Osobnost Plus
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Právnička Homfray: Odmítání genderových kvót pramení z toho, že o nich ve skutečnosti moc nevíme

Podle indexu rovnosti žen a mužů za loňský rok se Česko umístilo na 23. místě z 27 zemí EU. Pokrok byl u nás přitom během posledních 10 let nejpomalejší ze všech členských zemí. Proč mají české ženy stále tak nevýhodné postavení? A proč jsou u nás takovým strašákem kvóty?

25:35

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 26:39

Společnost je hluboce rozdělená. Až tak, že se z oponentů stávají nepřátelé, míní statistik Herzmann

„Vláda by měla rychle konat – ani ne přímo proti radikálům, ale ve prospěch společnosti. Přesněji: ve prospěch té části, která se už dostala do problémů anebo se toho bojí. A tím sebere vítr z plachet právě radikálům,“ nabádá Jan Herzmann, statistik a odborník na politický marketing společnosti Factum. Statistik ještě před druhým kolem prezidentských voleb navíc prohlásil, že společnost nespojí ani Petr Pavel, ani Andrej Babiš.

Včera 26:12

Rusko znamená Putin, ale Ukrajina a Zelenskyj to samé není, říká ukrajinistka Víchová

„S časem se každá tvář okouká. Proto už od začátku války s nelibostí pozoruji tu hysterii a zamilování se do Volodymyra Zelenského. Nerada bych, aby s tím, jak mu bude padat popularita, padala i podpora Ukrajiny. Tím spíše, že na Ukrajině opravdu neplatí to, co v Rusku: Putin je Rusko, Rusko je Putin,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová.

Před dvěma dny 26:50

Publicista Štindl: ANO musí najít jiný důvod své existence. Už to nebude jen o obsluze potřeb Babiše

Jaká bude budoucnost šéfa hnutí ANO? „Andrej Babiš má své charakteristiky a své limity, které ta rizika trochu snižují. Například nemám dojem, že třeba měl obchodní zájmy v Rusku. Je také zjevné, že si velmi zakládá na tom, aby byl v západní Evropě přijímaný na velkých summitech – aby si tam s každým podal ruku a mohl se vyfotit. Můžeme si o tom myslet své, ale to představuje ten jeho limit,“ odpovídá publicista, spisovatel a scenárista Ondřej Štindl.

Před třemi dny 26:55

Rusko je schopno válčit tak ještě dva tři roky a pak zkolabuje, míní režisér Marhoul

„Skutečně jsem se přihlásil – a abych byl absolutně otevřený, tak jsem byl odmítnut,“ popisuje režisér a major aktivních záloh Armády ČR Václav Marhoul záměr účastnit se války na Ukrajině. „Řekl mi to velvyslanec s vojenským přidělencem na ukrajinské ambasádě, kam jsem se dostavil. Tvrdili, že kdyby mě tam zabili, tak by to nebyla úplně mediálně dobrá zpráva,“ dodává v Osobnosti Plus.

Před šesti dny 26:17

Patrik Banga: Kdyby moji vrstevníci získali vzdělání, možná bychom dnes nemluvili o romském problému

Hlavním prostředkem integrace Romů v Česku by v současnosti mělo být vzdělávání, myslí si Patrik Banga, novinář, hudebník a autor knihy Skutečná cesta ven nominované na Magnesii Literu. Změnila se u nás nějak od devadesátých let situace Romů? A co bychom měli dělat dnes?

Před týdnem 26:37

Když se blíží nebezpečí, čeští politici to vyřeší zavřením očí, míní matematik Levínský

Matematik a dramatik René Levínský se mj. věnuje odhadu chování lidí, takže za covidu predikoval i vývoj pandemie. Pokud má komentovat návrh důchodové reformy, tvrdí: „Vlastně je to trochu podobné s pandemií, protože když se blíží nějaké nebezpečí, tak to spousta našich politiků řeší tím, že zavře oči. Prostě proto, že když jedete autem proti zdi, tak je to nepříjemný pocit. A zavřením očí ten nepříjemný pocit vyřešíte.“

Před týdnem 26:14

Analytik Mikulecký: Rusko je něco jako tupý vyhazovač před barem, Čína exekutor v bílém límečku

Dlouhou dobu neměl Západ strach z Ruska, se kterým čile obchodoval, teď zas nikdo nevaruje před Čínou, domnívá se bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. „Naši západní politici si neuvědomují, že nás zaplétají do stále hlubší závislosti na Číně. Přitom jsme se až teď zbavili energetické závislosti na Rusku,“ říká v Osobnosti Plus. Číňané už vyrábějí baterie do elektromobilů, do kterých mají i zdroje surovin, jsou největším producentem solárních panelů, léků atd.

Před týdnem 26:45

Největším nepřítelem Rusů je Putin, myslí si potomek kozáků Kelin

Na Západě a hlavně u nás žije mnoho Rusů – a někteří přes agresi na Ukrajině stále podporují ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to produkt sovětské výchovy, který společnost deformuje už 105 let,“ říká Alexej Kelin, potomek donských kozáků a spoluautor Dějin Ruska ve 20. století. Sám se mnoha z těch, co žijí v Česku, ptal, proč – když je podle nich Západ prohnilý a Rusko ideální – tady vůbec žijí. „Nikdy jsem nějakou srozumitelnou logickou odpověď nedostal,“ dodává.

Před týdnem 26:21

Zeman je pragmatický populista. Černé duše a zvláštní prostředky zařídil Nejedlý, říká Kmenta

„Dlouhodobě jsem pracoval na jedné kauze a zjistil jsem, že tajná služba BIS použila metody za hranou zákona. To je podle mne v demokratickém státě neslučitelné s jejich kladným hodnocením,“ říká investigativní reportér a spisovatel Jaroslav Kmenta. BIS jeho tvrzení opakovaně odmítla a připomíná, že novinář nemá pro své tvrzení důkazy.

Před týdnem 26:09

Etnoložka: Většina šamanů v Rusku je pro Putina. Hromadí totiž moc, tíhnutí k síle je tak logické

Pravděpodobně nejznámějším z šamanů Ruské federace je Alexandr Gabyšev, který se vydal na cestu do Kremlu, aby vyhnal Putina. Ušel 2000 kilometrů, byl však zadržen a internován do psychiatrické léčebny. Se svým protiputinovským smýšlením je ale Gabyšev mezi šamany spíše ojedinělý případ. Kdo jsou šamani Ruské federace a jakou hrají roli v současném konfliktu na Ukrajině?