Okolo češtiny
4. duben 2023

Poslechněte si podcast: Šedivé úterý nebo sazometná středa. Znáte původ názvů jednotlivých dní pašijového týdne?

Modré pondělí, šedivé úterý a škaredá nebo kdysi také sazometná středa. V dalším jazykovém okénku budeme s naším bohemistou pátrat po původu názvů jednotlivých dní pašijového týdne.

03:54

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před čtyřmi dny 04:13

Víte, kdo je konzulent?

Od starověkého latinského konzulent po moderní konzultanta. Náš bohemista odkrývá jazykovou evoluci a přesné významy pojmů označujících profesi odborných poradců.

Před týdnem 03:20

Bejt instantně v RIPu aneb jak anglicismy pronikají do české komunikace

Angličtina je dneska všední jev, který má svůj odraz i ve vysoké toleranci anglicismů v současné české komunikaci. Až kuriózně vysoká je frekvence anglicismů třeba v komunikaci hráčů počítačových her. Téma pro našeho bohemistu.

Před 2 týdny 04:09

Báseň od robota. Jak to dopadlo?

Žijeme ve světě, kdy umělá inteligence dokáže napsat referát, slohovou nebo dokonce diplomovou práci. A nejen to. Jak se robot popasoval s milostnou básní? Ač city nemá, za svůj výkon se nemusí stydět. Více už náš bohemista.

Před 3 týdny 03:37

Slovo cigareta má svůj původ pravděpodobně u indiánů. A víte, kdo jsou to kuřátka?

Odkud se vzali pojmy jako kouření nebo cigareta? A znáte označení kuřátka pro ty, kteří si rádi tzv. zapálí? Tématu se bude z jazykového hlediska věnovat náš bohemista.

9. květen 2023 03:50

Emotikony a emodji. Proč si bez nich nedokážeme chatování ani představit?

Mnozí z nás si neumí představit, že by při chatování, tedy různém on-line dopisování, nepoužívali emotikony, chcete-li smajlíky nebo také mračouny. Pomáhají nám, abychom se lépe dorozuměli nebo vyjádřili své pocity. Téma pro našeho bohemistu.

2. květen 2023 03:57

Co můžete najít v etymologickém slovníku jazyka staroslověnského?

Staroslověnština je nejstarší doležený psaný jazyk Slovanů. Jen málokterá slova, která najdete právě ve staroslověnštině, čeština nemá. A to je téma pro našeho bohemistu.

25. duben 2023 04:01

Víte, jak dlouho už se častěji užívá slovo „senioři“ než „důchodci“?

Každý by chtěl být stále mlád, jak zpíval Karel Gott. Jenže dřív nebo později bude každý z nás patřit do skupiny, kterou označujeme jako senioři.

18. duben 2023 04:26

Víte, jaké jsou rozdíly, ale i spojitosti mezi slovy pecař, pecák a pecivál?

Víte, kdo je to pecák? Pokud hádáte, že to bude někdo, kdo pracuje s pecí, tak máte pravdu. Tímto pojmem a jemu blízkým se zabýval náš bohemista.

11. duben 2023 04:15

Slovo „pořešit“ pohledem bohemisty

Neustále něco v našich životech řešíme. Právě předponová odvozenina od slovesa řešit, sloveso pořešit, bude tématem dalšího jazykového okénka našeho bohemisty.