17. červen 2020

Poslechněte si podcast: S1 E15: Honza Čulík o tom, jak vybudovat gastrokomunitu

S Honzou Čulíkem z táborského Thiru o tom, jak vybudovat gastrokomunitu. Jak fungují v jídle komunity, které si pomáhají? Jedna z nejstarších dovedností člověka: družit se a podporovat se vrací do středu zájmu. Bez vzájemného propojení se totiž neposune dál nejen naše město, krajina, ulice, pracovní obor, sportovní družstvo, ale hlavně: ani my sami. Jak spojovat - to ví Honza Čulík, který v jižních Čechách vdechl život komunitě lokálních farmářů, sdružení Jíme jih a už vymýšlí, kam Táborsko, potažmo jižní Čechy posunout dál. Poslechněte si tento díl - Honzův pohled na svět vám může vnuknout nejeden nápad, jak vylepšit třeba právě váš soukromý vesmír. Odpoví taky na otázky: musím být nutně společenský člověk, abych mohla spolu s ostatními měnit svět?, je leader komunity zároveň ten, kdo jí organizuje?, jak vypadá úspěšná spolupráce?, a další.

44:26

Potraviny

Vydává: Hana Michopulu

Abychom zjistili, co nás v jídle čeká, musíme se občas ohlédnout dozadu. Podcast Hanky Michopulu o všem, co jsme zapomněli, ale můžeme se znovu naučit. Zároveň vás Potraviny chtějí i bavit. Pokud rádi jíte, vaříte nebo se třeba jen zajímáte o jídlo, v tomto podcastu uslyšíte spoustu prakticky využitelných rad, informací a inspirace. Chcete, aby vám jídlo dávalo smysl? Poslouchejte podcast Potraviny!

Web

19. březen 2022 54:31

Míchačky s Darinou: Bod varu, na co je ghí a vzpomínky Stanley Tucciho

Jmenuje se tahle série podle míchaných nápojů nebo podle oblíbené snídaně, kterou se potom jdeme napravit? Samy nevíme. Každopádně semeleme najemno všechno podstatné. Viděli jste gastrofilm Bod varu plný napětí z restauračního prostředí se skvělými hereckými výkony Steva Grahama a dalších? Jestli neviděli, nevadí. Darina šla do terénu a zapátrala v českých profikuchyních, jestli je i tam práce tak nesnesitelně stresující. Poví vám, co se dozvěděla. Udělá vám pořádek ve špajzu a ukáže na co použít ghee a na co přepuštěné máslo. Já se přidám s tipem na knížku od slavného Stanley Tucciho My Life Through Food. To je kniha vzpomínek s recepty, která vás povznese, kam budete chtít. 

14. únor 2022 56:18

Jak na plant based stravu? Uvolnit se!

To aspoň tvrdí Honza Lobreis, šéfkuchař vegetariánské Estrelly, který momentálně vaří v klubu/restauraci Swim. Dozvíte se, jak připravit opravdu dobrý zeleninový vývar do koprovky s topinambury a co vařil pro peskateriána Orlanda Blooma, když natáčel v Praze.  Co to je plant based strava? Jídlo primárně zaměřené na rostlinné zdroje: ovoce, zeleninu, luštěniny, oříšky, oleje, obiloviny, semínka, bylinky. Neznamená to, že si vůbec nikdy nedáte vejce, mléčné výrobky ryby nebo jiné maso. Rostlinné jídlo ale převažuje nad živočišnými zdroji v celé své rozmanitosti.

10. prosinec 2021 01:03:24

Tofu & krkonošské kyselo. Bráchové Giang a Khan Ta prozrazují svá 4 nej jídla.

