- Podcasty
- Hovory

Poslechněte si podcast: Šaman je prostředníkem mezi lidským a duchovním světem, říká etnografka
„Zvlášť na Sibiři lidé velice vzpomínají na své předky, váží si jich a potřebují někoho, kdo nosí jejich paměť. Druhá věc je, že šaman je prostředníkem mezi lidským a duchovním světem. Místní lidé věří, že svět obývají různé duše, že všechno, co je kolem nich, je živé – dokonce i ten kámen,“ vysvětluje etnoložka Pavlína Brzáková, která se věnuje studiu sibiřských pastevců a lovců.
Hovory
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.
Stigma duševního onemocnění se pomalu vytrácí. Napomohl tomu i covid, míní psychoterapeutka
Ve společnosti je dnes mnoho mladých lidí, kteří se necítí psychicky dobře, ale neví, co s tím. Takovým žákům a studentům pomáhají týmy z projektu „Blázníš? No a“. „Snažíme se vnést lehkost do toho, že není nic špatného na tom být nějakým způsobem psychicky rozladěn,“ říká psychoterapeutka a vedoucí týmů Radka Votavová.
Chcete podnikat? Pokud jsou cílem „jen velké peníze“, neskončíte dobře, varuje poradce start-upů
„České start-upy jsou většinou skvělé v technologiích, mají ale velmi silnou tendenci podceňovat prodej. Další problém je firmu takzvaně naškálovat. To znamená, že v době, kdy začne růst, tak ji podpořit a investicemi od investorů do firmy správně vložit,“ popisuje Vít Šubert, který pomáhá podnikatelům s novým byznysem. „To jsou ty nejčastější chyby, na které některé firmy mohou potenciálně také zemřít,“ dodává v pořadu Hovory.
Aby píseň zlidověla, musí být symbolem něčeho, co má každý uvnitř, míní hudebník Plocek
„Aby nějaká píseň zlidověla, musí být pro lidi srozumitelným, intenzivním, rezonujícím symbolem něčeho, co je u nich uvnitř,“ myslí si hudebník, skladatel a kulturní publicita Jiří Plocek. „Dobří tvůrci jsou schopni pojmenovávat duchovní skutečnosti, které jsou v našem lidském vývoji, a to tak, aby to vzali za své a píseň považovali i za formulaci svých životních zážitků.“
Kritické myšlení je užitečné i pro dramatika, myslí si Petr Odo Macháček
Režisér a dramatik Petr Odo Macháček je zakladatelem a uměleckým šéfem Divadla Kámen. Na univerzitě vystudoval matematicko-fyzikální fakultu, aby nakouknul do vědy. Škola mu konvenovala i proto, že rozvíjí nezávislé a samostatné myšlení. To považuje za užitečné i pro svoji životní dráhu dramatika a režiséra. Strukturovaný pohled matematika pak mu pomáhá i při práci na divadelních inscenacích, kterých má na svém kontě několik desítek.
Animal Eye: Ilegální obchod se štěňaty a koťaty vynáší. Lukrativnější jsou už jen drogy a zbraně
„Právo chovat psy a kočky měl u nás prakticky kdokoliv. A pokud dodržoval naprosto elementární pravidla, mohl tak činit neomezeně a v jakémkoliv množství. Takže v prvotní fázi naší činnosti šlo o to, abychom i v této poměrně chabé legislativní oblasti podchytili důkazy týrání a množení zvířat. Jak stát postupně přidává další a další legislativní nástroje, tím snáz postih iniciuje,“ popisuje zakladatelka neziskové organizace Animal Eye a advokátka Zuzana Rennerová.
Každý dlouhověký strom je biotop, živé místo s mnoha organismy, říká ekoložka z Arniky
Marcela Klemensová se v organizaci Arnika věnuje ochraně stromů. Také organizuje anketu Alej roku, která upozorňuje na stará i právě vysazená stromořadí v krajině. „Za těch 12 let, kdy shromažďujeme informace o alejích, se zvýšila pozornost věnovaná hlavně alejím s velkým A, tedy historickým ale i dalším stromořadím složeným z mohutných stromů. Typicky jde o duby, lípy apod., která vedou k historickým dominantám, hradům ale i spirituálním místům,“ naznačuje.
Poslední chlapec, který se v Morgenlandu narodil, zemřel dva měsíce po natáčení, říká novinář Šuba
Klíč k Morgenlandu je kniha novináře a dlouholetého editora Českého rozhlasu Pavla Šuby. „Není to příběh mé rodiny, ale mého dětství, kdy jsem jako dítě jezdil na Malou Morávku na tábor a chodil jsem těmito místy. Po 40 letech mi došlo, co všechno se na tomto místě stalo a začal jsem po tom pátrat,“ popisuje vznik knihy.
S dětmi musím stát s nohama na zemi, dřív šlo poletovat jako motýlek, říká držitelka Oscara Irglová
„Když jsem byla svobodnější a mohla si poletovat jako motýlek, tak se to dělo pořád. Ale v dnešní době mám malé děti, takže se musím udržovat hodně často nohama na zemi a být v praktické rovině. Přesto se stávají věci, které jsou neplánované a kouzelné. A ty si vždy užívám,“ prozrazuje držitelka Oscara Markéta Irglová. Usadila se na Islandu, kde s manželem vychovávají tři děti a kde nahrává svou nezaměnitelnou hudbu.
Setkávání s příběhy doživotních vězňů se mě opravdu dotklo, vzpomíná vězeňský kaplan
„Ze začátku jsem trávil den ve věznici Valdice s kolegou. Ten tam pracoval a pro mě to byla jedna z položek, kterou se mohu zaučit ve zkušebním období. Ale pobytem tam s osudy, s příběhy těch lidí – a jestli si to dobře pamatuji, tak průměrný čas odsouzeného ve Valdicích je 14 let, tedy tráví tam velkou část svého života –, zvlášť s doživotními vězni, se mě dotklo,“ popisuje své začátky vězeňský kaplan Aleš Kocián.
Výrobky z 3D tiskárny smrdí jako nové auto, přibližuje majitel firmy Šmejcký
Trojrozměrné tiskárny, respektive výrobky z 3D mají specifický odér. „Některé technologie jsou velmi cítit, jiné jsou na tom podstatně lépe,“ přitaká jeden z nestorů trojrozměrného tisku u nás a majitel zavedené firmy Jan Šmejcký. Jde hlavně o materiál, ze kterého se tiskne. „Jsou to ty technologie, které zpracovávají tiskový materiál tepelnou metodou, a i přes všechny filtry, které ta zařízení v sobě mají, tak dochází k odpařování,“ vysvětluje.