Seriál Radiožurnálu Sport
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Šampionát v roce 1958? Když ani výhra 6:1 nad Argentinou nestačí k úspěchu

V roce 1938 došlo Československo do čtvrtfinále, kde remizovalo 1:1 s Brazílií a v opakovaném zápase jí podlehlo 1:2. Další účast si výběr Čechoslováků připsal až v roce 1954, kdy se kvalifikoval na mistrovství světa do Švýcarska. Na programu měl hned na úvod duel s obhájcem titulu z Uruguaye. O čtyři roky později na šampionátu ve Švédsku Čechoslováci inkasovali v zápase proti Německu hodně sporný gól. Na postup ze skupiny nestačilo ani drtivé vítězství 6:1 nad Argentinou.

02:15

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 02:20

MS 1966 Anglie: O titulu pro domácí výběr ve finále proti Německu rozhodl sporný gól Geoffa Hursta

Je to záhada, kterou už nikdy nikdo nevyřeší. Jde o gól Geoffa Hursta v prodloužení finále mistrovství světa ve fotbale v roce 1966 mezi Anglií a Německem. Útočník Anglie vystřelil z otočky do břevna a míč se po odrazu ze země vrátil do hřiště. Už 56 let je otázkou, zda se odrazil z čáry nebo už byl v brance. Ani střelec branky sám nevěděl, zda šlo o gól, jen při pádu na záda zaregistroval, že míč šel za brankáře. Díky jeho hattricku Anglie porazila Němce 4:2 po prodloužení.

Včera 02:03

Angličtí fanoušci v Kataru: Na zápas s Francií se těší, ale v postup do semifinále moc nevěří

Stejně jako třeba v Argentině nebo Brazílii je i v Anglii fotbal tak trochu náboženství. Jenže hráči Albionu nevyhráli velký turnaj už přes padesát let a tak se nabízí otázka, jestli stále patří mezi nejužší světovou špičku. A jestli se tak i sami vnímají. Reportér Radiožurnálu Sport Vojtěch Šilhan získal výpovědi anglických fanoušků po osmifinálovém zápasu proti Senegalu, který Angličané vyhráli 3:0. Na zápas s Francií se fanoušci těší, ale v postup do semifinále moc nevěří.

Před dvěma dny 02:28

MS 1962 Chile: Československo se v roli outsidera probilo až ke stříbrným medailím

Na zisk titulu pro šampionát v Chile se počítalo především s Brazílií, Argentinou nebo Anglií. Československo se do okruhu favoritů neřadilo, protože ve skupině mělo nevyzpytatelné Mexiko, silné Španělsko a obhájce titulu Brazílii. Svěřenci trenéra Vytlačila ale porazili Španěly a po remíze s Brazilci už měli jistotu postupu. Po výhrách nad Maďarskem a Jugoslávií se Čechoslováci mohli těšit dokonce na boj o titul. V něm nakonec podlehli "Kanárkům" 1:3 a vybojovali stříbro.

Před dvěma dny 02:03

Mistrovství světa nabízí nevšední zážitky nejen na hřišti. V nákupním centru si i zabruslíte

Asi každý z nás byl někdy v obchodním centru. To v Kataru je ale specifické a zažil to i reportér Radiožurnálu Sport Vojtěch Šilhan. Hned po příchodu do nákupního centra se nalodil na gondolu a projížděl uvnitř budovy na vodním kanále. Po příjezdu na druhý konec obchodní centra se před ním zjevilo obrovské ledové kluziště. Za poplatek 55 rijálů si půjčil brusle a téměř po čtyřech letech se sklouznul na ledě. Letošní mistrovství světa nabízí nevšední zážitky nejen na hřišti.

