Epizoda 424. leden 2022

Poslechněte si podcast: Sál místo burzy, opera jako v Ďrážďanech (Koncertní síň a operní dům v Oděse)

13. října 1887 byl Čajkovského Pikovou dámou slavnostně otevřen nový operní svatostánek v ukrajinské Oděse. Kdo se podílel na jeho vybudování a jaké byly další osudy této budovy ?

11:41

Slavná auditoria

Vydává: Classic Praha

S Jiřím Vejvodou na Classic Praha po světových hudebních scénách, i o prestižních domácích a světových přehlídkách, festivalech i událostech.

Epizoda 72Před šesti dny 11:26

Velký jantar na pobřeží (Koncertní sál The Great Amber Hall v Lijepale)

Lotyšsko. Země jezer, lesů a moře. Žijí v ní jen dva miliony obyvatel, ale výčet zdejších slavných jmen, působících v klasické hudbě, je úctyhodný. Pěvkyně Elina Garanča, mezzosoprán, a Kristina Opolais, soprán. Dirigenti Andris Nelsons a Mariss Jansons. Violoncellista Mischa Maisky a skladatel Peteris Vasks. Navíc je v této zemi staletá tradice sborového zpívání. Říká se, možná v nevelké nadsázce, že každý druhý Lotyš či Lotyška v nějakém sboru zpívá anebo si zpíváním alespoň osladil své mládí. V neposlední řadě platí, že lidové písně považovali Lotyši odjakživa za pilíř národního uvědomění – a jejich masovým zpěvem na demonstracích si koncem 80. let minulého století připravili půdu pro svoji samostatnost po následném rozpadu Sovětského svazu.

Epizoda 71Před týdnem 11:19

Žačka mistra Leonarda. Dirigentka a houslistka Marin Alsop

Být doyenem mezi světovými dirigenty klasické hudby vyžaduje aktivní kariéru do pozdního věku. Osobnosti jako Herbert Blomstedt, před ním třeba Georges Pretrem, o Herbertu von Karajanovi ani nemluvě, jsou toho důkazem. A výčet by snadno mohl směřovat i k Zubinu Mehtovi a dalším. Jako by plus mínus devadesát let pro ně nebyl žádný věk, stále dirigují, natáčejí, cestují. U žen s taktovkou v ruce je situace jiná. Jistě to souvisí se skutečností, že se na dirigentský stupínek začaly probojovávat de facto až v posledních desetiletích minulého století. Jména jako Nadja Boulanger, méně známá Američanky Antonia Brico, naše Vitka Kaprálová a později též Miriam Němcová budiž důkazem, že výjimky potvrzují pravidlo. Své může hrát rovněž fakt, že ne všechny ženy jsou ochotny se veřejnosti svěřovat se svým nemilosrdně postupujícím věkem. Je zde ale jedna poměrně jasná kandidátka na to, abychom ji za doyena mezi dirigentkami považovali. Svůj věk nijak netají, takže lze zveřejnit, že na svět přišla 16. října 1956. A jmenuje se Marin Alsop.

Epizoda 69Před 2 týdny 11:09

Festival ve městě granátového jablka (Hudební a taneční přehlídka v Granadě)

Když granátovník kvete, září sytě červenou nebo žlutou barvou. A když se tento menší strom, pocházející se Somálska a rostoucí v rámci Evropy hlavně v oblasti Středomoří, obsype svými plody, je co ochutnávat. Jejich tvar, jejich vzhled zvnějšku i zevnitř, ale především jejich název granátová jablka nám leccos připomíná. Nejenom rudý drahokam zvaný granát, ale pohříchu rovněž stejnojmennou tříštivou zbraň. Nejvíc ze všeho to slovo ale rezonuje s pojmenováním města, kam směřujeme za letním hudebním, zároveň však také tanečním festivalem. Ve znaku má totiž právě granátové jablko. Navíc probodené křížem na znamení skutečnosti, že zde před čtyřmi staletími zemřel zakladatel řádu milosrdných bratří přezdívaný Jan z Boha. Řeč je pochopitelně o proslulé jihošpanělské Granadě.

Epizoda 70Před 3 týdny 11:30

Útočiště mezi učenou společností a Freudem. Reduta a Mozartův sál v Olomouci

Slovo francouzského původu reduta neboli útočiště má několik významů. A hned dva se dají použít pro vyprávění o stejnojmenném koncertním sále na olomouckém Horním náměstí. První odkaz je zřejmý. Vrací se k pojmu reduty coby divadelní budovy, nazývané tak už v antickém Řecku. Jistě i proto, z úcty k dávné tradici, se tak přejmenovalo brněnské Divadlo Reduta z původního Divadla v taverně. A stalo se roku 1733 nejstarší divadelní budovou ve střední Evropě. Ale koneckonců i my máme v Praze na Národní třídě od roku 1957 někdejší Divadlo malých experimentálních forem Reduta, už dlouho ovšem zvoucí návštěvníky do klubového prostředí zaměřeného především na jazz.

