• Podcasty
  • S Arenbergerem nejen o medicíně
S Arenbergerem nejen o medicíně
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Saudek by možná zblednul závistí

Vyfotit kvalitně ženské prsy vyžaduje znalosti a dobré světlo. To vám řekne každý fotograf, pana Saudka nevyjímaje. Jsou ale experti, kteří si na ně posvítí tak, že do těla vidí, obrazně řečeno, jako do prázdné nádoby.

24:42

S Arenbergerem nejen o medicíně

Vydává: Český rozhlas

Podcast připravuje profesor MUDr. Petr Arenberger a vzniká ve spolupráci s Českou lékařskou společností a Českým rozhlasem. S významnými lékaři přibližuje medicínská témata vědecko-populárním způsobem.

Web

Před třemi dny 25:03

Záleží na velikosti lidského mozku?

Profesor Eduard Zvěřina říká, že muži sice mají o něco větší mozek, ale ženy ho mají lépe organizovaný. Takže na velikosti moc nezáleží.

Před týdnem 28:28

Robota jim vymyslel Karel Čapek

Ale jen jeho název. „Operační robot vlastně není robotem v pravém slova smyslu, ale jakýmsi telemanipulátorem,“ říká můj dnešní host, prof. MUDr. Marek Babjuk, děkan 2. lékařské fakulty UK, přednosta Urologické kliniky FN Motol, člen výboru Urologické společnosti ČLS JEP i člen výboru Evropské urologické společnosti.

Před 2 týdny 26:29

Dítě není malý dospělý

Hostem dnešního podcastu je dětský chirurg prof. MUDr. Petr Havránek. Působí ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze a zároveň učí na 3. lékařské fakultě.

Před 3 týdny 28:04

Co o nás vědí elektronické systémy

S kým jsme šli včera na pivo, se dá zjistit z polohy našich mobilních telefonů a záběrů z kamerových systémů docela přesně. Ale kterou trpíme nemocí nebo jakou máme krevní skupinu, tedy informace, jejichž okamžitá znalost by nám mohla v akutním ohrožení i zachránit život, se shánějí obtížně. Není to jen neúplným propojením informačních zdravotních systémů všech poskytovatelů zdravotní péče, ale také obavy ze zneužití citlivých dat o nás.

30. srpen 2023 23:47

Port není jen přístav

Koho reprezentuje předseda Společnosti pro porty a katetry ČLS JEP? Před téměř sto lety napadlo německého urologa Dr. Wernera Forssmanna vzít 65 cm dlouhou močovou cévku a zavést si ji přes periferní žílu na horní končetině do pravé srdeční komory. Zároveň si pořídil RTG snímek s hadičkou v srdci.

23. srpen 2023 26:08

Duše a tělo u lékaře

Existuje z medicínského pohledu i duše? Nebo máme zaručeně jen tělo bez duše, a přesto nežijeme jako tělo bez duše? Čím se zabývá psychosomatická medicína, jejímž představitelem v České republice je náš dnešní host MUDr. Pavel Čech, předseda Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP? Původem je neurologem, ale spojení tělesného s duševním mu učarovalo.

16. srpen 2023 22:55

Kam jdou peníze ze zdravotního pojištění?

Jak se peníze používají? Vynakládají se účelně? Dostanou se českým pacientům i nejnovější léky včas? Byl covid drahý? Je potřeba mít sedm zdravotních pojišťoven? Nestačí jen tři? Nebo jen jedna? K čemu potřebujeme ve zdravotní pojišťovně revizního lékaře?

2. srpen 2023 23:28

Kam, když bolí v kříži

Asi bych doporučoval praktického lékaře, který rozhodne. Buď začne léčit sám nebo si ke složitějším případům přizve někoho ze specialistů. Můžeme se tak vidět obvykle s neurologem, kdyby to byl „hexenšús“, „ploténka“, tedy uskřinutý nerv, ortopedem, při podezření na zlomeninu, dermatologem při pásovém oparu nebo revmatologem.

26. červenec 2023 25:36

Lékárník není jen v lékárně

Jana Gregorová vystudovala farmaceutickou fakultu, ale lékárnicí být nechtěla. Nyní pracuje ve Fakultní nemocnici na Bulovce jako vedoucí klinický farmaceut.