Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: S Lenù toho máme hodně společného, říká představitelka hlavní role v inscenaci Geniální přítelkyně

Městská divadla pražská se chystají na odstartování ambiciózního projektu. V Divadle ABC bude mít v sobotu premiéru adaptace románové tetralogie známé jako Neapolská sága od anonymní autorky či autora, vystupujícího pod pseudonymem Elena Ferrante. Inscenace s názvem Geniální přítelkyně má trvat čtyři hodiny a patnáct minut a svým rozsahem se dá srovnat s Kushnerovými Anděly v Americe uvedenými na téže scéně v roce 2019.

13:34

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 14:20

Padělatel kamioňák nebo duch Jana Zrzavého. Nová podcastová série Umění padělat vzdělá i pobaví

V padělatelském světě se točí opravdu velké peníze, proto se také poměrně často dozvídáme o nejrůznějších kauzách, které neminou leckdy ani slavné osobnosti. Jak se ale dá vůbec rozeznat originál? Kdo je pachatelem a kdo poškozeným? A proč znalci vydávají rozdílná stanoviska? Nejenom na to se zaměřuje nová podcastová série Českého rozhlasu Vltava s názvem Umění padělat.

Včera 07:29

Opulentní architektura nového Hlaváku je především zbytečná a do dnešní úsporné doby nepřiměřená

V diskusi, která se rozpoutala nad vítězným návrhem na proměnu Hlavního nádraží v Praze, jsou nejčastěji negativně kritizovány tři věci: Za prvé vizuální stránka, tedy že obří pergola je necitlivá vůči kontextu Prahy i budov, které dotváří. Za druhé zničení původní budovy od architektů Šrámkové, Bočana a spol. A za třetí nekomfort budoucího prostředí ubourané haly a otevřené pergoly. Všechny jsou oprávněné.

Včera 05:00

Andělé v Americe slaví 20 let od premiéry. V čem byl tento kultovní seriál přelomový?

Jedenáct cen Emmy, pět Zlatých globů a Pulitzerova cena pro autora dramatu Tonyho Kushnera. Andělé v Americe vstoupili na divadelní jeviště už na počátku devadesátých let. Seriálového zpracování se o deset let později chopila produkce HBO v čele s režisérem Mikem Nicolsem. Adaptaci, která měla premiéru přesně před dvaceti lety, připomíná redaktor Johann Foss.

Před dvěma dny 08:23

Filmové bilance roku 2023: Rok těžkých nemocí, rozvrácených vztahů a skvělých hereček

Ne, že bychom v českých kinech zaznamenali záplavu mimořádných událostí. Pár se jich ale našlo, ať už šlo o filmy (naší i zahraniční provenience), festivaly a přehlídky, nebo studentské úspěchy na světových kolbištích. Ty nejzásadnější připomněl Tomáš Pilát ve vltavské Mozaice.

Před třemi dny 05:14

Prodaná nevěsta není žádná selanka. Divadlo pod Palmovkou se popere s českou národní operou

Příští rok si budeme připomínat 200. jubileum Bedřicha Smetany. Pražské Divadlo pod Palmovkou ale vzdalo neobvyklý hold hudebnímu skladateli už nyní. Na jeho prknech se 9. prosince poprvé objeví Prodaná nevěsta. Protože však jde o činoherní scénu, nečekejte operu!

Před třemi dny 13:01

Divadlu Na zábradlí je 65 let. Za čím se ohlížíme, co vyhlížíme?

Kdyby tisíc klarinetů byla první premiéra, kterou se 9. prosince 1958 otevřelo komorní divadélko na Anenském náměstí v Praze. Tato hudební komedie předznamenala jeho budoucí slávu. Legenda Divadla Na zábradlí je 9. prosince tohoto roku stará přesně 65 let a divadlo si ji připomíná narozeninovými oslavami.

Před čtyřmi dny 04:56

Hamlete, náš synu! Pavel Neškudla se představuje v Národním divadle vysněnou rolí každého herce

Po čtyřiadvaceti letech se dnes večer vrátí na scénu Národního divadla tragédie Hamlet. Umělečtí šéfové Činohry Národního divadla Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský si jsou vědomi, že inscenovat zde jedno z nejznámějších Shakespearových dramat vyvolá zákonitě polemiky a srovnávání. Přesto se nevrhli do práce s předem vytyčeným radikálním výkladem hry, ale zvolili rozvážný přístup.

Před pěti dny 14:41

Literární bilance 2023: Básnivě barvitý Klub lhářů nebo mnohovrstevnatý Bílý šum a další

Jaké knihy vydané u nás v letošním roce nejvíc rezonovaly v těch, kteří se jimi v Mozaice celoročně zabývají? Největší shoda panovala na překladových titulech, výrazné místo zaujal žánr autofikce či memoáru.

Před pěti dny 05:10

Vypátrá slavný detektiv, kdo unáší vážené Brity? Komiks bere čtenáře Do hlavy Sherlocka Holmese

Nejnovější z komiksových zpracování případů Sherlocka Holmese zavádí čtenáře přímo do hlavy geniálního detektiva, aby tam mohli na vlastní oči sledovat celý fascinující průběh neuvěřitelných dedukcí a nápaditých, leč vždy přísně logických analýz stop a důkazů.

Před pěti dny 05:13

Divadelní bilance 2023: Prokletý klaun Houellebecq i globalizovaná kuchyň

Jaké styčné body lze nalézt mezi zdramatizovanou korespondencí Michela Houellebecqa a Bernarda-Henri Lévyho v inscenaci Veřejní nepřátelé, adaptací hry Arnolda Weskera Kuchyň, situované do prostor bývalé restaurace, či přepisu Tramvaje do stanice Touha Tennessee Williamse do jazyka současného tance? Podle našich recenzentů patří k tomu nejlepšímu, co se letos na domácí divadelní scéně urodilo.