Procento Miloše Čermáka
Epizoda 7510. srpen 2020

Poslechněte si podcast: ... s Michalem Illichem (75)

Vítejte u druhé sezóny podcastu Jedno procento. Jeho partnerem je společnost O2 CZ a já jsem moc rád, že ho posloucháte. Můj dnešní host se jmenuje Michal Illich. Ale začnu oklikou. Zprávou, kterou před pár dny vydala televize Nova. Rozhodloa se zavřít blogovací systém blog.cz. Před deseti lety byl populární tak, že byl s třemi milióny autorů a čtenářů v Top10 českého Internetu. Dnes už lehce zanedbaný a pozapomenutý, ale stále zhruba s miliónem návštěvníků měsíčně. Takže i v době zavření docela populární. Avšak hlavně, Blog.cz má zajímavou historii. Systém založil můj dnešní host. Tehdy zhruba pětadvacetiletý programátor, a hlavně tvůrce fulltextového vyhledávače Jyxo, který jako první vyhledávač uměl dobře česky, dokonce o několik let dřív než Google. No a právě v balíčku s vyhledávačem koupila od Michala Illiche televize Nova, lépe řečeno její mateřská společnost CME, blogovací systém blog.cz. Illich, který v té době vlastnil 85 procent firmy, vydělal něco kolem sto miliónů korun. Jak s nimi naložil? Co si dopřál, jaké firmy založil a co dělá teď? O tom je dnešní podcast. Napovím jen tolik, že řeč bude o projektu hybridního letadla Zuri s kolmým startem. Michal Illich financuje jeho vývoj z velké části ze svých peněz a v příštích týdnech provede testovací lety s prvním velkým prototypem. Ještě krátká poznámka, než budete poslouchat: lidi jako Michal Illich mám rád. Nepatří mezi byznysmeny, kterými cloumá ego a my stále slyšíme o jejich kolosálních plánech. To však neznamená, že je nemá. Naplňuje je nenápadně, ale trpělivě. Mít projekt jako Zuri, to je krásná a velká ambice. A také odvaha a zároveň risk. Který nemusí vyjít. Hezký poslech!

55:29

Procento Miloše Čermáka

Vydává: Miloš Čermák

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Čemu věříte, ale nejde to doložit? Na čem se s většinou lidí kolem sebe neshodnete? Rozhovory s lidmi o budoucnnosti, snech, inovacích a taky o tom, co je v noci budí ze spaní. Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Rozhovory Miloše Čermáka

Web

Epizoda 207Před dvěma dny 34:08

Mejdan srdcařů skončil infarktem. Ale jedeme dál, říká podnikatelka Anna van der Weerden (207)

Anna van der Weerden je advokátka a podnikatelka, spolumajitelka pivovaru Švihov. Poprvé byla hostem Jednoho procenta před pěti měsíci, a oznámila, že pivovar s manželem prodávají a zároveň se rozcházejí. Nyní popisuje, co se seběhlo pak.

Epizoda 206Před týdnem 47:06

Mám rád černou, protože pak nemusím přemýšlet o tom, co si obléknu, říká výtvarník Jan Gabler (206)

Vývarník Jan Gabler (1952) byl v devadesátých letech art directorem časopisu Reflex, působil jako časopisecký a knižní grafik, dnes se věnuje volné tvorbě. V současnosti má výstavu Příběhy v Mnichově Hradišti.

Epizoda 205Před týdnem 49:00

Basketbal a Amerika k sobě patří. Je to velký příběh, říká novinář Petr Koten (205)

Petr Koten (1981) je novinář, původně filmový kritik, od roku 2008 sportovní editor. Jeho knížku Basketbal: Velký americký příběh vydává v listopadu 2022 nakladatelství Prostor.

Epizoda 204Před 2 týdny 01:11:48

AUDIO: Náš mozek je takový blbeček, který se dá snadno oklamat, říká lifehacker Tomáš Baránek (204)

Tomáš Baránek je spolumajitelem vydavatelství Jan Melvil Publishing a autorem webu lifehacky.cz. Napsal knížku Jak sbalit ženu.

Epizoda 203Před 2 týdny 01:16:59

Zažil jsem vzlet i pád. Ale i svou životní havárii vnímám zpětně jako posun k lepšímu, říká podnikatel Ladislav Trpák (203)

Ladislav Trpák rozjížděl v Česku sever Jobpilot, založil (a o sedm let později úspěšně prodal) digitální agenturu Advertures, spoluzaložil také firmu Zoot. Dnes se věnuje vývoji a prodeji netradičních malých staveb.

Epizoda 202Před 3 týdny 01:06:20

Už mě nebaví chodit na porady a vykládat lidem bludy, říká veterán české reklamy Josef Havelka (202)

Josef Havelka (1952) se narodil a vyrůstal v Brně, v roce 1968 emigroval s rodiči do Západního Německa. V 90. letech založil českou pobočku reklamní agentury Leo BNurnett. Později byl jedním ze zakladatelů firmy Zoot, pracoval v České spořitelně a řídil vydavatelství Sanoma.

Epizoda 20128. říjen 2022 01:17:22

Rakovina je hrozná nejen proto, že se vás snaží zabít, ale taky je to velká nuda, říká guru digitálního obsahu Petr Laštovka (201)

Petr Laštovka (1979) vystudoval žurnalistiku na Vyšší odborné škole publicistiky. Chtěl být sportovním novinářem, ale stal se expertem na digitální marketing. V televizi Prima vybudoval její první webový portál iPrima, pracoval v O2 i v řadě reklamních či komunikačních agentur. Jako pacient léčící se s leukémií vytvořil karetní hru Chemoška na raka, pro níž získává peníze na serveru Donio.

Epizoda 20024. říjen 2022 01:36:33

Za pět let bych rád zkusil kandidovat na prezidenta, říká ekonom Tomáš Sedláček (200)

Tomáš Sedláček (1977), ekonom, filosof a autor. Přednáší a píše. V minulosti působil také jako poradce, vysokoškolský pedagog a hlavní ekonom banky. Má syna, jeho první žena v roce 2020 zemřela. Letos se podruhé oženil a má dceru Evropu Markétu.

Epizoda 19922. říjen 2022 49:11

Zatím ve španělštině neumím minulý ani budoucí čas, takže žiju jen v přítomnosti, říká podnikatelka Simona Zábržová (199)

Simona Zábržová (1985) od střední školy podnikala a budovala vlastní firmu, poté řídila splečnosti Giftisimo a Bushman, před třemi lety založila startup Soulmio. Poslední rok žije hlavně ve Španělsku.

Epizoda 19820. říjen 2022 01:03:51

Ivo Lukačovič naprogramoval Novinky přes noc, říká jejich první šéfredaktor Petr Matoušek (198)

Petr Matoušek (1974) spoluzakládal v roce 1998 server Novinky.cz, pracoval například pro Seznam, vydavatelství Mafra či CNC. Provozuje online obchod s potřebami pro domácí zvířata a celoživotně se věnuje online marketingu.