Dnešní Plus
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ruští středoškoláci se budou učit rozebírat zbraně, říká redaktorka Milenkovičová

„Vojenská výchova má být přípravou na přežití války, přírodních katastrof nebo k výkonu vojenské služby. Školáci si tak mají osvojit základní vojenské návyky, naučit se poskytnout první pomoc, nasadit si plynovou masku, orientovat se v terénu, ale taky zacházet se zbraněmi, dělat takzvanou rozborku a sborku,“ popisuje Ivana Milenkovičová ze zahraniční redakce Českého rozhlasu.

04:07

Dnešní Plus

Vydává: Český rozhlas

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

Web

Před pěti dny 04:18

Češi solí až třikrát víc, než by měli. Státní zdravotní ústav chce tento trend zastavit

Lidé v Česku každý den spotřebují až 15 g soli, to jsou zhruba tři kávové lžičky. Sůl máme snad v každém jídle, hlavně v pečivu a hotových pokrmech. Velké množství soli v jídle ale musíme zapíjet, a to často děláme sladkými nápoji nebo pivem v případě dospělých, což vede k obezitě. Upozorňuje na to Tomáš Seeman z 2. lékařské fakulty Karlovy univerzity.

Před 2 týdny 05:01

Plíce Blízkého východu na pokraji ekonomického kolapsu

Libanon kdysi pokrývaly rozsáhlé cedrové háje. Dnes z nich moc nezbylo a to málo, které ještě roste, místní kvůli ekonomické krizi kácí na topení. Aktivisté se přesto snaží tradiční lesy obnovit.

Před 2 týdny 03:51

Libanonci paradoxně díky hluboké ekonomické krizi už mají své klimatické závazky splněny

Konference COP27 o změnách klimatu v egyptském Šarm aš-Šajchu ukazuje prstem na řadu hříšníků, kteří své klimatické závazky zdaleka neplní. V naprostém klidu ale můžou být Libanonci. Paradoxně díky hluboké ekonomické krizi totiž mají už bohatě splněno.

Před 2 týdny 02:41

Na vysychajícím Blízkém východě je stále rozšířenější odsolování mořské vody

Voda může být na Blízkém východě hlavním důvodem příštích válek. Řada studií navíc předpovídá, že vysychání regionu povede k masové migraci lidí především do Evropy. Některé blízkovýchodní země ale ukazují, že řešení existují. Spojené arabské emiráty nebo Izrael už bohatě pokryjí svou spotřebu odsolenou vodou z moře.

Před 2 týdny 03:18

Korálové útesy jsou citlivé na ohřívání moře a ve světovém oceánu jich tak ubývá

Korály v egyptském Rudém moři jsou odolnější a podle odborníků budou poslední, které na světě zbydou. A Egypťané si stále více uvědomují, jak je jejich unikátní korálové moře křehké.

Před 3 týdny 10:43

Vypukl boj o sesazení Putina? Nahradit by ho chtěli Prigožin a Kadyrov, uvažuje komentátor Dvořák

„Vlivný ruský oligarcha Jevgenij Prigožin kdysi opravdu byl šéfem noblesní petrohradské restaurace, kam Vladimir Putin rád chodil, postupně se stal dodavatelem potravin pro ruskou armádu, školy a tak dál. Teď je v tandemu s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem, hlavním kritikem ruské generality a jejího počínání na Ukrajině,“ vysvětluje zahraničně-politický komentátor Libor Dvořák.

Před 3 týdny 06:30

Procházková: Návštěva v Kyjevě byla gestem podpory. Zelenský a Fiala se už oslovují křestními jmény

Čeští ministři v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) v pondělí celý den jednali v Kyjevě s ukrajinskou vládou. Cesta měla vyjádřit zemi ohrožené válkou podporu, současně se ale podařilo dojednat i některé konkrétní věci.

24. říjen 2022 04:29

Egypt se stává domovem pro stále více Čechů. Rostoucí ceny v Evropě tento trend jen urychlují

Češi i teď na podzim často cestují do Egypta. Nikoliv ovšem do hotelů k moři, ani na prohlídku pyramid. Například v Hurghadě v posledních týdnech a měsících – podle tamních realitních kanceláří – přibývá Čechů, kteří si tam kupují apartmány a usazují se tam nastálo. Jen za uplynulý rok skončila v majetku českých občanů asi stovka egyptských bytů.

22. říjen 2022 06:25

Jedinou motivací pytláka je sebrat kly a rychle zmizet, říká ochránce slonů Sniegon

Za posledních 31 let klesla populace slonů afrických o 70 procent. Obchod se sloními kly totiž znamená velký byznys. A jeho organizátoři těží z velké chudoby v oblasti Afrického rohu. Arthur Sniegon v Africe už 12 let bojuje proti pytlákům a snaží se chránit ohrožená zvířata. Teď jde do kin snímek s názvem The Elephangelist, který o něm pojednává.