Sousedé
4. březen 2022

Poslechněte si podcast: Sdružení německé menšiny v Rýnovicích u Jablonce nad Nisou. Fritz Stastny, vynálezce styroporu

Tentokrát jsme se vypravili do Jizerských hor, do Rýnovic u Jablonce nad Nisou. V Domě česko-německého porozumění jsme si povídali, co na letošek chystá místní sdružení německé menšiny.

12:19

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před týdnem 15:00

Dolní Rakousko a tři české kraje vydaly společnou publikaci věnovanou muzeím a jejich pokladům

V rámci 100. výročí Dolního Rakouska se v Rakouském kulturním fóru v Praze uskutečnila prezentace dvojjazyčné publikace Putování po muzeích v České republice a Dolním Rakousku.

Před 2 týdny 15:01

Kreativní Sasko se představilo v Praze. Hans Bauer, čestný občan města Augsburgu

Kreativní Sasko bylo motto letního festivalu, který se minulý pátek a sobotu konal v saské styčné kanceláři v Praze. Návštěvníkům kancelář společně s obcemi, vysokými školami a veřejnou správou představila malé firmy, dílny a jejich výrobky.

Před 3 týdny 13:44

Rozhovor s literárním vědcem Walterem Marasem, znalcem díla Jakuba Demla

Další vydání Sousedů zahájíme seriálem Archivní návraty, ve kterém si vždy jednou za měsíc pouštíme německojazyčné nahrávky z rozhlasového archivu.

2. září 2022 15:00

V Krušných horách se konal další Květnovský hudební festival za účasti českých i německých muzikantů

Poslední srpnový víkend se v kostele Archanděla Michaela v Blatně a poutním kostele navštívení Panny Marie v Květnově v malebné krušnohorské krajině konaly Květnovské hudební slavnosti.

26. srpen 2022 15:03

Egerlandský statek v Milíkově pořádá tradiční dožínky. Skiareál v Oberwiesenthalu plánuje šetřit

Letos na podzim to bude rok, co se slavnostně otevřel zrenovovaný egerlandský statek v Milíkově. Spravuje ho chebské muzeum. S jeho pracovnicí Ivou Votroubkovou jsme si povídali, co je na statku nového.

19. srpen 2022 15:12

Sedm obcí v pohraničí dostalo poesiomaty – automaty na verše. Pražský výběh v Drážďanech

Sedm opuštěných kostelů, sedm vesnic v Sudetech, sedm příběhů. A sedm básníků, kteří vyprávějí, recitují, zpívají nebo dokonce zvoní. Tak se dá charakterizovat projekt poesiomaty, který byl představen v úterý 16. srpna na střeše pražského Paláce Lucerna.

12. srpen 2022 14:59

Povídání s rakouským dirigentem Karlem Böhmem z roku 1960. Moritzburg Festival

Toto vydání Sousedů začínáme pravidelnými Archivní návraty, ve kterých se jednou za měsíc vydáváme do rozhlasového archivu. Tentokrát jsme vybrali nahrávku z roku 1960.

5. srpen 2022 14:59

S Milenou Findeis o propagaci Rakouska v Česku

Hostem prvního srpnového vydání Sousedů je Milena Findeis, editorka literárního nekomerčního online sborníku Zeitzug, rakouská rodačka, která od začátku 90. let žije v Praze a propaguje zde rakouskou kulturu.

29. červenec 2022 14:56

Rakouské kulturní fórum v Praze hostí rakousko-českou výstavu

Dolní Rakousko letos slaví 100. výročí jako samostatná spolková země. Součástí oslav je výstava SILVA Artis, která byla zahájena 11. července v Rakouském kulturním fóru v Praze.

22. červenec 2022 13:34

Nová předsedkyně Německého kulturního spolku v Brně. Natura Miriquidica a kosení trávy

Německý kulturní spolek region Brno si na valné hromadě zvolil novou předsedkyni, paní Eleanor Jeřábkovou. Ta vystřídala Hannu Zakhari, která ve funkci úspěšně působila mnoho let a nyní se už rozhodla nekandidovat.