Bratři Giang a Khan Ta mají 3 vietnamské restaurace v Praze: Gao Den, Taro a Dian. V tom, co dělají jsou nejlepší. Proč? Protože v jejich podání  vietnamská kuchyně konečně zvedla hlavu a získala tolik potřebné sebevědomí. Probereme jejich nejoblíbenější jídla z dětství i současnosti, jídlo, kterého snědí nejvíc a poslední jídlo života, kdyby si jej mohli přát. Ale taky recept, jak doma udělat fakt dobré tofu jako mají v Taru. Kdy udělají v Dianu nějakou divočejší degustační večeři s prasečími oušky…, a  jestli budou jejich děti okusovat kosti tak pečlivě jako jejich rodiče a prarodiče, anebo už ne. Před rozhovorem jsem se zařekla, že se vyvaruju otázek, které  by víc nebo míň mířily na to, jak moc jsou Vietnamci a jak moc Češi. Protože jsou tu doma a myslim, že to musí být dost otravný, poslouchat pořád o tom, co nás odlišuje. A je v tom spousta přednastavených klišé. To byste nevěřili, jak to bylo těžké! Jojo, stereotypy jsou zlo!  Zažerou se do hlavy a nechtějí pustit. Tak schválně, jak se mi to nakonec povedlo...?  Partnerem tohoto dílu Potravina je Myone Drink.

12. listopad 2021 56:21

Míchačky s Darinou: jak dělají šéfkuchaři pečené kuře doma?, fungují histabiotika?, a yes or no českému "parmazánu?

Míchačky s Darinou je nová série Potravin, kterou připravuji společně s Darinou Sieglovou z časopisu Apetit. To nejdůležitější, co jsme gastromicky zažily, zjistily a objevily v poslední době.  Ať si nemusíte  poznamenávat…tak tady je recept na chefy pečené kuře, který po doposlechnutí budete rozhodně chtít zkusit. Pečené kuře podle Toma Aikense    Nálev: 3 litry vody, 300g soli, 150g cukru  12 hodin v nálevu, 4-6 hodin necháme osychat v pokojové teplotě, 45 minut na 140°C, půl hodiny necháme stát, vykrojíme prsa,  stehna pečeme 20-25 minut na 240°C, prsa jen 5 minut na 240°C. Necháme 20 minut odpočívat. Jíme:). Chválíme podcast Potraviny a Toma.    (Do nálevu podle Toma můžete i nemusíte přidat: čerstvý bobkolist, citronovou kůru, podrcený pepř, česnek - a povařit. Před vložením kuřete nechejte zcela zchladnout.)      

9. říjen 2021 59:47

Hvězda chutí: kyselost s Jančou Jelič

Moc to s ní neumíme, přitom kyselá chuť v jídle je něco jako jiskra💥. V tomto díle Potravin vás kreativní šéfkuchařka Jana Jelič naučí, jak správně kyselost používat, aby byla pro vaše jídlo novým rozměrem a ne pohromou. Vysvětlí, jak může posílit nebo oslabit ostatní chutě. Jak ovlivňuje texturu jídla. Proč pije ocet. Co to je shrub. Které octy by doporučila mít doma v kuchyni a jestli za něj utrácet horentní sumy. A konečně mi řekne recept na svou oblíbenou polévku z misa a šťávy z kysaného zelí. Kyselost je dobrá, kyselost je šance!

17. září 2021 57:24

Šéfkuchařka Anna Vejvodová: „Dlouho jsem nevěřila, že otvíráme kapří restauraci.“

Dnes v ní připravuje kaprovku, kapřenky nebo kapří ceviche a kapra a la tuňák. V táborském Thiru vrací slávu jídlům z kapra a začínají od základu: změnou v chovu ryby, která má na chuť podstatný vliv. Anně je 24 let a k práci s touto lokální surovinou přistupuje s otevřenou myslí, nekomplikovaně a s příkladnou zálibou ve stylové čistotě a jednoduchosti. Jak nás může inspirovat to, co Anna dělá, v domácí přípravě této sladkovodní ryby? Co o ní sama zjistila po cestě za dobře chutnajícím jídlem z kapra? 

