20. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Se záchranářem: Jak se při vysokých letních teplotách vyhnout zdravotním komplikacím

V Libereckém kraji, stejně jako ve zbytku Česka, platí 20. července varování meteorologů před vysokými teplotami, na některých místech můžou dosáhnout až přes 34 stupňů Celsia. Na to, jakou takové počasí představuje zátěž pro lidský organismus, se mluvčího záchranářů Libereckého kraje Michaela Georgieva zeptal Jakub Marvan.

03:20

Zprávy pro Liberecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Vysíláme pro Vás aktuální zprávy z regionu, domova i ze světa. Dozvíte se i sportovní výsledky, informace o počasí a dopravní situaci.

Web

Dnes 02:08

Krajskou soutěž Vesnice roku vyhrála obec Poniklá v Krkonoších

Vesnicí roku Libereckého kraje 2022 je Poniklá. V obci stále žije podkrkonošský folklor a kromě toho mají za sebou i úspěšné rekonstrukce škol. Její neodmyslitelnou součástí je i tradiční perličková výroba vánočních ozdob, která je od prosince 2020 na seznamu UNESCO.

Dnes 03:15

Lidé si připomenou okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Piety budou i v Liberci a Jablonci

Události ze srpna roku 1968, kdy Československo napadla vojska Varšavské smlouvy, si v neděli 21. srpna 2022 připomenou lidé na řadě míst v Česku. Bude mezi nimi i krajský Liberec, kde po střetu s vojáky zahynulo devět lidí.

Včera 03:15

Slučování policejních služeben v Libereckém kraji není definitivní

Starostové měst a obcí v Libereckém kraji jednali s policejním prezidentem Martinem Vondráškem o kritizovaném slučování policejních služeben. Jak jednání dopadlo, zjistila redaktorka Jana Švecová.

Včera 02:25

V libereckém Dětském centru Slunéčko připravují ukrajinské děti na nástup do českých škol

Tisíce dětí ukrajinských uprchlíků nastoupí od září do českých základních škol. Aby přechod do nového prostředí zvládly, absolvují mnohé z nich teď v létě intenzivní kurzy češtiny. Na jeden takový se byl podívat redaktor Tomáš Mařas.

Před dvěma dny 02:23

U jablonecké přehrady Mšeno shořela většina areálu Slunečních lázní

V Jablonci nad Nisou u mšenské přehrady ve středu 17. srpna ráno hořely stánky s občerstvením v areálu Slunečních lázní. Škody jsou podle policistů veliké. Redaktorka Johana Tománková zjišťovala, co se tam stalo.

Před dvěma dny 02:07

Vědci z Technické univerzity Liberec dokončili unikátní aplikaci Živá jména. Slouží i hasičům

Odborníci bezmála tři roky sbírali od obyvatel stotisícového města jména a názvy, které jim slouží k orientaci, ale v oficiálních mapách nejsou.

Před třemi dny 03:03

Kam na očkování proti covidu-19: Od září se v Libereckém kraji počet míst opět rozšíří

Od 15. srpna 2022 se lidé mohou registrovat na očkování 4. dávkou vakcíny proti covidu-19. Zdravotnická zařízení se chystají rozšířit počet očkovacích míst. Jaký je o očkování proti koronaviru zájem v Libereckém kraji, zjišťovala redaktorka Jana Švecová.

Před třemi dny 02:07

Na Maliníku v Bedřichově pracují stavbaři. U parkovišti vzniká otočka autobusu, ne všichni ji vítají

Na příjezdu do jizerskohorského Bedřichova bude nová otočka autobusů, díky které se na Maliník dostanou i spoje ve směru od Jablonce nad Nisou. Zatím končí na bedřichovském centrálním parkovišti. Na nástupní místo na Jizerskou magistrálu se cestující z Jablonecka jinak než pěšky, nebo autem, zatím nedostanou.

Před čtyřmi dny 03:05

V Českém Švýcarsku zůstává zhruba 100 hasičů, lidé v Hřensku začali uklízet

Pracovníci obce Hřensko se 15. srpna poprvé dostali do soutěsek řeky Kamenice. Budou tam uklízet následky ničivého požáru, který zachvátil Národní park České Švýcarsko 24. července. Situaci na místě sleduje redaktorka Daniela Pilařová.

Před čtyřmi dny 03:07

Některé suvenýry z dovolené mohou přijít draho. Za mušle i písek z pláže hrozí pokuta

Před cestou do zahraničí je dobré si jistit, co je povolené vyvézt a také dovážet. Čeho se mohou zákazy týkat, se právníka spotřebitelské organizace dTest Jiřího Zelenky zeptala redaktorka Barbora Kvapilová.