21. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Ptačí pavilon dvorského safari parku zažil stěhování. Opeřenci se přemístili do náhradních prostor

Střechu Ptačího pavilonu Safari Parku Dvůr Králové opravují řemeslníci. Určitě uznáte, že stěhovat vše živého co má křídla, není úplně snadné. Ke slovu přišly síťky na tyčích i velké odchytové sítě a výsledkem je pro návštěvníky uzavřený pavilon.

03:09

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Sobotní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před dvěma dny 03:09

Kombinace černé a bílé barvy je elegantní. Ve dvorském safari parku ji nosí i jihoafričtí dikobrazi

Za jihoafrickými dikobrazy se vypravíme v Safari Parku Dvůr Králové do repliky afrického dolu, kam se nedávno přestěhovali „na letní byt“. A jak se takový dikobraz, který dokáže hlasitě natřásat nebezpečně vyhlížející ostny, stěhuje? Postačí k tomu pevná transportní bedna a vysokozdvižný vozík.

Před týdnem 03:11

Kvakoši dostávají vysílačky monitorující jejich pohyb. Data se využijí při záchraně vzácných ptáků

Zoologové ze Safari Parku Dvůr Králové ve spolupráci se ZOO Hluboká připevňují kvakošům nočním na těla malé navigační systémy podobné našim GPS a sledují jejich pohyb. Nasbíraná data ze zajímavého projektu chtějí později využít při záchraně jiných vzácných ptáků. Pro další podrobnosti zašla za zoologem Michalem Podhrázským redaktorka Dana Voňková.

Před 2 týdny 03:13

Ve volné přírodě zranitelné želvy ostruhaté se líhnou v teple inkubátorů dvorského safari parku

Pokud máte rádi želvy, vezmeme vás v Safari Parku Dvůr Králové do míst jejich příchodu na svět. Nahlédneme do malé místnosti s inkubátory, které tvarem připomínají ledničky. Ovšem jen v teple se v nich z vajíček líhnou například ve volné přírodě zranitelné želvy ostruhaté.

Před 3 týdny 03:10

Ani Mezinárodní den plameňáků neubral zoologům problémy s chovem těchto atraktivních ptáků

Pokud jste obdivovateli plameňáků hledejte je v Safari Parku Dvůr Králové v novém areálu poblíž správní vily. Nové vodní plochy, domek a samotný výběh zabydlely dva druhy - plameňáci růžový a malý. A protože ani Mezinárodní den plameňáků neubral zoologům problémy s chovem těchto atraktivních ptáků, oslovila Michala Podhrázského redaktorka Dana Voňková. Míříme do Podkrkonoší za Afrikou!

22. duben 2022 03:19

Ostrov lemurů ve dvorském safari parku ožívá. Zvířata se na sluníčku vyhřívají, mezi nimi i Fiana

I když je letošní jaro vrtkavé, proklouzlo už i do Safari Parku Dvůr Králové. Poznáte to například u velké ptačí voliéry, kde se klapáním zobáků ozývají čápi a na protějším Ostrově lemurů, kde se na sluníčku zase vyhřívají lemuři. A mezi nimi i doajénka Fiana. Do dvorského safari parku vás zvou zooložka Gabriela Linhart a redaktorka Dana Voňková.

16. duben 2022 03:07

Dvorský safari park získal tři kriticky ohrožené krokodýly štítnaté. Vzniká pro ně nová expozice

Dvorští chovatelé vyzvedli trojici krokodýlů štítnatých ve třech francouzských zoologických zahradách. Zatím si mláďata zvykají na nové podmínky v samostatných nádržích v zázemí pavilonu Vodní světy, kde o ně v kulise nezbytné vzduchotechniky pečuje Martin Smrček. K novým krokodýlím přírůstkům nás zavede redaktorka Dana Voňková.

14. duben 2022 02:48

Dvorský safari park připravil na svátky jara zvířatům hračky i krmné proutěné prvky pro pobavení

Safari Park Dvůr Králové návštěvníkům představí prostřednictvím proutěných „hraček“ metodu enrichmentu, tedy obohacení a zpestření prostředí a života živočichů v lidské péči. Cílem je podávat potravu netradičním způsobem a ještě zvířata rozptýlit a pobavit.

12. duben 2022 02:33

V královédvorské ZOO pracují ošetřovatelé se slony přes bariéru. Jde především o jejich bezpečnost

Je to dva dny, kdy slonice v pražské ZOO zranila chovatelku. Záchranáři ženu převezli do nemocnice s poraněním pánve, hrudníku a ruky. Podobné nehody se stávají i jinde, tragickou v minulosti evidují i v Safari Parku Dvůr Králové. Před 21 lety tam slon ošetřovatele dokonce zabil. I proto jsou dnes ve Dvoře Králové nad Labem bezpečnostní opatření při práci s velkými zvířaty mnohem přísnější než dřív.

9. duben 2022 03:13

Jaro v Dětské zoo dvorského safari parku. Zvířata tam můžete nejen pohladit, ale dokonce i nakrmit

Dnešní pohlednici ze Safari parku Dvůr Králové věnujeme zvířatům, která si můžete pohladit a nakrmit. Samozřejmě jen v Dětské zoo a při dodržení určitých podmínek. Za pěkného počasí je tam v ohradách vidět osm desítek ovcí, koz a telat Zebu, o které se už léta s láskou stará Dominika Stempa. Poskakující a chvílemi i hlučná drobotina zaujala i redaktorku Danu Voňkovou a určitě zaujme i vaše děti.

2. duben 2022 03:10

Příběh Jaroslavy a Ludmily. Ve dvorském safari parku pracují první ukrajinští uprchlíci před válkou

V restauraci Safari Parku Dvůr Králové se redaktorka Dana Voňková setkala se dvěma mladými ukrajinskými ženami. S Jaroslavou, která tam před několika měsíci získala zaměstnání přes pracovní agenturu, a uprchlicí Ludmilou, která našla ve dvorském safari parku ubytování před pár dny.