Procento Miloše Čermáka
Epizoda 6910. červen 2020

Poslechněte si podcast: ... s Janem Horešovským (069)

Malá rada před tím, než začnete poslouchat dnešní díl. Jestli není zrovna sedm ráno a vy nejste na cestě do práce, nalijte si k poslechu sklenku vína. Můj host pil červené. Pinot. Svou oblíbenou odrůdu. Můj host se ve vínu vyzná a udělal hodně proto, aby se ve víně o trochu víc vyznali i ostatní. Minimálně ti, kteří chodí do jeho pražského podniku Vinograf. Lépe řečeno do jednoho ze dvou Vínografů. Jan Horešovský je původní profesí daňový poradce, dům na Malé Straně zděděný po otci mu však změnil život. Společně s láskou k vínu. Jak se to přesně stalo a co dnes Víinograf je, a co znamená pro svého spoluzakladatele, se dozvíte v dnešním podcastu. A taky to, jak oblíbený vinný bar a restaurace přežily koronakrizi, kdy většina z nás seděla a popíjela doma. Ano, byla to doba, kdy se lámal chleba a tříbily charaktery, jak se říká. A nebo, jak říká Jan Horešovský, kdy jsme se dostali šanci podívat se do vlastních hlubin a vytáhnout hlavu ze zadku. Povídali jsme si o spoustě dalších věcí: například že nejlepší čeští a moravští vinaři se už vyrovnají vinařské špičce z Rakouska. Ale že ten hlavní peloton vinařů u nás na ten rakouský stále ztrácí. Mimo jiné i protro, že stále platí, že nejlepší není ten, kdo udělá nejlepší víno, ale kdo získá nejvíc dotací. Co se Jan Horešovský dozvěděl během krize: a) že se nepodělá, b) že na stát se nemůžete spolehnoutg, c) že se naopak může spolehnout na své zákazníky, kteří jsou nejlepší na světě. Nejlepší posluchačí na světě má tenhle podcast, díky, že mezi ně patříte. Partnerem je společnost O2 CZ.

01:01:47

Procento Miloše Čermáka

Vydává: Miloš Čermák

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Čemu věříte, ale nejde to doložit? Na čem se s většinou lidí kolem sebe neshodnete? Rozhovory s lidmi o budoucnnosti, snech, inovacích a taky o tom, co je v noci budí ze spaní. Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Rozhovory Miloše Čermáka

Web

Epizoda 209Před dvěma dny 01:21:52

Každý člověk, který nashromáždil velký majetek, je zajímavý. Ale často má už to nejzajímavější za sebou, říká novinář Jan Müller (209)

Jan Müller je novinář, připravuje vydávání česko-německého časopise NN Magazine. V minulosti pracoval například v Lidových novinách, Strategii či magazínu Flowee. V počátcích politické kariéry Andreje Babiše byl u toho, když se budoucí premiér rozhodoval, zda si koupí nějakou mediální firmu.

Epizoda 208Před týdnem 01:10:19

Knížky vydáváme buď pro peníze, nebo z lásky. A nejlepší je, když se to aspoň částečně překrývá, říká nakladatel Vít Šebor (208)

S Vítem Šeborem o budoucnosti knih a brněnském Úřadu pro porážku Ruska.

Epizoda 207Před týdnem 34:08

Mejdan srdcařů skončil infarktem. Ale jedeme dál, říká podnikatelka Anna van der Weerden (207)

Anna van der Weerden je advokátka a podnikatelka, spolumajitelka pivovaru Švihov. Poprvé byla hostem Jednoho procenta před pěti měsíci, a oznámila, že pivovar s manželem prodávají a zároveň se rozcházejí. Nyní popisuje, co se seběhlo pak.

Epizoda 206Před 2 týdny 47:06

Mám rád černou, protože pak nemusím přemýšlet o tom, co si obléknu, říká výtvarník Jan Gabler (206)

Vývarník Jan Gabler (1952) byl v devadesátých letech art directorem časopisu Reflex, působil jako časopisecký a knižní grafik, dnes se věnuje volné tvorbě. V současnosti má výstavu Příběhy v Mnichově Hradišti.

Epizoda 205Před 3 týdny 49:00

Basketbal a Amerika k sobě patří. Je to velký příběh, říká novinář Petr Koten (205)

Petr Koten (1981) je novinář, původně filmový kritik, od roku 2008 sportovní editor. Jeho knížku Basketbal: Velký americký příběh vydává v listopadu 2022 nakladatelství Prostor.

Epizoda 204Před 3 týdny 01:11:48

AUDIO: Náš mozek je takový blbeček, který se dá snadno oklamat, říká lifehacker Tomáš Baránek (204)

Tomáš Baránek je spolumajitelem vydavatelství Jan Melvil Publishing a autorem webu lifehacky.cz. Napsal knížku Jak sbalit ženu.

Epizoda 2037. listopad 2022 01:16:59

Zažil jsem vzlet i pád. Ale i svou životní havárii vnímám zpětně jako posun k lepšímu, říká podnikatel Ladislav Trpák (203)

Ladislav Trpák rozjížděl v Česku sever Jobpilot, založil (a o sedm let později úspěšně prodal) digitální agenturu Advertures, spoluzaložil také firmu Zoot. Dnes se věnuje vývoji a prodeji netradičních malých staveb.

Epizoda 2023. listopad 2022 01:06:20

Už mě nebaví chodit na porady a vykládat lidem bludy, říká veterán české reklamy Josef Havelka (202)

Josef Havelka (1952) se narodil a vyrůstal v Brně, v roce 1968 emigroval s rodiči do Západního Německa. V 90. letech založil českou pobočku reklamní agentury Leo BNurnett. Později byl jedním ze zakladatelů firmy Zoot, pracoval v České spořitelně a řídil vydavatelství Sanoma.

Epizoda 20128. říjen 2022 01:17:22

Rakovina je hrozná nejen proto, že se vás snaží zabít, ale taky je to velká nuda, říká guru digitálního obsahu Petr Laštovka (201)

Petr Laštovka (1979) vystudoval žurnalistiku na Vyšší odborné škole publicistiky. Chtěl být sportovním novinářem, ale stal se expertem na digitální marketing. V televizi Prima vybudoval její první webový portál iPrima, pracoval v O2 i v řadě reklamních či komunikačních agentur. Jako pacient léčící se s leukémií vytvořil karetní hru Chemoška na raka, pro níž získává peníze na serveru Donio.

Epizoda 20024. říjen 2022 01:36:33

Za pět let bych rád zkusil kandidovat na prezidenta, říká ekonom Tomáš Sedláček (200)

Tomáš Sedláček (1977), ekonom, filosof a autor. Přednáší a píše. V minulosti působil také jako poradce, vysokoškolský pedagog a hlavní ekonom banky. Má syna, jeho první žena v roce 2020 zemřela. Letos se podruhé oženil a má dceru Evropu Markétu.