Host Radiožurnálu
7. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Šárka Šáfrová: Žena mezi rybáři byla dříve rarita. Dnes ode mě chtějí poradit, jaké krmení zvolit

Češi jsou národem rybářů. Málokdo ale tuší, že Česká republika má i svoji úspěšnou a uznávanou rybářku. Posledním úspěchem rybářky Šárky Šáfrové je třetí místo z ženských závodů ve východních Čechách. Jak se přihodí, že pro sportovní rybolov zahoří žena? A proč svoji vášeň cílí na kapry?

28:37

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před třemi dny 29:04

Poškození míchy je obrovský zásah do života. Změní vám ho ze dne na den, říká ředitel Centra Paraple

Centrum Paraple pomáhá již téměř třicet let lidem, kteří utrpěli poškození míchy a pohybují se tak na vozíku. Jeho zakladatelem je Zdeněk Svěrák. Letos se ale také potýká se zdražováním energií a inflací. „Musíme zajistit provoz, aby lidé měli kde být. Nemůžeme snižovat teplotu, jak se doporučuje, protože lidé s poškozením míchy často mývají problémy s termoregulací,“ upozorňuje ředitel centra David Lukeš.

Před čtyřmi dny 28:26

Chronická migréna působí i 15 záchvatů měsíčně. Lidé ji neléčí správně, říká zakladatelka organizace

V Česku záchvaty migrény postihují několikrát ročně zhruba 1,5 milionu lidí. Ti s chronickou formou se s nimi mohou setkat až patnáctkrát do měsíce. Pacienti jsou často vystaveni bagatelizování nemoci, ačkoli do 19. století byla brána jako běžné onemocnění. „Kolem migrény se točí neuvěřitelné množství mýtů, například, že se máte napít nebo jít na procházku a ono to přejde,“ popisuje zakladatelka organizace Migréna-help Rýza Blažejovská.

Před týdnem 27:18

Boty oklepejte, mokré bundy do kufru, doporučuje dopravní expert. Jak zabráníme vlhkosti v autě?

Delší cesty v nevlídném počasí mohou způsobit podrážděnost řidiče za volantem, zdůrazňuje dopravní expert Roman Budský z Platformy Vize 0. Podle něj špatná nálada, ale například i bunda nebo těžké boty nejsou to pravé ořechové při řízení motorových vozidel. Jak poznáme smutného řidiče za volantem? A kdy je nebezpečná pomalá jízda na silnici?

Před týdnem 28:43

Curling vozíčkářů je především dobrá parta lidí, pochvaluje si curler Musílek

Radek Musílek viděl poprvé curling v televizi v roce 1998, kdy se tento sport objevil v Naganu. To ještě netušil, že se dá hrát i na vozítku, dokonce i v Česku. A když nastoupil jako učitel v Jedličkově ústavu v roce 2003, tak ho sportovní klub oslovil, zda by takový sport nechtěl zkusit. „Byl jsem nadšený, byla to láska na první pohled,“ popisuje reprezentant v curlingu vozíčkářů. S celým týmem se raduje z vítězství na MS B a postupem do elitní dvanáctičlenné skupiny.

Před 2 týdny 26:51

Změnit životní styl je obtížné. Hlavní motivací by mělo být naše zdraví, věří diabetolog

Dlouhé roky léčí pacienty s diabetem, obezitou a cévními komplikacemi. A těžce nese, že pacientů s cukrovkou přibývá. „Obecně máme tendenci obviňovat pacienty, že se málo snaží. Nebál bych se ale obvinit i stát. Chybí totiž jakákoli prevence,“ vysvětluje vedoucí Diabetologického centra VFN a předseda České diabetologické společnosti Martin Prázný. Co ho na diabetologii pořád ještě baví? A kolik kroků denně ujde?

Před 2 týdny 30:39

Janek Ledecký: Sypat holubům se ještě nechystám. I když teď mám zablokovaná záda

Advent se blíží a s ním i doba vánočních koncertů. Na 25. vánoční turné se chystá i zpěvák, skladatel, producent a textař Janek Ledecký. Proč se mu vánoční turné ani po čtvrt století ještě neomrzela? „Vánoční koncerty jsou skvělé. Normálně totiž v obleku nehraju,“ směje se. „Žádný další vánoční song už ale nenapíšu!“ V čem bude jiný nový muzikál? A proč začal psát bajky?

Před 3 týdny 29:46

V Praze objevuji stále něco nového, říká publicista Černý. Proč má kůň sv. Václava zapletený ocas?

V podzimním počasí vycházíme často rádi na procházku nebo na výlet. Jak si ale užít Prahu na nedělní den, kdy ráno je často zima a mlha? Podle publicisty Davida Černého je Praha v podzimním čase nejbarevnějším městem na světě. „Když vidíte, jak se petřínský kopec promění v podzimní barvy, tak to je pastva pro fotografy,“ říká autor projektu Miluhu Prahu, který vydal už čvrtou knihu Zapomenutá tajemství Prahy. Jaké je nejzajímavější tajemství, které se mu podařilo odhalit?

Před 3 týdny 26:01

Homofobie je strach z neznámého, pomáhají lidské příběhy, říká patronka Sbarvouven.cz Janečková

Rodiče proti nenávisti, tak se jmenuje pietní setkání, které sezval projekt Sbarvouven.cz a které se koná před slovenskou ambasádou na Praze 6. „Chceme vyjádřit, že jednak stále vzpomínáme na Juraje a Matouše, protože to budou čtyři týdny po jejich smrti. A zároveň mluvit o tom, že jako rodiče chceme mít bezpečný a otevřený svět pro naše děti bez ohledu na to, jaké ty děti jsou, jaké city prožívají,“ zve na akci moderátorka a patronka projektu Sbarvouven.cz Ester Janečková.

30. říjen 2022 26:33

Falconyterapie pomáhá handicapovaným lidem. ‚Je na nich vidět, že úplně ožijí,‘ říká chovatel dravců

Na své farmě v České Metuji mají snad všechna možná zvířata. Ivana a Miroslav Jirsovi mezi nimi chovají také dravce. Založili neziskovou organizaci Dotkni se křídel a díky tzv. falconyterapii pomáhají například nevidomým nebo jinak handicapovaným dětem i dospělým. „Na nevidomých lidech je vidět, jak po kontaktu se zvířaty ožijí a většinou nás ani nechtějí nechat odjet,“ říká Miroslav Jirsa.

29. říjen 2022 27:04

Puntíky připomínají Světový den lupénky. „Nemoc není infekční,“ zdůrazňuje zdravotní sestra

Na 29. října připadá Světový den lupénky. Vyjádřit podporu lidem trpícím touto nemocí mohou lidé v Česku tím, že si vezmou oblečení s puntíky. „Cílem je ukázat veřejnosti, že pacienti s lupénkou jsou lidé jako všichni ostatní a že je potřeba si je hýčkat a podpořit, protože už jen žít s lupénkou není mnohdy jednoduché,“ vysvětluje „sestra v akci“ Gabriela Doleželová, která lidem s tímto onemocněním v rámci spolku Revenium pomáhá.