Před třemi dny 01:38

MS 1958 Švédsko: Brazílii k titulu dovedl tehdy sedmnáctiletý teenager Pelé

Turnaj hraný v roce 1958 ve Švédsku nebyl pro Československo úspěšný, ale fotbalový svět mohl vůbec poprvé na šampionátu zažít legendárního Pelého. Tehdy teprve sedmnáctiletý útočník Brazilců se ve finále proti domácímu Švédsku prosadil hned dvakrát a po vítězství 5:2 se "Kanárci" radovali z vůbec prvního titulu mistrů světa. Brazilský teenager byl se šesti trefami druhým nejlepším střelcem turnaje, když všechny góly vstřelil až ve vyřazovacích bojích.

Před třemi dny 02:21

Jak vypěstovat trávník pro světový šampionát v poušti?

Na pořádání mistrovství světa ve fotbale musíte být připravení po všech stránkách. V jakém stavu jsou trávníky? „V podstatě jsme našli kus pouště a předělali ho na trávníkovou farmu. Mimochodem zas tak špatné podmínky tady v Kataru pro trávníky nejsou. Tráva potřebuje slunce, vodu a hnojivo. To všechno tu jsme schopni zajistit,“ vysvětluje správce objektu Yasser Al Mula. Celý komplex byl vybudovaný v poušti severně od Dauhá a rozkládá se na 425 tisících metrech čtverečních.

Před čtyřmi dny 01:55

MS 1954 Švýcarsko: Bernský zázrak dokonali ve finále hráči SRN, kteří otočili duel s Maďarskem

Kdo zářil v roce 1954 na mistrovství světa ve Švýcarsku? Střelecky rozhodně útočník Maďarska Sándor Kocsis, který se na turnaji trefil jedenáctkrát. Zároveň v té době odborníci považovali za nejlepšího hráče světa Ference Puskáse. Naopak Československu se na turnaji nedařilo, když po porážkách 0:2 od Uruguaye a 0:5 od Rakouska skončilo už po základní skupině. Rozjeté Maďary zastavila až ve finále Spolková republika Německo, která vyhrála 3:2 a získala titul.

Před čtyřmi dny 02:12

„Nevyhráli jsme jen pro nás, ale pro celý arabský svět,“ přiznává fanoušek Maroka po postupu do osmi

Maroko se po 36 letech probojovalo do osmifinále světového šampionátu a takový úspěch se musí řádně oslavit. Bouřlivou atmosféru v oficiální fanzóně po vítězství Maroka nad Kanadou zažil i reportér Vojtěch Šilhan, kterého fanoušci polili vodou. Vnímají fanoušci, že postup do osmifinále má význam pro celou zemi? „Všichni jsou šťastní, stejně tak Saúdové, Alžířani, Tunisané. Nevyhráli jsme jen pro nás, ale pro celý arabský svět,“ přiznává jeden z fanoušků krátce po utkání.

Před pěti dny 02:50

MS 1950 Brazílie: Kanárci rozhodující zápas o titul podcenili a z triumfu se radovala Uruguay

Na šampionátu v Brazílii v roce 1950 se z druhého titulu mistrů světa radovala Uruguay. Do finálové čtyřky se Jihoameričané dostali i díky vítězství 8:0 nad Bolívií. Pozdější mistři ve skupině hráli pouze tento jediný zápas, protože na mistrovství světa nemohli nastoupit Indové, kteří chtěli hrát naboso. Několik celků nenastoupilo kvůli ekonomickým důvodům a tak se o medaile hrálo ve finálové skupině. V té rozhodující duel zvládla Uruguay, která přetlačila Brazilce 2:1.

Před pěti dny 02:17

Malá kapacita fotbalových stadionů v Kataru? Jak moc překupníci „nastřelují“ lístky?

Na všech dosavadních zápasech Argentiny na světovém šampionátu ve fotbale se v hledišti objevovali především lidé z Indie a Pákistánu, kteří žijí v Kataru. Běžným fanouškům svých národů tak mnohdy nezbývá nic jiného než sehnat lístky od překupníků. Jaké ceny nabízejí? „Ceny jsou hrozné, průměrně se pohybují kolem sedmi set dolarů za jeden lístek. Přišel za námi i pán, který nabízel lístek za dvanáct set dolarů. Problémem jsou malé stadiony,“ říká fanoušek Argentiny.