Procento Miloše Čermáka
Epizoda 1148. březen 2021

Poslechněte si podcast: ... s Josefem Veselkou (114)

Hostem 114. dílu je Josef Veselka. Přednosta Kardiologické kliniky ve FN Motol je český kardiolog světového formátu, který stále věří tomu, že žije a pracuje na správném místě ve správný čas. A který právě dokončil epický román o dvou lékařích, kardiologovi a kardiochirurgovi, a jejich životních osudech, propletených do příběhu Česka. Měl by vyjít na podzim.

01:11:50

Procento Miloše Čermáka

Vydává: Miloš Čermák

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Čemu věříte, ale nejde to doložit? Na čem se s většinou lidí kolem sebe neshodnete? Rozhovory s lidmi o budoucnnosti, snech, inovacích a taky o tom, co je v noci budí ze spaní. Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Rozhovory Miloše Čermáka

Web

Epizoda 217Před třemi dny 58:44

Jsem krátkodobý pesimista a dlouhodobý optimista, říká pražský kavárník a hospodský Martin Kotas (217)

Chtěl být hercem, málem se vyučil zedníkem, nakonec se stal kavárníkem a hospodským. Nebo kavárenským povalečem, jak se před časem sám představoval. Martin Kotas provozuje tzv. Mlýnskou, tedy útulnou hospodu na pražské Kampě, které se neřekne jinak než Mlejn. Ta se, zejména díky některým stálým hostům, někdy bere jako jakýsi hlavní stan tzv. Pražské kavárny. Před deseti lety se zde zapíjel neúspěch Karla Schwarzenberga v prezidentských volbách, na jehož kampani se Martin Kotas mimochodem podílel. No a letos se zde naopak zapíjelo zvolení Petra Pavla a jeho vítězství nad Andrejem Babišem. O obou oslavách jsme mluvili, a samozřejmě i o tom, proč termín Pražská kavárna Martin Kotas nemá rád a nepoužívá ho. Zajímalo mě i to, s jakými pocity volil Petra Pavla, který je bývalý komunista, a právě proti komunismu se Martin Kotas v minulých dekádách poměrně ostře vyhraňoval. Spoiler alert, ty pocity byly velmi radostné, jak říká. A doprovází je vtipná básnička, či spíš rýmovačka, kterou v podcastu uslyšíte. Mluvili jsme i o mnohém dalším: jaké bylo Kotasovo setkání s lokální politikou, když v letech 2018 až 2022 vystrčil hlavu z bezpečí kavárny a stal se na čtyři roky aktivním politikem, byť takzvaně místním, a dělal zastupitele na Praze 1. A zeptal jsem se i na to, jaké to je rozjíždět druhý podnik, kterým je kavárna Na Boršově na druhém břehu Vltavy. To, jestli byl Zdeněk Hřib dobrý, anebo podprůměrný pražský primátor, bohužel v podcastu nevyřešíme. Ale o pražské politice jsme si povídali, stejně jako o té velké, globální. Bylo to veselé i smutné, jak se na člověka, který je zároveň pesimistou i optimistou, patří. Přeju příjemný poslech.

Epizoda 216Před týdnem 01:38:19

Člověk musí sebrat odvahu udělat to, o čem mu ostatní tvrdí, že je nemožné, říká spisovatelka Lenka Požárová (216)

Lenka Požárová (1972), původně byla daňovou poradkyní, dnes je spisovatelkou a fotografkou. Autorka kuchařek, dvou románů a cestopisu. Žije v Brně.

Epizoda 215Před 2 týdny 01:00:04

V ekomerci je dnes největší výzvou robotizace. I pro online lékárnu, říká podnikatel Vladimír Finsterle (215)

Vladimír Finsterle vystudoval farmacii a od konce 90. let podniká. Založil první českou online lékárnu.

Epizoda 2149. leden 2023 01:15:29

Chtěl bych, aby si o mně moje děti jednou řekly: “Fotr byl dobrej kolík!”, říká lékař Tomáš Šebek (214)

Tomáš Šebek je chirurg, účastník zahraničních misí Lékeřů bez hranic, autor čtyř knih a zakladatel firmy U lékaře. Momentálně na otcovské dovolené.

Epizoda 21323. prosinec 2022 56:22

Pikolo máme stále v nabídce. Ale už to dávno nikoho nevzrušuje, říká zakladatel řetězce kaváren Jan Janák (213)

Jan Janák (1964) je podnkatel. Před rokem 1989 pracoval jako instalatér a topenář, od roku 1990 podniká. Spoluzaložil síť restaurací a řetězec kaváren CrossCafe. Je ženatý, má dvě dospělé děti a žije v Plzni.

Epizoda 21219. prosinec 2022 59:12

Když cítím, že bych mohl propadat pesimismu, tak si to zakážu, říká novinář Luboš Kreč (212)

Luboš Kreč je novinář, v posledních asi 10 letech se věnuje technologiím. Pracoval v Hospodářských novinách, Forbesu či nyní v magazínu CzechCrunch. Má jedenáctiletou dceru Thea, jejíž rekonvalescenci po těžké dopravní nehodě "mapují" na společném instagramovém účtu.

Epizoda 21113. prosinec 2022 01:24:07

Razím jinou filosofii luxusu než obchody v Pařížské. Můj vztah se zákazníkem je založen na absolutní důvěře, říká švec Radek Zachariáš (211)

Radek Zachariáš je český švec. Dělá boty na míru, za rok vyrobí ve své dílně se svým kolegou asi 40 párů. Je zajímavý člověk: dřív chodil oblečený po vzoru Steva JKobse, dnes experimentuje s dámským oblečením. Byť s tím nesouhlasím: neoblékám se jako žena, ale tak, aby mi to vyhovovalo.

Epizoda 2107. prosinec 2022 57:29

Když jsem v osmdesátých letech emigroval do USA, myslel jsem si, že jednou poletím na Mars, říká podnikatel Tomáš Svítek (210)

Tomáš Svítek je český inženýr a podnikatel, který od roku A1985 žije v USA. Je majitelem firmy Stellar Exploration, která vyvíjí technologie pro kosmický výzkum. Pracoval pro Elona Muska i Jeffa Bezose, dva muže, kteří nastartovali soukromý sektor v kosmonautice.

Epizoda 2095. prosinec 2022 01:21:37

Každý člověk, který nashromáždil velký majetek, je zajímavý. Ale často má už to nejzajímavější za sebou, říká novinář Jan Müller (209)

Jan Müller je novinář, připravuje vydávání česko-německého časopise NN Magazine. V minulosti pracoval například v Lidových novinách, Strategii či magazínu Flowee. V počátcích politické kariéry Andreje Babiše byl u toho, když se budoucí premiér rozhodoval, zda si koupí nějakou mediální firmu.

Epizoda 20830. listopad 2022 01:10:04

Knížky vydáváme buď pro peníze, nebo z lásky. A nejlepší je, když se to aspoň částečně překrývá, říká nakladatel Vít Šebor (208)

S Vítem Šeborem o budoucnosti knih a brněnském Úřadu pro porážku Ruska.