřeva? O tom všem s Markétou Ševčíkovou a jejími hosty.

1. duben 2023 24:04

Do vlčích teritorií se zoologem Kutalem

Vlk provází člověka dějinami a na všech kontinentech. Když severský bůh Ódin seděl na trůnu v paláci Walhaly, u jeho nohou polehávali dva vlci. Staroegypťané vyznávali válečného boha vlka Vepvoveta a pokud Říman uviděl vlka, mělo to být šťastné znamení. Protože vlk byl zasvěcen Martovi, bohu války, a také zakladatele Říma dvojčata Romulus a Remus odkojila vlčice.