Seriál Radiožurnálu Sport
4. září 2023

Poslechněte si podcast: Šampionát v roce 2015 přinesl senzační vítězství Japonců nad Jihoafrickou republikou

V roce 2015 hostila světový šampionát Anglie a hned v prvním utkání základní skupiny B se měla favorizovaná Jihoafrická republika rozehrát proti Japoncům. „Předpokládali jsme, že JAR vyhraje o dvacet bodů, Japonsko nebylo na mistrovství světa nikdy příliš úspěšné,“ říkal tehdy čtyřnásobný ragbista roku Jan Macháček. Japonci ale ve vyrovnaném zápase ve čtvrté minutě nastavení položili a k překvapení všech fanoušků na světě zaznamenali historické vítězství.

01:48

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 03:19

Skvělá výchova mládeže a jedna extraligová sezona. Kdy kraloval hokejový Vajgar Jindřichův Hradec?

První profesionální hokejový tým vznikl v Jindřichově Hradci už v roce 1929. Založen byl tehdy pod názvem Veslařsko-bruslařský klub Vajgar Jindřichův Hradec. Českou extraligu si zahrál jen jeden rok, hned při jejím prvním ročníku v letech 1993/1994. Vajgar pak až do konce 20. století působil ve druhé nejvyšší české soutěži. V prvním desetiletí 21. století A mužstvo působilo především ve druhé lize. Vajgaru docházely peníze, spadl až do kraje a v roce 2017 ukončil činnost.

Včera 03:00

V sezoně 2010/2011 si Ústí nad Labem zahrálo nejvyšší ligu. Získalo čtyři výhry a skončilo poslední

Ústí nad Labem postoupilo v roce 2010 po 50 letech mezi elitu. Do ligové sezony vstoupilo s kuráží a po sedmi kolech bylo jedenácté. Pak ale přišel pokles i kvůli tomu, že muselo hrát domácí zápasy v Teplicích. Návštěvy fanoušků v teplickém azylu slábly, v závěru sezony přišlo na duel s Příbramí jen 458 diváků. Ústí nakonec skončilo poslední, když v sezoně vyhrálo jen čtyřikrát. „Byl to jeden z nejkrásnějších roků funkcionářské kariéry,“ vzpomínal manažer Stanislav Pelc.

Před dvěma dny 03:05

Velký pád chomutovského hokeje. Ze semifinále play-off extraligy až do krajského přeboru

V roce 2012 Piráti Chomutov postoupili do extraligy, kde vydrželi dvě sezony. Po následném návratu v roce 2015 dali jasně najevo, že se chtějí mezi klubovou smetánkou zabydlet natrvalo, podepsali desetiletý kontrakt s koučem Růžičkou a povolali hvězdy Vondrku a Červenku. 24. března 2017 Chomutov postoupil po 59 letech mezi nejlepší kvarteto extraligy. Šťastné roky ale netrvaly dlouho a v roce 2019 následoval pád do první ligy. Dluhy pak klub poslaly až do krajského přeboru.

Před třemi dny 02:33

Drnovice si zahrály i Pohár UEFA a na špici ligy, v roce 2006 zkrachovaly. Nyní hrají okresní přebor

Fotbalový klub Drnovic se v roce 1993 stal nováčkem nejvyšší domácí soutěže v prvním roce její samostatné existence. S dvouletou pauzou účinkovaly mezi elitou až do roku 2005. Nejlepší roky malého, ale úspěšného klubu zažil i dvojnásobný nejlepší střelec ligy z let 1995 a 1996 Radek Drulák. „Honza byl rapl. O poločase vlítl do kabiny, seřval tam pomalu i uklízečku a bouchl dveřmi,“ vyprávěl Drulák jakým způsobem Gottvald Drnovice vedl. V roce 2000 si zahrály i Pohár UEFA.

