Lékárna
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Příčiny nechutenství v seniorském věku

S nutriční specialistkou Lucií Houfkovou z nemocnice v Krnově probereme příčiny nechutenství v seniorském věku. Doporučí také, co by měli senioři ve starším věku nejlépe jíst a jak by měl vypadat i jejich pitný režim.

25:19

Lékárna

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zdraví a zdravém životním stylu.

Web

Před týdnem 22:24

Hemofilie je genetické onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve

Hemofilici krvácejí po poraněních déle než zdraví lidé, anebo i spontánně do kloubů a svalů. Hovořit o tom budeme s Radomírou Hrdličkovou, vedoucí Hemofilického centra komplexní péče při FNO.

Před 2 týdny 30:17

Závislosti seniorů. Co s nimi dělat?

I lidé dříve narození se mohou potýkat s lékovými závislostmi. Co se s tím dá dělat? A kdy je lepší nedělat nic, aby kvalita života pacientů nebyla zbytečně snižována?

Před 3 týdny 23:03

Bolesti hlavy dokážou pacienty velmi potrápit

Jaké jsou jejich příčiny a jak se dají léčit, probereme s doktorkou Petrou Migalovou, vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Fakultní nemocnice Ostrava. Mimo jiné tam mají i nové zkušenosti s biologickou léčbou migrény.

23. únor 2023 23:13

Buněčná terapie dokáže pomoci nejen při léčbě rakoviny

S přednostou Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava Romanem Hájkem probereme nové možnosti léčby rakoviny s pomocí buněčné terapie. Řeč přijde i na nově vyvíjený léčebný preparát, jehož zdrojem je sám pacient a který umožňuje mnohem širší použití, než tomu bylo doposud.

16. únor 2023 24:36

O Parkinsonově nemoci toho stále mnoho nevíme a její včasná diagnostika je obtížná

Na včasnou diagnostiku Parkinsonovy nemoci se zaměřuje Centrum zdravotnického výzkumu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, které vede lékař, profesor David Školoudík.

2. únor 2023 23:04

Osteoporóza a péče o pacienty ohrožované opakovanými zlomeninami

Péče o pacienty s osteoporózou, kteří jsou ohroženi opakovanými osteoporotickými zlomeninami. Na příčiny nemoci, léčbu a prevenci se zeptáme interní lékařky Fakultní nemocnice Ostrava Šárky Ožanové.

26. leden 2023 32:05

Při léčbě obezity výrazně pomáhají bariatrické operace

S lékařem Tomášem Skoblejem z Centra pro chirurgickou léčbu obezity nemocnice Havířov probereme bariatrické operace, které výrazně pomáhají při léčbě obezity a dalších chorob s ní souvisejících.

19. leden 2023 24:38

Syndrom suchého oka. Jak se mu vyhnout a jak se dá léčit

S primářkou Očního centra AGEL Janou Juhászovou probereme syndrom suchého oka, který trápí stále více lidí. Jak se těmto problémům vyhnout a jak se dají léčit?

12. leden 2023 24:54

Role paliativní medicíny v léčbě bolesti a v péči o umírající pacienty

Jak pomáhá paliativní medicína v léčbě bolesti a v péči o umírající a nevyléčitelně nemocné. Ttéma pro Ingrid Rýznarovou, primářku Geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice v Opavě.