Epizoda 685. červenec 2022 11:22

Dvě strany jedné mince. Operní dům a Národní hudební fórum ve Vratislavi

V roce 1841se svého slavnostního otevření dočkal operní dům, který ve Vratislavi stojí dodnes. Nachází se v historickém jádru města, nedaleko Koperníkova parku a vodní plochy, která pravděpodobně kdysi přiléhala k městskému opevnění, posléze zbořenému. Pohled na neustále narůstající počet zbrusu nových koncertních síní v Polsku, zaměřených na klasickou hudbu, je pro nás zdrcující. Od roku 1989 jich tam totiž vyrostla celá řada. Varšavou počínaje a například nevelkým souměstím Bílsko-Bělá, kde žije jen sto sedmdesát tisíc obyvatel, konče. Někde uprostřed na této škále je, alespoň co se počtu obyvatel týká, čtvrté nejlidnatější město v Polsku. Wroclav neboli Vratislav.

Epizoda 6728. červen 2022 10:45

S nadějí ve štítě (Italská dirigentka Speranza Sccappuci)

V roce 2015 měla Speranza Sccappuci za sebou osm let spolupráce s Riccardem Mutim na každoročním Salzburském hudebním festivalu. Korepetovala, asistovala Mistrovi, hrála v orchestru na cembalo. Zde začala její cesta ke globálnímu úspěchu.

Epizoda 6621. červen 2022 11:43

Hudba v domě profesů (Barokní refektář Profesního domu v Praze)

Malostranské náměstí v Praze… Zvláštní svým tvarem, protože mohutný barokní kostel Svatého Mikuláše a sousední Profesní dům, do kterého míříme, jej dělí na dvě poloviny. Mezi roky 1908 až 1911 v nevelkém, ale překrásném Kaiserštejnském paláci, umístěném na východní straně dolní části Malostranského náměstí pobývala Emma Destinnová. Palác má jméno po svém prvním majiteli, kterého vystřídala rodina maršála Radeckého. Po ní hoteliér Václav Pezold, jehož manželka, sopranistka Marie rozená Sittová, byla první kněžnou Libuší při premiéře Smetanovy opery v Národním divadle roku 1881. Emma Destinnová se tedy mohla v „Kaiserštejnu“, jak se paláci běžné přezdívá, cítit jako doma. Hudba, zpěv tu byly obtisknuty do zdí, do závěsů, do záclon...

Epizoda 6514. červen 2022 11:03

Pochybné zdroje, poctivé úmysly (Dirigentská soutěž Donatelly Flick)

Že si lze penězi vykoupit ctihodnost, je příběh možná starý jako svět. A řečeno slovy Járy Cimrmana, nemusí se nám to líbit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Neboli – plané moralizování je k ničemu. Věcněji působí zjištění, k čemu jsou poněkud kontroverzně nabyté finance, často zděděné po předcích či příbuzných, využívány. A pokud jde o podporu bohulibých účelů, dá se smířlivě konstatovat, že zdroje byly sice pochybné, ale nyní naštěstí slouží dobré myšlence. To je i případ zdrojů, které věnovala londýnské Soutěži mladých dirigentů a dirigentek zajímavá žena, po níž je toto klání pojmenováno. Paní Donatella Flick.

Epizoda 6414. červen 2022 10:50

Múzy uprostřed hrůzy (Charkovské národní divadlo opery a baletu a Koncertní sál Charkovské oblastní filharmonie)

Nad ránem 1. března 2022 se druhé největší ukrajinské město Charkov stalo terčem útoku ruského dělostřelectva. Na rozhlehlé Náměstí svobody, největší v zemi a jedno z největších v Evropě, dopadly dvě rakety. Způsobily škody na stavbách včetně budovy magistrátu či kancelářského mrakodrapu, který byl v době svého vzniku nejvyšší budovou v tehdejším Sovětském svazu. Podle agenturních zpráv nebyly ušetřeny ani kulturní svatostánky – budova Charkovské národní opery a baletu i sousední Koncertní sál oblastní filharmonie.

Epizoda 6331. květen 2022 11:31

Milostný trojúhelník v nemilosrdné zemi (Sergej Prokofjev a jeho dvě ženy)

V dalším dílu pořadu Slavná auditoria připomene jeho autor a moderátor Jiří Vejvoda milostný trojúhelník, jaký se odehrál v životním příběhu ruského skladatele Sergeje Prokofjeva. Toho, který sice po roce 1917 z vlasti proměněné v bolševický stát odešel, aby se ovšem o necelých dvacet let naivně vrátil, zasažen steskem po domově. A nakonec aby – trpkou, výsměšnou ironií osudu – zemřel ve stejný den jako diktátor Stalin. Postižen tím, co se kolem jeho smrti odehrálo, respektive odehrát nesmělo.