Zprávy pro Pardubický kraj
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Rybáři zkouší vyčistit písník u Černé u Bohdanče bakteriemi

Přeloučští rybáři pokračují v odbahňování písníku Malá Černá u Lázní Bohdaneč. Vypuštěnou nádrž, bagry těžící sedimenty a nákladní auta odvážející bahno pryč tam ale neuvidíte. Špinavou práci za lidi a těžkou techniku totiž udělají bakterie, které na dně usazené sedimenty požírají. Rybáři vsadili na metodu biologického čištění nádrže.

02:13

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Před dvěma dny 03:06

Manželé zpestřují výlety s dětmi vlastními pohádkami. Přetavili je na podcast

Manžele Strejčkovi z České Třebové vytvořili unikátní projekt Pohádková místa v Česku. Na stejnojmenném webu tak lidé najdou pohádky, které se vážou k určitým místům na Českotřebovsku, jeho okolí i ve vzdálenějších částech republiky. Manželé je navštívili se svými dětmi a ke každému vymysleli příběh.

Před třemi dny 02:11

Plovoucí vrtná souprava pracuje v Pardubicích na stavbě nejdelšího silničního mostu v Česku

Po hladině Labe v Pardubicích se pohybuje speciální vrtná souprava. S její pomocí hloubí dělníci do dna řeky základy pro konstrukci, která poslouží ke stavbě nejdelšího zavěšeného silničního mostu v Česku. Ten bude součástí severovýchodního obchvatu krajského města. Jeho pilíř bude vysoký 60 metrů a délka zavěšené mostovky přes Labe a jedno jeho slepé rameno přes 250 metrů.

Před pěti dny 02:16

Pardubice obnovují alej v Jahnově ulici, stromy vysadí novou metodou

V Pardubicích začala po letech příprav obnova aleje v Jahnově ulici. Za jeden den dřevorubci pokáceli 26 třešní, které v lokalitě neprospívaly. Nově tam budou akáty vysazené metodou, která je v krajském městě novinkou.

Před šesti dny 00:28

Chrudim nekoupí hotel Bohemia, zkusí u něj sama postavit parkoviště

Chrudim odstoupí od nájemní smlouvy na výstavbu parkoviště u hotelu Bohemia, kterou uzavřela se společností Homa holding v roce 2012. Podle radnice neplní své závazky a podzemní parkování stále nevzniklo. Zároveň město zpracuje možnosti výstavby parkovacího domu ve vlastní režii, schválili zastupitelé.

Před týdnem 05:00

Z bývalého mlýna se stává společenské, kulturní a vzdělávací centrum

Pardubické Automatické mlýny se znova nadechnou. Z cihlového skvostu architekta Josefa Gočára se možná stane nové kulturní centrum Pardubic.

Před týdnem 03:22

Betonový kolos s rezavým pláštěm ukrývá galerii i vzdělávací centrum

Nová budova vyrostla na místě bývalého skladu mouky. Je z probarveného betonu a částečně také z červených cihel. Svůj domov tam našla městská galerie GAMPA a vzdělávací centrum SFÉRA. V bývalém průmyslovém areálu ho postavilo město na pozemku, který koupilo v roce 2017 od majitele mlýnů Lukáše Smetany.

Před týdnem 03:17

Nový majitel Automatických mlýnů dává areálu jasný impuls

V roce 2016 přišel soukromý investor. Nový majitel architekt Lukáš Smetana dal areálu jasný směr. Na prohlídku tenkrát přijel s manželkou vlakem a ze začátku ho nikdo moc nebral vážně. Nakonec mlýny za 22 milionů od firmy Goodmills odkoupil, s celou rodinou se následně přistěhoval do Pardubic a začal plánovat, jak se stavbou od Josefa Gočára i s celým areálem naloží. „Chtěli bychom do roku 2023 zrekonstruovat celý tento areál,“ řekl tehdy.

Před týdnem 03:23

Monumentální cihlová budova se proměnila v Gočárovu galerii

Hlavní dominantou celého areálu, kde se více než sto let mlela mouka, je budova z červených cihel od Josefa Gočára. Tam se teď z pardubického zámku přestěhovala krajská Východočeská galerie. Pod novým jménem - Gočárova galerie - tak začala její nová etapa v objektu, který je už od roku 2014 národní kulturní památkou.

Před týdnem 03:20

Co se dělo v Automatických mlýnech, když se tam přestala mlít mouka?

Pardubické Automatické mlýny, které navrhl slavný český architekt Josef Gočár, se už brzy - přesně 10 let od ukončení průmyslového provozu - promění na kulturní, společenský a vzdělávací centrum. Jejich novému a úplně jinému životu předcházela ale dlouhá cesta.

Před týdnem 02:11

Bude v centru Pardubic nový park? Radnice plánuje u rušné křižovatky vysázet stromy a keře

V centru Pardubic u obchodního centra by měl vzniknout malý park. Radnice má v plánu osázet zatím prázdnou plochu vedle Paláce Pardubice a udělat z ní zelenou odpočinkovou zónu.