Host Českého rozhlasu Ostrava
1. květen 2023

Poslechněte si podcast: Sandra Charvátová je nadějná vědkyně, která se věnuje zkoumání možností buněčné terapie

První májový den je vnímán jako lásky čas a taky jako svátek práce. A Sandra Charvátová je mladá vědkyně zamilovaná do své práce. Vystudovala biofyziku a dále i medicínu. Byla oceněna vědeckou cenou Talent roku 2022, je členkou mezinárodního výzkumného týmu, který se věnuje zkoumání možností buněčné terapie. Jak vypadá život mladé ženy, někdejší milovnice tance, dnes nadějné vědkyně?

20:59

Host Českého rozhlasu Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Kdo si občas rád nesedne s někým, s kým si dobře popovídá? Přesně to lze zažít v našem pořadu, s hostem ve studiu. Někdo by řekl talk-show, jiný hodinové interview, nebo lze prostě říci – rozhovor.

Web

Včera 22:02

Snímky opavského fotografa Petra Horálka byly už čtyřicetkrát oceněné NASA

Hostem je astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Jeho snímky byly už čtyřicetkrát oceněné NASA. Kdy u tohoto milovníka hvězdné oblohy vášeň propukla? A jak oceňované snímky vznikají?

Před třemi dny 21:17

Alžběta Mikolajková nás pozve na Běh advenťáka. Má pomoci dětem s handicapem

Poběží se už za pár dnů a jeho cílem je pomoci dětem se zdravotním handicapem. Rozhovor je o tom, jak se z jednoho obyčejného vyběhnutí stala celorepubliková charitativní akce.

Před pěti dny 21:02

Covidová umělecká pauza mu převrátila život a donutila k razantním změnám

Janek Rokyta, virtuózní cimbalista, hudební teoretik a redaktor bude mluvit o sobě a změnách, kterými po padesátce prochází. Například o nové roli dramaturga, o těžkých zkouškách i o výchově umět si vždy poradit.

Před týdnem 21:09

Tereza Hovadíková, Dobrovolník roku 2022, se chystá své zkušenosti zúročit v Africe

Tereza Hovadíková je držitelkou ocenění Dobrovolník roku 2022. Studuje Ostravskou univerzitu a veškeré volno věnuje zcela dobrovolně lidem, kteří potřebují pomoc. I přes své mládí dokázala udělat šťastným desítky lidí. A teď se své zkušenosti chystá zúročit v rámci dobrovolnického projektu v Africe.

Před týdnem 21:02

Kouzlo vesmíru. Setkání s Martinem Viláškem

S Martinem Viláškem budeme mluvit o obloze. Zajímá se o ni totiž od svých teenagerovských let. První dalekohled si postavil sám, dnes je fyzikem a odborníkem v ostravské hvězdárně a planetáriu. Čím ho vesmír okouzluje? A kam až v něm dohlédneme?

Před týdnem 20:58

Radim Špaček po letech natáčí v rodných místech. Vznikají tady další díly seriálu Stíny v mlze

V posledních letech zažívá návraty do rodných míst. Rodák z našeho kraje, filmový, televizní a divadelní režisér Radim Špaček, prožil větší část života v Praze. Právě v těchto dnech ale natáčí v místech, která důvěrně zná, další díly seriálu Stíny v mlze.

Před 2 týdny 22:55

Jan Larisch je duchovní, prezident a také autor řady publikací

Jan Larisch je prezidentem Diecézní charity ostravsko-opavské, autorem monografií kněží, kteří se práci v charitě věnovali a taky se zabývá regionálními církevními dějinami. Naposledy k tomu vydal publikaci, která připomíná oběti komunistického pronásledování.

Před 2 týdny 20:56

Co je to Malá Kodaň a jak souvisí právě s Ostravou? Prozradí Jan Jůzl

Jan Jůzl patří k těm, kteří se snaží vnášet do života ve městě osvěžení v podobě setkávání, koncertů a dalších akcí. V Ostravě třeba můžete zažívat zajímavou atmosféru kolem řeky Ostravice. Co je to Malá Kodaň a jak souvisí právě s Ostravou?

Před 2 týdny 21:01

Jak souvisí proměna krajiny s hmyzem? Do říše malých živočichů nahlédneme s entomologem

Pracovištěm Petra Kočárka je louka, zahrada i tropický prales. Je totiž entomologem. Miluje hmyz a věnuje mu velkou část svého života.

Před 3 týdny 21:39

Alena Krištofová s rodinou vrací zámecký park ve Městě Albrechticích do dávné podoby

Zámecký park ve Městě Albrechticích se postupně vrací do doby, v jaké byl před téměř dvěma stoletími. Zásluhu na tom má Alena Krištofová a její rodina.