Před čtyřmi dny 03:16

Blšanský pád z 6. místa v první lize až do krajského přeboru a rozpadu klubu

Blšanský klub zaznamenal největší vzestup díky Františku Chvalovskému, který v obci bydlel a v osmdesátých letech minulého století se stal funkcionářem klubu. V roce 1988 oddíl postoupil do divize, o deset let později slavil premiérový postup do první ligy. Hned v první sezoně skončil jako nováček na skvělém 6. místě. V Blšanech pro světový fotbal vyrostl i brankář Petr Čech. Blšany zpátky do druhé ligy sestoupily v roce 2006. Následovaly horší roky a odhlášení z přeboru.

Před pěti dny 03:36

Hokejový Vsetín: Tituly, finanční problémy, vyloučení z extraligy a nyní snaha o návrat mezi elitu

Na přelomu tisíciletí hokejový Vsetín dominoval české extralize, ale v roce 2007 po existenčních problémech byl klub vyloučen z nejvyšší domácí ligové soutěže.„Od roku 2001 přicházelo víc a víc problémů a tak konec v roce 2007 nebyl takovým překvapením,“ uvedl publicista a sportovní redaktor Václav Trávníček. Zatčení Romana Zubíka, který měl finanční problém, mělo zásadní vliv na pád klubu. Po několika kotrmelcích nyní Vsetín hraje Chance ligu a snem je návrat do extraligy.

Před šesti dny 02:53

Vzestupy a pády fotbalového klubu v Chebu

Chebský fotbalový klub vznikl v roce 1951, o rok později už nesl název Rudá Hvězda. Byla fenoménem města od přelomu sedmdesátých a osmdesátých let až do roku 1996, kdy klub zanikl. V pozici trenéra chebského celku se vystřídali například Jozef Jarabinský, Dušan Uhrin, Milan Bokša, Jiří Kotrba nebo František Plas. „Vždy před skončením soutěže jsme figurovali na třetím, čtvrtém místě v lize, bojovalo se o UEFU, ale v závěru to šlo dolů,“ vzpomíná Dušan Uhrin starší.

Před týdnem 01:41

Nejdřív evropské poháry, pak pozdní výplaty a dluhy. Smutný konec basketbalové Sparty

Fanoušci Sparty mohou fandit hokejovému nebo fotbalovému týmu v nejvyšší domácí soutěži, tomu basketbalovému bohužel ne. Spartou Praha v minulosti prošla největší jména českého basketbalu jako Michal Ježdík, Jiří Zídek nebo Jiří Welsch. Na přelomu tisíciletí pravidelně hrála v evropských pohárech, ale v roce 2005 došlo k výměně majitelů a rázem začaly problémy. „Makedonský boss spoléhal na značku Sparta Praha a nezvládl financování, šel do toho all in,“ vzpomíná Reinberger.

Před týdnem 02:53

Hokejový klub Lev Praha zažil v KHL pouze dvě sezony. Vyprodával i 02 arenu, pak ale skončil

Po druhé sezoně to museli v hokejovém klubu Lev Praha rozpustit. Klub vlastnili ČKD Group a ruskošvýcarská firma A-energy. Později se Lev majetkově propojil se Spartou, se kterou sdílel holešovickou Tipsport arenu. „Hráli jsme skvěle a mrzí vždy prohrát poslední zápas sezony. Byli jsme blízko k výhře Gagarina,“ říkal po prohraném finále KHL obránce Ondřej Němec. V pražském klubu, který vyprodával i O2 arenu, peníze došly a už se nenašel sponzor, který by KHL v Praze udržel.

Před týdnem 02:50

Petr Málek: Stříbrný olympijský medailista ze Sydney 2000

V roce 2000 na olympijských hrách v Sydney uspěl český střelec Petr Málek v disciplíně skeet. Stříbrná medaile se ale nerodila snadno. V kvalifikaci i ve finále minul jediný terč a v souboji o cenné kovy byl úspěšnější jen Ukrajinec Milčev. Málek rok po úspěchu v Sydney ukončil kariéru a stal se nejprve reprezentačním koučem Kypru, následně šéfoval reprezentaci Kuvajtu.