• Podcasty
  • Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou
Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Rybízový koláč podle receptu z roku 1922

Český ráj byl už na přelomu 19. a 20. století vyhledávaným místem „letních hostů“. Lákaly je tam nejen krásy přírody, ale i různé dobroty, jako třeba rybízový koláč. Jak ho připravovaly naše babičky, prozradí Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová.

02:57

Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou

Vydává: Český rozhlas

Staročeské recepty vždycky zaujmou a leckterá kuchařka je někdy s chutí zkusí. S Vladimírou Jakouběovou, regionální sběratelkou receptů, se můžete inspirovat léty prověřenými recepty.

Web

Včera 02:55

Vomajda z lišek

Na podzim se sklízí úroda v sadu, na poli, i v lese. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření mají houbové povídání a také recept na vomajdu z lišek.

Před dvěma dny 02:40

Chleba s křížalami

K podzimu rozhodně patří trhání jablek a podzimní sluneční paprsky ještě mohou pomoci při sušení křížal. A ty se budou hodit na recept Vladimíry Jakouběové a Jaroslava Hořeního, chleba s křížalami.

Před pěti dny 02:33

Patison v zelenině

I když to připomíná létající talíř, znaly a používaly to už naše babičky. Patison, další zámořská zelenina, která se usadila v Evropě. Kromě informací o jeho původu přidají Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření recept na patison v zelenině.

Před šesti dny 02:57

Špaldový koláč s mákem, švestkami a perníkem podle receptu z Pojizeří

V dobách našich babiček se nejen jinak vařilo, ale také si lidé věcí okolo více vážili. Platilo to i půdě, která je vlastně živila. A o půdě a také o špaldovém koláči bude povídání Jaroslava Hořeního a Vladimíry Jakouběové.

Před týdnem 02:30

Placky z brambor a celeru

Vůni a chuť pečených brambor mají mnozí spojenou s dětstvím. Patřily ke sklizni brambor, o které budou hovořit Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření. A recept, který přidají, nebude na pečení brambor v ohni, to zvládne snad každý sám, ale na placky z brambor a celeru.

Před týdnem 02:55

Trnkový šnaps podle babičky Vladimíry Jakouběové

V receptech našich babiček se budeme věnovat zpracování lnu, což byla výsada žen, které po tom na slavnosti popíjely trnkový šňaps.

Před týdnem 02:47

Švestkové recepty z kuchařské knihy Hanny Dumkové z roku 1884

Osmažené švestky, švestková bába, švestkový štrůdel a švestková chladina; hned několik receptů na zužitkování švestek.

Před týdnem 02:36

Boby s uzeným

Zatím co hrách a čočku zná a ochutnal asi každý, boby patří mezi pozapomenuté luštěniny. Připomeneme si je v receptech našich babiček.

Před týdnem 02:53

Vepřové v cibuli podle receptu z Jilemnicka

Nejen v kuchyních našich babiček nesměla chybět cibule. Známá je už od starověku a byla základním kořením i lékem. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření poradí, jak připravit vepřové v cibuli.

Před 2 týdny 02:57

Babiččina bůčková roláda

Zelenina, koření i lék, to vše je česnek, který nemohl chybět v kuchyních našich babiček, kam se tentokrát vydáme pro recept na bůčkovou roládu. Spolu s Jaroslavem Hořením a Vladimírou Jakouběovou.