29. srpen 2021 53:55

S1E26: Fenomén lečo

Má potenciál stát se kultovním jídlem. Tak kde to vězí? Pokusíme se leču pomoci spolu s Darinou Sieglovou z časopisu Apetit. Plus anketa mezi šéfkuchaři: Tomáš Valkovič z Ambi, Pavel Býček z Eatery a Jirka Hrachový z Výčepu představí svá nej leča. + + + Pravé lečo (o kterém je v tomto díle řeč...pokud tedy jste tým "vejce") Pro 3–4 osoby 500 g rajčat 500 g slovenských světlezelených paprik 200 g cibule 4 lžíce oleje 4 vejce lžička sušené sladké papriky sůl, pepř   1. Papriky zbavte stopek a jadřinců, a pokud neradi pálivé, pak také bílých vnitřních žeber. Nakrájejte na kostky. Cibuli oloupejte a nakrájejte nahrubo. V širším kastrolu rozpalte olej a cibuli a papriku v něm opékejte, dokud nezačne měknout a cibule není sklovitá. Tento krok je důležitý, neboť udělá zeleninu sladkou a rozplývavou, dejte si tedy záležet: může to trvat 7–10 minut podle obsahu vody v zelenině. 2. Ztlumte plamen, vmíchejte sušenou papriku, přidejte na osminy nakrájená rajčata a přikryjte pokličkou. Duste polopřiklopené doměkka, tedy asi 10 minut. Na konci odklopte: je-li lečo ještě plné rajčatové šťávy, nechte ji ještě chvilku odpařovat. Lečo by mělo být šťavnaté, nikoli suché, na dně hrnce by však neměla stát tekutina. Nyní rozklepněte do zeleniny vejce a nechte chvíli tuhnout vcelku, jako byste dělali volská oka. Teprve po pár minutách, až je vejce téměř tuhé, vše rozmíchejte a vypněte oheň – vejce dojdou. Cílem je získat pevné kousky, ne vaječné pyré. Osolte a opepřete podle chuti. 3. Lečo podávejte vlažné, tehdy se totiž chutě nejlépe rozvinou, a to s kmínovým chlebem. (Recept pochází z kuchařky Recepty z farmářského trhu, II. díl jaro-léto)  

13. srpen 2021 01:30:14

S1 E25: Gastro devadesátky

Proč bylo pojídání hovězího tataráku tajné? Z jakého důvodu se tak rozmohl kuřecí plátek s broskví? Čím rozlítila veřejnost restaurace U Malířů? Kdo byli tehdejší majitelé prvních soukromých restaurací? Na projížďku divokou minulostí vyrážíme s Matoušem Petráněm, spolumajitelem restaurace Dish. Matouš navíc prozradí, jak se pokouší vzkřísit legendární Sečuánskou omáčku, která v devadesátých letech frčela v americkém McDonaldu. Dámy a pánové, připravte si žaludky, vyrážíme…

6. srpen 2021 43:50

S1 E24: Jak se naučit cukrařině? Třeba v Cordon Bleu...

Jste blázni do pečení a sníte o tom, že byste svou vášeň profesionalizovali? Poslechněte si rozhovor s dívkou, která to udělala: absolvovala legendární cukrářskou školu Cordon Bleu v Paříži. V Čechách jí má dosud jen pár lidí. CB je něco jako nájezd na cukrářskou dálnici. U promoce vám pogratuluje Pierre Hermé a pak už můžete frčet nejvyšší rychlostí jako profesionál s kompletními vědomostmi a otevřít si cukrárnu v Dubaji nebo Jílovém, záleží na vás... 

7. červenec 2021 52:03

S1 E23: Co znamená objev starořímského fastfoodu?

Poslední archeologické nálezy odhalily, že rychlé stravování tu bylo dávno před námi a vypadalo nápadně podobně jako to dnešní. Mým hostem je Honza Váňa, student archeologie v americkém Boulderu, který nám o vzrušujícím nálezu řekne víc. Společně také ochutnáme starořímskou omáčku garum, která je horkým trendem současného stravování.