- Podcasty
- S Arenbergerem nejen o medicíně

Poslechněte si podcast: Saudek by možná zblednul závistí
Vyfotit kvalitně ženské prsy vyžaduje znalosti a dobré světlo. To vám řekne každý fotograf, pana Saudka nevyjímaje. Jsou ale experti, kteří si na ně posvítí tak, že do těla vidí, obrazně řečeno, jako do prázdné nádoby.
S Arenbergerem nejen o medicíně
Podcast připravuje profesor MUDr. Petr Arenberger a vzniká ve spolupráci s Českou lékařskou společností a Českým rozhlasem. S významnými lékaři přibližuje medicínská témata vědecko-populárním způsobem.
Záleží na velikosti lidského mozku?
Profesor Eduard Zvěřina říká, že muži sice mají o něco větší mozek, ale ženy ho mají lépe organizovaný. Takže na velikosti moc nezáleží.
Robota jim vymyslel Karel Čapek
Ale jen jeho název. „Operační robot vlastně není robotem v pravém slova smyslu, ale jakýmsi telemanipulátorem,“ říká můj dnešní host, prof. MUDr. Marek Babjuk, děkan 2. lékařské fakulty UK, přednosta Urologické kliniky FN Motol, člen výboru Urologické společnosti ČLS JEP i člen výboru Evropské urologické společnosti.
Dítě není malý dospělý
Hostem dnešního podcastu je dětský chirurg prof. MUDr. Petr Havránek. Působí ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze a zároveň učí na 3. lékařské fakultě.
Co o nás vědí elektronické systémy
S kým jsme šli včera na pivo, se dá zjistit z polohy našich mobilních telefonů a záběrů z kamerových systémů docela přesně. Ale kterou trpíme nemocí nebo jakou máme krevní skupinu, tedy informace, jejichž okamžitá znalost by nám mohla v akutním ohrožení i zachránit život, se shánějí obtížně. Není to jen neúplným propojením informačních zdravotních systémů všech poskytovatelů zdravotní péče, ale také obavy ze zneužití citlivých dat o nás.
Port není jen přístav
Koho reprezentuje předseda Společnosti pro porty a katetry ČLS JEP? Před téměř sto lety napadlo německého urologa Dr. Wernera Forssmanna vzít 65 cm dlouhou močovou cévku a zavést si ji přes periferní žílu na horní končetině do pravé srdeční komory. Zároveň si pořídil RTG snímek s hadičkou v srdci.
Duše a tělo u lékaře
Existuje z medicínského pohledu i duše? Nebo máme zaručeně jen tělo bez duše, a přesto nežijeme jako tělo bez duše? Čím se zabývá psychosomatická medicína, jejímž představitelem v České republice je náš dnešní host MUDr. Pavel Čech, předseda Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP? Původem je neurologem, ale spojení tělesného s duševním mu učarovalo.
Kam jdou peníze ze zdravotního pojištění?
Jak se peníze používají? Vynakládají se účelně? Dostanou se českým pacientům i nejnovější léky včas? Byl covid drahý? Je potřeba mít sedm zdravotních pojišťoven? Nestačí jen tři? Nebo jen jedna? K čemu potřebujeme ve zdravotní pojišťovně revizního lékaře?
Kam, když bolí v kříži
Asi bych doporučoval praktického lékaře, který rozhodne. Buď začne léčit sám nebo si ke složitějším případům přizve někoho ze specialistů. Můžeme se tak vidět obvykle s neurologem, kdyby to byl „hexenšús“, „ploténka“, tedy uskřinutý nerv, ortopedem, při podezření na zlomeninu, dermatologem při pásovém oparu nebo revmatologem.
Lékárník není jen v lékárně
Jana Gregorová vystudovala farmaceutickou fakultu, ale lékárnicí být nechtěla. Nyní pracuje ve Fakultní nemocnici na Bulovce jako vedoucí klinický farmaceut.