Hovory
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: S dětmi musím stát s nohama na zemi, dřív šlo poletovat jako motýlek, říká držitelka Oscara Irglová

„Když jsem byla svobodnější a mohla si poletovat jako motýlek, tak se to dělo pořád. Ale v dnešní době mám malé děti, takže se musím udržovat hodně často nohama na zemi a být v praktické rovině. Přesto se stávají věci, které jsou neplánované a kouzelné. A ty si vždy užívám,“ prozrazuje držitelka Oscara Markéta Irglová. Usadila se na Islandu, kde s manželem vychovávají tři děti a kde nahrává svou nezaměnitelnou hudbu.

23:50

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Dnes 23:58

Stavebnictví prochází revolucí 4.0. Mnoho se dá vyřešit dopředu, aby stavba nestála, říká stavbař

Digitální stavebnictví je podle Ivana Holého ze Stavební fakulty Slovenské technické univerzity daleko bezpečnější. „Říkáme tomu stavební revoluce 4.0,“ popisuje. „Už ve stadiu projektu můžeme předejít kolizím, které by se mohly stát až při samotné realizaci stavby. Navíc můžeme různé složité detaily vyřešit předem tak, aby pak stavba nestála,“ dodává Holý.

Včera 23:30

Češi jsou opravdoví premianti v popírání smrti, tvrdí zakladatel spolku Pohřební průvodci Vojtíšek

„Je to asi poslední velké tabu po tom, co už padl sex, porno a všechno ostatní. Naopak před smrtí utíkají všichni,“ říká firemní konzultant a zakladatel spolku Pohřební průvodci Oleg Vojtíšek. Téma smrti se podle něj snaží lidé za každou cenu zlehčit. „Ale překvapivě posledních pár let už psychologové tvrdí, že nejde o vytěsňování. Naopak je to také forma, jak se se smrtí smířit, vyrovnat nebo ji prostě přijmout.“

Před dvěma dny 22:59

Hlavní postavy jsou outsideři, mezi kterými to jiskří, shodují se scenáristé nového seriálu Docent

Podle herečky Terezy Ramba je Docent, kterého ve stejnojmenném televizním seriálu České televize hraje Ivan Trojan, akademik a pedant, „její“ kapitánka Fousová je pak problémová mladá policistka, trochu lempl. „Je to čistá fikce, na rozdíl od Případů 1. oddělení, které měly podtext reálných případů,“ říká jeden z jeho scenáristů Josef Mareš, bývalý šéf pražské mordparty.

Před třemi dny 23:57

Zakladatel dětské onkologie Koutecký mě učil poctivé medicíně, vzpomíná pediatr Boček

„Řada zdravotníků se určitě setkala se syndromem vyhoření a zcela určitě je to provázeno spíš syndromem beznaděje, že už přes 30 let, co máme demokracii, máme pocit, že se na zdravotnictví nemyslí. Vždyť jsme už za ta léta vystřídali zhruba 26 ministrů zdravotnictví,“ říká Pavel Boček, pediatr a onkolog, který pracuje na urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici Motol.

Před pěti dny 23:37

Vraťme se ke skladování zemního plynu v podzemních zásobnících. Jako za totality, říká geolog

Emeritní člen České geologické společnosti, která letos oslavila už sto let, Jiří Jiránek tvrdí, že by se dnešní svět neobešel bez geologů, což je jedna z jeho původních profesí. „Zaráží mě, že jsou někde lidé proti tomu, aby se u nich otevřela pískovna nebo lom. Pokud bychom tato těžební místa neměli, a ta současná pomaličku docházejí, tak nebude z čeho postavit dům,“ říká v pořadu Hovory.

Před šesti dny 23:58

Stigma duševního onemocnění se pomalu vytrácí. Napomohl tomu i covid, míní psychoterapeutka

Ve společnosti je dnes mnoho mladých lidí, kteří se necítí psychicky dobře, ale neví, co s tím. Takovým žákům a studentům pomáhají týmy z projektu „Blázníš? No a“. „Snažíme se vnést lehkost do toho, že není nic špatného na tom být nějakým způsobem psychicky rozladěn,“ říká psychoterapeutka a vedoucí týmů Radka Votavová.

Před týdnem 24:03

Chcete podnikat? Pokud jsou cílem „jen velké peníze“, neskončíte dobře, varuje poradce start-upů

„České start-upy jsou většinou skvělé v technologiích, mají ale velmi silnou tendenci podceňovat prodej. Další problém je firmu takzvaně naškálovat. To znamená, že v době, kdy začne růst, tak ji podpořit a investicemi od investorů do firmy správně vložit,“ popisuje Vít Šubert, který pomáhá podnikatelům s novým byznysem. „To jsou ty nejčastější chyby, na které některé firmy mohou potenciálně také zemřít,“ dodává v pořadu Hovory.

Před týdnem 23:59

Aby píseň zlidověla, musí být symbolem něčeho, co má každý uvnitř, míní hudebník Plocek

„Aby nějaká píseň zlidověla, musí být pro lidi srozumitelným, intenzivním, rezonujícím symbolem něčeho, co je u nich uvnitř,“ myslí si hudebník, skladatel a kulturní publicita Jiří Plocek. „Dobří tvůrci jsou schopni pojmenovávat duchovní skutečnosti, které jsou v našem lidském vývoji, a to tak, aby to vzali za své a píseň považovali i za formulaci svých životních zážitků.“

Před týdnem 24:01

Kritické myšlení je užitečné i pro dramatika, myslí si Petr Odo Macháček

Režisér a dramatik Petr Odo Macháček je zakladatelem a uměleckým šéfem Divadla Kámen. Na univerzitě vystudoval matematicko-fyzikální fakultu, aby nakouknul do vědy. Škola mu konvenovala i proto, že rozvíjí nezávislé a samostatné myšlení. To považuje za užitečné i pro svoji životní dráhu dramatika a režiséra. Strukturovaný pohled matematika pak mu pomáhá i při práci na divadelních inscenacích, kterých má na svém kontě několik desítek.

Před týdnem 24:00

Animal Eye: Ilegální obchod se štěňaty a koťaty vynáší. Lukrativnější jsou už jen drogy a zbraně

„Právo chovat psy a kočky měl u nás prakticky kdokoliv. A pokud dodržoval naprosto elementární pravidla, mohl tak činit neomezeně a v jakémkoliv množství. Takže v prvotní fázi naší činnosti šlo o to, abychom i v této poměrně chabé legislativní oblasti podchytili důkazy týrání a množení zvířat. Jak stát postupně přidává další a další legislativní nástroje, tím snáz postih iniciuje,“ popisuje zakladatelka neziskové organizace Animal Eye a advokátka Zuzana Rennerová.