On Air
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: S češtinou dělám, co chci. Dokážu v ní vyjádřit emoce líp než v angličtině, říká zpěvačka Pam Rabbit

Česko-arménská zpěvačka Pam Rabbit na sebe upozornila zkraje roku svým debutovým EP Mom, I’m Lost. Mluví na něm o generaci Z, třeba o pocitu ztracenosti. Generační výpověď, ve které obratně překračuje hranice mezi češtinou a angličtinou, ale doprovází humor a sarkasmus. O tom svědčí také videoklipy, které si sama režíruje. Čtyři skladby teď tato vycházející hvězda českého moderního popu představila živě v rámci Radio Wave Studio Session.

26:03

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Před třemi dny 04:20

Když se čas ocitne v tísni časové. Komiks Azimut je náhderně nakreslená absurdní hříčka

Bizarní slovní hříčky z písničky Můj čas ze seriálu Sanitka by ve světě francouzského komiksu Azimut mohly platit doslova. Série, která česky vyšla letos ve dvou svazcích, se totiž odehrává ve světě, kde se čas řídí hodně podivnými pravidly. Lze si ho třeba půjčovat v časové bance, případně vás o něj může připravit bytost zvaná časorváč. Čas tu ale není jediná podivná věc. Jednou z hlavních starostí, kterou zdejší obyvatelé mají, je, že někam zmizel severní pól.

Před týdnem 11:17

Tranzice, ženy ve válce i tíseň z účtů za plyn. Cena Jindřicha Chalupeckého reflektuje témata dneška

Letošní společnou výstavu laureátu a laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého doprovodí i prezentace těch, kteří pozitivně zareagovali na výzvu kurátorského týmu, ale do finálního výběru se nedostali. Do malé dvorany a mezaninu Veletržního paláce v Praze se za vystavujícími byla podívat Tereza Havlínková.

Před týdnem 23:13

Češi na Slováky občas koukají jako na ušlechtilé divochy, říká sociolog Dominik Želinský

Při příležitosti třicátého výročí rozpadu Československa na Wavu přinášíme sérii rozhovorů se zajímavými slovenskými osobnostmi. Tentokrát jsme si na dálku popovídali se sociologem, literárním kritikem a básníkem Dominikem Želinským z Kodaňské univerzity. Dá se na vztah mezi Čechy a Slováky dívat kolonialistickou perspektivou? Jaké mocenské dynamiky mezi sebou tyto dva národy historicky měly? A jak Češi Slováky zobrazují v popkultuře?

Před týdnem 09:43

Kapela Tamara vydala dlouhohrající debut, celé nahrávání probíhalo svépomocí

Tuzemská pětičlenná kapela Tamara vydala po několika letech koncertování letos 11. srpna debutovou dlouhohrající desku Anderson. Vznikla svépomocí mimo profesionální studio. A kdo jsou vlastně členové Tamary mimo zkušebnu a pódia? „Tamara je architektka. Ta určitě kreslí domy v programech. Štěpán je z nás největší hudebník, má nejvíc hudebních projektů. Kristýna studuje práva. Já studuju architekturu a Naty je divadelnice,“ říká Magdalena Uhlířová z Tamary.

Před 2 týdny 31:06

Od naštvaných Sex Pistols po posměváčka Slowthaie. Co si britská pop music myslí o monarchii?

Za sedmdesát let na trůně nenechala britská královna Alžběta II. stopu jen v politice. Její otisk najdeme i napříč historií britské pop music. Kdo se královně vysmíval? Kdo ji chtěl popravit? A kdo smířlivě zvěstoval konec monarchie? Do studia Radia Wave o tom přišli pohovořit hudební publicisté Pavel Turek z týdeníku Respekt a Miloš Hroch, který přispívá do britského magazínu The Wire nebo na server Alarm.

Před 2 týdny 33:16

Tohle sci-fi není pro konzervy. Současná space opera řeší kolonialismus, gender i mezidruhové vztahy

Sci-fi příběhy z daleké budoucnosti, kde lidstvo expandovalo do vesmíru, se dnes mohou zdát jako zastarávající větev žánru. V posledních letech ale vznikly pozoruhodné romány, ve kterých se novátorsky řeší gender, kolonialismus, vztahy mezi inteligentními bytostmi a nakonec i představa, jak by vlastně mohlo takové vesmírné společenství vypadat.

Před 2 týdny 16:24

Fosfor brzy nebude. Za mezemi růstu nejen v zemědělství se ohlíží ji.hlavský Inspiration forum LAB

Inspirační fórum mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava přichází s prvním ročníkem interdisciplinárního výzkumného programu Inspiration forum LAB, který má podtitul Meze růstu. Tři týmy složené ze zástupců a zástupkyň vědecké a umělecké scény připravovaly celý rok výstupy své práce, které teď mohou najít návštěvníci do 25. září v pražské galerii Display. Více projekt ve vysílání Radia Wave představily organizátorka Iveta Černá a antropoložka Karolína Žižková.

Před 2 týdny 06:20

Křehkost i trauma v prádelně pražské nemocnice. Bienále Ve věci umění zve do netradiční expozice

Prádelna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí otevřela své prostory současnému umění a nechala ve svých zákoutích umělce a umělkyně zkoumat vztah násilí a života nebo proces hojení. „To téma hodně úzce souvisí s prostorem nemocnice, který je celý postavený na péči,“ vysvětluje za pořádající kolektiv tranzit.cz Max Dvořák.

Před 2 týdny 09:04

Na Instagramu smutek, na Twitteru politická satira. Jak sítě reagují na smrt Alžběty II.?

Britská královská rodina ve čtvrtek 8. září oznámila úmrtí královny Alžběty II., nejdéle vládnoucí britské panovnice, která v čele země stála 70 let. Jak tohle téma rezonuje v online prostoru? Kdo královnu oplakává a kdo událost bere jako příležitost pro politickou satiru? O tom si ve studiu Radia Wave povídala redaktorka Aneta Martínková s editorem sociálních sítí Radia Wave Martinem Honcem.

Před 2 týdny 21:41

Naší vizí je naučit celou Českou republiku se stravovat, říkají zakladatelé Institutu moderní výživy

„Byli jsme naštvaní, že každý měsíc přichází nová převratná dieta, která se doporučuje všem plošně, bez rozdílu. Doporučuje se veřejnosti, sportovcům i lidem, kteří usilují o zhubnutí. Vzpomeňte si na éru bezlepkových a nízkosacharidových diet či přerušovaných půstů. Proto jsme se pokusili jednotlivá témata z oblasti výživy zpracovat moderní formou. Vzali jsme všechno dostupné vědecké poznání a snažili se ho srozumitelně podat,” říká Lukáš Roubík z Institutu Moderní Výživy.