- Podcasty
- S Arenbergerem nejen o medicíně
Poslechněte si podcast: Neurochirurg neoperuje jen mozek
Neurochirurgickou kliniku Univerzity Jana Evangelisty Purkyně vede pan profesor Martin Sameš. Kdybyste měli neurinom akustiku, který se správně označuje jako vestibulární schwannom a rozhodli jste se pro chirurgické řešení, zavolejte mu.
S Arenbergerem nejen o medicíně
Podcast připravuje profesor MUDr. Petr Arenberger a vzniká ve spolupráci s Českou lékařskou společností a Českým rozhlasem. S významnými lékaři přibližuje medicínská témata vědecko-populárním způsobem.
Public health je veřejné zdraví
Mou dnešní návštěvou ve studiu je paní ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková. Na rozhovor se těším i z toho důvodu, že je dlouhá léta spojená s Vinohradským zdravotnickým areálem.
Patologie je nauka o nemoci
„Patologie je nauka o nemoci,“ říká můj dnešní host profesor Václav Mandys z Ústavu patologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Proč jdou studenti na lékařskou fakultu
„Nové věci v medicíně přibývají srovnatelně rychle jako v informačních technologiích nebo ve zbrojním průmyslu,“ říká můj dnešní host MUDr. David Marx, PhD. Je proděkanem pro studium a výuku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a zároveň expertem na kvalitu ve zdravotnictví. Připomíná, že například v dětské onkologii jsme s našimi výsledky v současnosti za hranicí zázraku.
Mikrobiologie patří mezi velmi atraktivní vědecké obory. Už to není jen nauka o pěstování baktérií
Hostem dnešního podcastu je paní profesorka MUDr. Helena Žemličková. Je přednostkou Ústavu mikrobiologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a zároveň má na starosti tuto oblast i ve Státním zdravotním ústavu.
Slouží anatomie jen medikům nebo i lékařům po promoci?
Prof. MUDr. David Kachlík je přednostou Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty UK v Praze 5 a zároveň paralelně učí i na Ústav histologie a embryologie 3. lékařské fakulty UK. Je také proděkanem 2. lékařské fakulty UK.
Má být porod bezbolestný?
Můj dnešní host MUDr. Zdeněk Mrozek je anesteziologem z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Olomouci a předsedou Vědecké rady České lékařské komory.
Srdeční selhání je nejčastější příčinou hospitalizace lidí starších 65 let
Srdeční selhání je i v dnešní době závažným a často špatně končícím stavem. Na celém světě trápí téměř 50 milionů lidí. Postihuje kolem 2 % dospělých osob, přičemž ve věku přes 65 let je to až 10 %.
Čím se zabývá gastroenterolog
S panem profesorem Radanem Keilem se známe už řadu let. V našem podcastu jsme se shodli, že to radši ani nebudeme počítat, protože byste nám to stejně nevěřili. A jak jsme se sešli - dermatovenerolog jako já, s gastroenterologem jako je on?
Radiodiagnostika dnes, to není rentgenování
O tom si budu povídat s paní profesorkou Hanou Malíkovou, která je od roku 2016 přednostkou Radiodiagnostické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze. Na fotce je se svým miláčkem (na obrázku ne vlevo, ale vpravo), tedy přesněji novým počítačovým tomografem. Na fakultě je také jednou z proděkanek. Profesně se dívá lidem do hlavy a na nervy – zabývá se totiž především neuroradiologií.
Vadné držení těla může být Scheuermann
Host dnešního podcastu je dvojitý bakalář Tadeáš Řáha, zástupce Scheuermann's Disease Fund pro Česko a Slovensko, z Katedry marketingové komunikace a PR Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.