- Podcasty
- S Arenbergerem nejen o medicíně

Poslechněte si podcast: Stan proti melanomu: Doba před a po
Prof. RNDr. Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, mi dnes přinesl do studia aktuální čísla k malignímu melanomu. Právě se hodí, protože příští týden začíná už 19. rokem preventivní akce Stan proti melanomu.
S Arenbergerem nejen o medicíně
Podcast připravuje profesor MUDr. Petr Arenberger a vzniká ve spolupráci s Českou lékařskou společností a Českým rozhlasem. S významnými lékaři přibližuje medicínská témata vědecko-populárním způsobem.
Džajpur, Itibo… co mají společného s infekcí?
Poví nám o tom MUDr. Milan Trojánek, který ve svých třiceti letech vede nově otevřenou Kliniku infekčních nemocí a cestovní medicíny ve Fakulní nemocnici v Motole.
Vzdělávání lékařů probíhá celý život
Dnešního hosta zná většina z nás. Profesor Jan Škrha vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze (1973–1979), od r. 1979 pracuje na III. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kde je od r. 1996 vedoucím Laboratoře endokrinologie a metabolismu.
Zaujal mě už během studia medicíny
Prof. MUDr. Jan Trnka je mým hostem v podcastu už podruhé. Určitě si vzpomenete, že jsme si minule povídali především o mitochondriích. Je to jedna z oblastí jeho vědeckého zájmu a díky ní se stal docentem. Dnes už je mým kolegou profesorem Karlovy univerzity a jeho záběr je obrovský.
Kolik spánku je třeba, abychom neměli cukrovku?
Dnešním hostem podcastu je pan docent MUDr. Jan Polák. Jako lékař je internistou, diabetologem, ale poradí i se spánkovými problémy.
Před měsícem jsme oslavili stovku
Před měsícem jsme zveřejnili sté vydání našich rozhovorů. U jejich zrodu se mnou stál i profesor Svačina. Je internistou a také obezitologem. Zaměřuje se i na lékařskou informatiku. V letech 1999–2005 byl děkanem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Od ledna 2015 působí ve funkci předsedy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Endometrióza je častá choroba, přesto ji ženy téměř neznají
Mým dnešním hostem je pan docent Michael Fanta, vedoucí lékař Oddělení miniinvazivní gynekologické chirurgie a Centra pro diagnostiku a léčbu endometriózy v Praze při Všeobecné fakultní nemocnici. Již před lety se zaměřil na léčbu endometriózy, protože vnímal nedostatek pracovišť, která mohou ženám s tímto onemocněním pomoci. Právě možnost vidět terapeutické úspěchy je pro něj profesním naplněním.
Neuroložka a spisovatelka. Profesorka Ivana Štětkářová vyrůstala pod uměleckým i medicínským vlivem
Dnes si budeme povídat o neurologii s paní profesorkou MUDr. Ivanou Štětkářovou. V roce 1987 absolvovala Lékařskou fakultu hygienickou, dnes známou jako 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze.
Povídali jsme si o dětech
Máme jich sice dohromady šest (ona čtyři a já dvě), ale na rozdíl od písničky od Chinaski to o našich nebylo. Mým hostem je MUDr. Hana Cabrnochová, MBA.
Lidstvo prý hloupne, říká genetik
Ve své knize Tajemná řeč genů to uvádí můj dnešní host, pan docent Eduard Kejnovský. A má pro to pádná vysvětlení. A z jiného soudku – víte, že když se rodiče v předešlých třech až čtyřech generacích nestarali o potomky, „chytnou“ to i jejich stávající děti. Není to ale infekce. Jen se jednoduše navěsí metylové značky na DNA. Říká se tomu epigenetika. Dříve jsme jí nevěřili, teď ano.