5. březen 2022

Poslechněte si podcast: S ukrajinistkou Terezou Chlaňovou o zásadních dílech ukrajinských klasiků i současných autorů

Vzhledem k válce na Ukrajině jsou Knížky Plus speciální, jejich podstatnou část věnujeme ukrajinské literatuře. Podíváme se na vztah ukrajinsky a rusky psané literatury na Ukrajině a na to, zda se zabrání Krymu a rusko-ukrajinské napětí od roku 2014 dostaly také do současné ukrajinské literatury. Moderuje Karolína Koubová.

23:53

Knížky Plus

Vydává: Český rozhlas

Pořad je určen všem milovníkům knih pro lepší orientaci na knižním trhu.

Web

Dnes 23:59

Na festivalu v Karlových Varech má premiéru restaurovaný film Žert natočený podle Kunderova románu

Podíváme se, čím je tento román unikátní a jak se kniha doplňuje s filmovou adaptací. V recenzní části mimo jiné představíme finskou literární senzaci, oceňovanou prvotinu historičky a kulturoložky Petry Rautiainenové Popel a sníh, která nás zavede do dalekých míst Finska a Laponska, kde rozkrývá poválečná tajemství. Moderuje Karolína Koubová

Před týdnem 23:58

Letošním čestným hostem Měsíce autorského čtení je Island

Jaká je současná islandská literatura a s jakými autory se budete moci na festivalu v českých a slovenských městech potkat? V recenzní části představíme mimořádnou básnickou sbírku Návraty od debutantky na poli poezie, ovšem na poli vědy už etablované bioložky Lenky Bittové. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny 23:58

Nový román české spisovatelky a výjimečná kniha Led

Ve svém novém románu Život po Kafkovi se česká spisovatelka žijící ve Francii Magdalena Platzová rozhodla věnovat v první řadě pozornost snoubence Franze Kafky Felice Bauerové a nikoliv slavnému spisovateli.

Před 3 týdny 23:40

Probíhá mezinárodní knižní veletrh Svět knihy

Přímo v místě konání jsme pro speciální vysílání natočili několik rozhovorů s pozoruhodnými spisovateli. Představíme dva zahraniční hosty a jejich knihy a přidáme jednu unikátní českou publikaci. Moderuje Karolína Koubová.

4. červen 2022 23:56

Nová knížka, která vznikla z podcastové série ČRo Plus – Střepy

Zdánlivě nenápadný čínský román Otevřít za dvacet let, v něm se významný čínský spisovatel Ťia Pching-wa vrací ke svému nejznámějšímu dílu Padlá metropol, které v Číně způsobilo pozdvižení a vysloužilo si zákaz. Moderuje Karolína Koubová.

28. květen 2022 24:04

O knižních titulech, které se staly inspirací a předlohou některých filmů na festivalu v Cannes

V recenzní části představíme mimo jiné To nejlepší ze Silverberga, kolekci nejlepších povídek amerického spisovatele a žijící legendy science fiction. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

21. květen 2022 23:46

Cenu Jiřího Ortena pro autory do třiceti let získal za svou básnickou sbírku Měňagon Vojtěch Vacek

Rozhovor s mladým talentem. V recenzní části představujeme vydání populární novely pro mládež Ledový zámek, kterou napsal známý norský romanopisec Tarjei Vesaas. Pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

14. květen 2022 23:57

Modrá, červená a černá. Komiks Lucase Harariho nabízí strhující příběh i živé barvy

Představíme reportážní román švédské spisovatelky Elisabeth Asbrinkové ‘A stromy ve Vídeňském lese stále stojí‘. Je o osudu židovského chlapce, kterého rodiče poslali do Švédska, aby unikl před nacistickým režimem. V recenzní části se budeme věnovat mimo jiné knize Ostrov duchů od Kláry Wang Tylové. Moderuje Karolína Koubová.

7. květen 2022 23:50

O historii i současnosti Knihovny Českého rozhlasu

Dozvíte se na výstavě s názvem Z depozitáře do éteru v Galerii Vinohradská 12. Představíme dlouho vyhlížené vydání legendy na poli fantasy Malazské knihy padlých Stevena Eriksona. Moderuje Karolína Koubová.

7. květen 2022 23:51

O historii i současnosti Knihovny Českého rozhlasu

Dozvíte se na výstavě s názvem Z depozitáře do éteru v Galerii Vinohradská 12. Představíme dlouho vyhlížené vydání legendy na poli fantasy Malazské knihy padlých Stevena Eriksona. Moderuje Karolína Koubová.