Safari
12. březen 2022

Poslechněte si podcast: Kyjev se narodil ve dvorském safari parku. Vzácné mládě ohroženého nosorožce dvourohého východního

V Safari parku Dvůr Králové se narodilo mládě kriticky ohroženého nosorožce dvourohého východního. Na počest ukrajinských hrdinů dostal nový sameček jméno Kyjev. Příchod mláděte na svět sledoval zoolog Jiří Hrubý prostřednictvím kamery tak, aby matku nic nerušilo. Detaily nám zprostředkuje redaktorka Dana Voňková.

03:07

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Nedělní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před týdnem 03:12

Nového samce přímorožce šavlorohého ve Dvoře Králové určitě nepřehlédnete. Jeho rohy měří jeden metr

Není tajemstvím, že úkolem zoologických zahrad je vracet do volné přírody ohrožená zvířata. Safari park Dvůr Králové teď usiluje o to, aby podpořil stavy v podstatě vyhynulého přímorožce šavlorohého. Od evropského koordinátora získal pro svých šest samiček čiperného samce a tak se po delší době těší na mláďata.

Před 2 týdny 03:18

Na světě je dalších pět embryí nosorožců bílých severních ohrožených vyhynutím. Záchrana pokračuje

Tři roky po svém ustavení dosáhlo konsorcium BioRescue na záchranu severních bílých nosorožců pomocí technologií asistované reprodukce mimořádného úspěchu: Po desátém odběru oocytů (nezralých vaječných buněk) samici severního bílého nosorožce Fatu vyprodukoval mezinárodní tým pět nových embryí.

Před 3 týdny 03:12

Čtyřčata se ani ve zvířecí říši nerodí každý den. Fenci ve dvorském safari je mají letos už podruhé

Objevili jsme příklad evropského unikátu v Safari Parku Dvůr Králové a týká se drobné pouštní šelmy fenka. Chovný pár Femme Fatale a Fantom přivedl na svět během jednoho roku podruhé čtyři potomky v jednom vrhu! Vydejte se s redaktorkou Danou Voňkovou do dvorského safari parku k pavilonu šelem Joy Adamsonové a dozvíte se další podrobnosti.

3. září 2022 03:12

Tučňáci brýloví si už dokázali získat srdce dětských i dospělých návštěvníků dvorského safari parku

Ještě před koncem prázdnin přivítal Safari park Dvůr Králové půlmiliontého návštěvníka. Zásluhu na tom měli i tučňáci brýloví, kteří se tam objevili poprvé za 76 let existence zoo a hned od začátku si získali sympatie dětí i dospělých.

27. srpen 2022 03:15

Příběh lvice Elsy a Joy Adamsonové. Kresby slavné opavské rodačky vystavuje dvorský safari park

Kdo by neznal lvici Elsu a spisovatelku Joy Adamsonovou. Slavnou opavskou rodačku teď v Safari Parku Dvůr Králové připomíná unikátní kolekce jejích botanických ilustrací, kterou pro tuto výstavu zajistila jiná rodačka z Opavy Zuzana Beranová. Ve dvorském safari parku se s ní setkala redaktorka Dana Voňková.

20. srpen 2022 02:53

Největší krokodýl dvorského safari parku se přestěhoval do pavilonu Vodní světy s dvojicí bazénů

Safari Park Dvůr Králové má další novinku. V přízemí pavilonu Vodní světy je teď k vidění dvoumetrová samička krokodýla štítnatého. Zkušení chovatelé se zoology Michalem Podhrázským a Pavlem Mouchou ji tam přemístili ze zázemí v prvním patře pomocí žebříku. Stěhování do opravené expozice se obešlo bez potíží.

13. srpen 2022 03:06

Vylíhla se smrtelně jedovatá bojga africká. Mimo Afriku si na chov troufá jen dvorský safari park

Představíme vám pestrobarevného hada se zvláštním jménem bojga africká neboli bomslang. V Safari parku Dvůr Králové uvidíte rodičovský pár, který přivedl na svět dvě mláďata. Ta měří 25 cm a jsou ještě v zázemí pavilonu Vodní světy. Jejich hlavní starostí je nabírat na váze i na délce.

6. srpen 2022 03:16

„Maliňáci“ umí vyhledat pytlácké úlovky. Rita a Aru absolvují výcvik a budou pracovat v Africe

Safari park Dvůr Králové představil návštěvníkům práci kynoložky Hany Böhme. S manželem Radkem předvedla výcvik belgických psů malinios, kteří umí vyhledat pytlácké úlovky. Jejich dva psi Rita a Aru budou už za tři dny pracovat v Africe. Na ukázku jejich zákroků se do dvorského safari parku zašla s mikrofonem podívat redaktorka Dana Voňková.

30. červenec 2022 03:20

Malina pro slona a psí detektivové. Vzorky srsti dvorských zvířat pomohou v boji s pytláky v Africe

Chránit vzácná zvířata umí i kynologové a jejich svěřenci. Důkazem toho je projekt „Malina pro slona“, ke kterému se po dvouleté pauze zaviněné covidovou pandemií připojil Safari park Dvůr Králové. K výcviku speciálního plemena psů poskytl srst některých svých zvířat a bude se tak podílet na boji proti pytláctví.

23. červenec 2022 03:08

Největší chované stádo kudu malých na světě! Elegantní sudokopytníky uvidíte ve dvorském safari

Safari Park Dvůr Králové chová největší skupinu kudu malých na světě. Řeč je o elegantních sudokopytnících z východní Afriky, kteří dokáží při ohrožení vyskočit až do výšky dvou metrů. Poznáte je snadno samci mají dlouhé spirálovitě zatočené rohy.