Před týdnem

Poslechněte si podcast: Růžena Beránková je ředitelkou Chvalského zámku. Dětem a pohádkám je zámek otevřený dokořán

První písemné zmínky o malém opevněném feudálním sídle, Chvalské tvrzi, pocházejí ze začátku 15. století. Po dvě staletí tvrz často měnila majitele. Až do roku 1652, kdy byla ve značně zpustlém stavu postoupena jezuitské koleji u svatého Klimenta. V péči jezuitů byla někdejší tvrz stavebně upravená do podoby renesančního zámku, který se s řadou architektonických detailů uchoval dodnes. Vítejte na Chvalském zámku.

03:17

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Před dvěma dny 03:29

Pro Rumena Sazdova je umělecká tvorba hrou

Miluje moře, ale pro svůj život si původem bulharský malíř Rumen Sazdov vybral Prahu, která se mu stala novým domovem. Právě z centra Evropy, z pražského Můstku, dokázal svá díla zařadit mezi nejvyhledávanější umělecká díla ve světě. Na začátku tvorby každého jeho díla je přitom skicák, tužka a především atmosféra pražských kaváren.

Před třemi dny 02:17

Magdalena Málková ze Základní školy z Nové Vsi vyhrála soutěž pro nejinspirativnějšího učitele

Magdalena Málková ze Základní školy Prosperity z Nové Vsi u Kolína se učitelkou stala až ve 40 letech poté, co skončila s prací v byznysu. Za svůj přístup k žákům si v Praze odnesla první cenu letošního ročníku Global Teacher Prize - ocenění pro nejinspirativnějšího učitele v Česku.

Před čtyřmi dny 03:19

Betlémář Ján Chvalník plánuje vyřezávat betlémy do 100 let. Každému vnoučeti by rád vytvořil betlém

Starosta spolku Příbramských betlémářů Ján Chvalník má na stole vánoční betlém po celý rok. Restauruje totiž staré betlémy a také vyřezává nové. Jeho tvorba je známá u nás i v zahraničí. Za udržování betlémářských tradic letos získal Cenu hejtmanky Středočeského kraje.

Před pěti dny 03:36

David Veverka zachraňuje staré stroje. Sní o tom, že vybuduje muzeum historické elektrotechniky

David Veverka z Libušína na Kladensku už od dětství zachraňuje historické motory, dynama a mlýny. Místo do hračkářství chodil raději nakupovat náhradní díly. Plyšáky nahradila ozubená kola, šroubky a matičky. Lásku ke strojům nejspíš zdědil po babičce. Ještě mu není ani třicet a už má na kontě zhruba 500 zachráněných strojů a technických památek.

Před šesti dny 03:26

Martin Hunčovský vycestuje s Máňou k Baltu, v cíli cesty se jí asi zbaví

Středoškolský učitel z obce Kly na Mělnicku Martin Hunčovský vyrazil vloni k Jadranu. Bývalý reprezentant v ultramaratonu, na zádech s batohem, kterému dal jméno Mirek, tehdy uběhl 830 kilometrů. V 56 letech si tak splnil jeden ze svých snů. Na začátek letošních prázdnin připravil další sportovní akci. S koloběžkou Máňou se chystá k Baltu.

Před týdnem 03:16

Lubomír Procházka nechal ve Skanzenu Vysoký Chlumec otisk své osobnosti

Vznik Muzea vesnických staveb středního Povltaví se sídlem ve Vysokém Chlumci je úzce spojený s významnou osobností oblasti etnologie - PhDr. Lubomírem Procházkou. V letech 2000 - 2020 do skanzenu vybral a zajistil přesun 24 objektů. Zúročil zde veškeré své zkušenosti i znalosti z oblasti etnologie i lidového stavitelství. V roce 2021 mu byla prezidentem republiky udělena medaile architekta Josifa Plečnika.

Před týdnem 01:59

Fotbalista Josef Jindřišek se v 41 letech chystá na svoji už 14. sezonu v dresu pražských Bohemians

Tradičními fyzickými testy na fakultě tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy zahájili fotbalisté Bohemians letní přípravu na novou sezonu. A nechyběl u toho ani Josef Jindřišek, který i v 41 letech bude pokračovat v první lize. Po konci uplynulého ročníku ale své rozhodnutí tajil a ještě několik dní napínal nejen fanoušky pražského klubu.

Před týdnem 03:23

Motorky bych se nikdy nevzdala, říká 31letá účetní z příbramské knihovny Stanislava Nechvátalová

Stanislava Nechvátalová žije v malé, filmově proslavené vesničce, Višňová u Příbrami. V příbramské Knihovně Jana Drdy pracuje jako účetní a když to jde, jezdí do práce na motorce. Na té už ostatně projela republiku. Můžete ji také potkat na motorkářských akcích a má samozřejmě i svoji motorkářskou partu.

Před týdnem 03:31

Kladenský orchestr Vějíř rozdává radost. Zahrají si v něm děti, které by se jinak k hudbě nedostaly

Kladenský orchestr Vějíř dokáže spojit různé světy. Hrají v něm mimořádné talenty i děti, které by se ke hře na hudební nástroj z nejrůznějších důvodů nedostaly. Orchestr vznikl díky štědré podpoře manželů Čížkových.