Procento Miloše Čermáka
Epizoda 906. listopad 2020

Poslechněte si podcast: ... s Tomášem Prouzou (90)

Tomáše Prouzu znám od poloviny devadesátých let. V té době byl novinář, o pár let později se jako zakladatel serveru Peníze.cz stal internetovým byznysmenem. Stačil se svézt na první webové bublině, lépe řečeno na jejím dozvuku, a nakonec se mu povedlo i to, proč lidé startupy zakládají. Tedy tzv. exit, což znamená, že firmu úspěšně prodal. A neuběhl ani moc dlouhý čas, a Tomáš Prouza vstoupil do politiky. Či lépe řečeno státní správy. Stal se náměstkem tehdy mladého, nadějného a oblíbeného politika, který se jmenoval Bohuslav Sobotka. Jaký byl přechod z firmy o dvaceti lidech na úřad, kde věkový průměr kolegů byl o čtvrt století vyšší a dveře tam měli knoflíky zvenku i zevnitř? Samozřejmě jsem se na to zeptal. I na další věci. Byl nějaký rozdíl pracovat ve vládě Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka? Řídili tehdy politici stát efektivněji, anebo hůře než dnes? Jaký byl Bohuslav Sobotka politik a jaký je člověk? Proč se Tomáš Prouza sám nikdy nestal ministrem, byť náznaky i možnosti existovaly? Poslouchejte. Jako viceprezidenta Hospodářské komory jsem se zeptal i na to, kdo by byl podle jeho názoru z veřejně činných osob nejlepším premiérem vlády v době pandemie? Nápověda, vlastně dvě. Za prvé: Andrej Babiš to není. A za druhé: Tomáš Prouza ve skutečnosti jmenoval muže dva, oba naprosto odlišné. Víc se dozvíte v dnešním díle podcastu. Bavili jsme se také o vlajkách na zahradě, o dětech i o karéře, a samozřejmě o budoucnosti. Padne otázka, kterou mí hosté slyší vždycky. Bude za deset let svět horší, anebo lepší? Hezký poslech. Tento podcast vzniká společně se zpravodajským serverem Seznam Zprávy.

01:06:19

Procento Miloše Čermáka

Vydává: Miloš Čermák

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Čemu věříte, ale nejde to doložit? Na čem se s většinou lidí kolem sebe neshodnete? Rozhovory s lidmi o budoucnnosti, snech, inovacích a taky o tom, co je v noci budí ze spaní. Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Rozhovory Miloše Čermáka

Web

Epizoda 194Před šesti dny 01:00:57

Kdy byl Zelený Raoul na vrcholu? Pro mě to byl plakát s názvem Takhle píchá včelka Mája, říká novinář Milan Tesař (194)

Milan Tesař je novinář, sposovatel a scénárista. Víc jak polovinu života strávil v časopise Reflex, dnes pracuje v Týdeníku Forum. Zelený Raoul je mimozemšťan, který polovinu života Milana Tesaře strávil sledováním příběhu České republiky.

Epizoda 193Před týdnem 56:58

Host nemá vždycky pravdu, říká novinářka a majitelka bistra Darina Křivánková (193)

Darina Křivánková je známá novinářka, působila například v Lidových novinách, Reflexu či časopise Apetit. Od července je majitelkou bistra Topnika v Českém Krumlově.

Epizoda 192Před týdnem 01:05:16

Mám radost, když přihraju na gól, říká investor Martin Kešner (192)

Martin Kešner (39), vystudoval VŠE, založil soutěž Nápad roku, je partner investičního fondu J&T Ventures.

Epizoda 191Před 2 týdny 55:53

Twitter mi zablokoval účet. Nevím proč, říká novinář Vojtěch Gibiš (191)

Vojtěch Gibiš je novinář, pracuje pro Televizi Seznam. S Michalem Kubalem napsali knihy Pandemie a Pandemie: Anatomie krize o prvním a druhém roce covidové pandemie.

Epizoda 190Před 3 týdny 44:31

Jak se pozná dobrá fotka? Musí v sobě mít jakousi božskost, říká fotograf David Těšínský (190)

David Těšínský (32) je fotograf, spolupracoval například s časopisy Reflex nebo Reportér. Měl výstavy a publikované fotografie i v zahraničí. Vlastním nákladem vydal knihu Jiná krása, ve které v 11 fotosériích a 13 textech bilancuje svých deset let hledání silných příběhů po celém světě.

Epizoda 1891. září 2022 58:50

Nic nového se učit nemusíte. Stačí si vzpomenout, jak jste běhali jako malí, říká učitel běhu Josef Šverma (189)

Josef Šverma (1976) vystudoval tělesnou výchovu a sport na Plzeňské univerzitě, byl reprezentantem v karate. Dnes je učitelem běhu a prvním certifikovaným instruktorem tzv. chi runningu.

Epizoda 18830. srpen 2022 01:18:00

Jako kuchař můžu lidem vylepšit den. Nebo zkazit. Takže se vždycky snažím udělat maximum, říká Dušan Mackovič (188)

Dušan Mackovič (1978) se vyučil kuchařem a mnoho let pracoval v restauracích hotelů Four Seasons, mimo jiné i v americkém Houstonu. Dnes je šéfkuchařem v pražském Vínografu.

Epizoda 18726. srpen 2022 01:13:16

Když jsem napsal román Sestry, hodně lidí to překvapilo. Včetně mě, říká novinář Martin Uhlíř (187)

Martin Uhlíř (1967) vystudoval přírodovědu na Karlově univerzitě a celý život píše jako novinář o vědě. Nejprve v Lidových novinách, od roku 2006 v týdeníku Respekt. V roce 2021 vydal román Sestry, překvapivou prozaickou prvotinu.

Epizoda 18625. srpen 2022 01:08:39

Lidi od počítačů jsou čisté duše, říká vědec Jakub Tomek (186)

Jakub Tomek (1988) vystudoval pražský "matfyz", tedy MFF UK, a doktorát získal na Oxfordské univerzitě. Více než deset let žijí s manželkou Markétou, která je také úspěšná vědkyně, v zahraničí. Teď už druhým rokem v americké Kalifornii. Mají spolu tříapůlletého syna.

Epizoda 18511. srpen 2022 52:01

Vysoká pec je takové kovové božstvo, říká fotograf Viktor Mácha (185)

Viktor Mácha (38) vystudoval religionistiku na teologické fakultě a patří k světově nejuznávanějším fotografům, kteří se věnují těžkému průmyslu. Fotí i v Česku, ale hlavně v zahraničí. Žije v Praze se ženou a třemi dětmi.