Dnešní Plus
17. leden 2023

Poslechněte si podcast: Rusové systematicky rabují ukrajinská muzea. Ukradli desetitisíce historických artefaktů

Rusko z okupovaných území Ukrajiny ukradlo desítky tisíc historických artefaktů. Píše to americký deník The New York Times s odkazem nejen na přímá svědectví, ale také na tvrzení mezinárodních expertů. Ti tvrdí, že současné plenění ukrajinských muzeí není pácháno několika ziskuchtivými a nedisciplinovanými vojáky, ale je cíleně organizováno.

06:52

Dnešní Plus

Vydává: Český rozhlas

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

Web

Před 3 týdny 25:49

Zakladatelka ženského hnutí Františka Plamínková: I ona svedla boj o zrušení celibátu pro učitelky

Jen málokterý návštěvník pražského Činoherního klubu zřejmě ví, že dům, ve kterém divadlo od poloviny 60. let sídlí, byl původně stavěn pro Ženský klub český. Začátkům ženského hnutí, osudům domu Ve Smečkách a především osobnost přední představitelky boje za rovnoprávnost Františky Plamínkové, patří Příběhy pokladů.

26. srpen 2023 25:22

Brambor do domu, poklad do domu

Už zhruba čtyři století jsou u nás známé brambory. Jejich pravlastí je Latinská Amerika, odkud se dostaly do Evropy a dále do světa. Zpočátku byly brambory přijímány opatrně a s jistou dávkou nedůvěry – někde ale byly považovány za vzácnost. První zmínky o užití brambor na našem území spadají ale až do začátku 17. století.

19. srpen 2023 25:55

Drtikol. Fotograf, malíř a buddhista, jehož snímky na dražbách dosahují statisícových částek

Je dnes jedním z nejuznávanějších představitelů československé fotografie 20. a 30. let. Jeho snímky dnes na dražbách dosahují statisícových částek. On sám přitom celý život především pracoval na svém duchovním světě. František Drtikol. Fotograf, malíř, buddhista.

12. srpen 2023 23:59

Čerti a ztracené duše Josefa Váchala v litomyšlském Portmoneu. Jak se tam vzali?

Josef Váchal a Josef Portman. Díky obraznosti a talentu jednoho a umanuté touze druhého vzniklo v Litomyšli fascinující dílo českého moderního umění. Ve zdejším domě zvaném Portmoneum naleznete dvě místnosti vymalované výjevy z fantaskního světa čertů a ztracených duší, s madonami i ukřižovanými a s odkazy na hinduistické svaté texty.

5. srpen 2023 26:06

Harrachové toho pro Krkonoše udělali mnohem víc, než jen že tam dostali lyže

Většinou si jméno Harrach spojujeme s lyžařským centrem, které nese tohle jméno, a s tím, že právě díky Harrachům se do Krkonoš dostaly lyže. Jenže pro tenhle region a v 19. století i celé národní obrození toho příslušníci česko-rakouského rodu udělali mnohem víc. Rod Harrachů připomeneme v dnešním díle Příběhů pokladů Patricie Polanská.

22. červenec 2023 26:01

Poutní kostel Skoky aneb Příběh plný tajemna a více či méně uvěřitelných událostí

Bylo to známé poutní místo, ale dějinné události tomu udělaly přítrž. Nechybělo málo a honosný barokní kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách, v lesích v blízkosti Žlutické přehrady, přestal existovat. Příběh samotného poutního kostela je ale plný tajemna, více či méně uvěřitelných událostí a příběhů.

15. červenec 2023 25:17

Miloval hudbu, až zbankrotoval. Příběh českého mecenáše Ludwiga van Beethovena

Téměř tři staletí shromažďovali příslušníci rodu Lobkowiczů svou sbírku hudebnin, partitur, nástrojů. Sami byli často vynikajícími hudebníky, skladateli, zpěváky a také skladatele a hudebníky podporovali. V případě sedmého knížete z Lobkowicz natolik, až to skončilo bankrotem.

8. červenec 2023 26:01

Dobrodružná cesta z Moravy až na konec světa aneb Chytil jede do Číny

Vojtěch Chytil je pozapomenutý malíř a obchodník s uměním, ale díky kterému se dnes Národní galerie může pyšnit jednou z největších sbírek čínského umění, především tušové malby počátku 20. století, kdy tato země procházela neuvěřitelným modernizačním skokem.

1. červenec 2023 25:47

Usedlíci v Mladoticích stovky let chránili zapomenutý klenot Jana Blažeje Santiniho

Letos si připomínáme 300. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších architektů barokní doby Jana Blažeje Santiniho. Mohli bychom připomínat jeho velkolepé stavby v Sedleci, Křtinách, na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a mnohé další. V pořadu Příběhy pokladů se ale vydáváme do Mladotic, na drobnou kapli Jména Panny Marie.

3. duben 2023 05:27

USA po zrušení Roe vs. Wade: Ženy za potraty cestují do jiných států a lékaři ukončují praxi

Před necelým rokem ztratily ženy v USA právo podstoupit interrupci. Tamní nejvyšší soud zrušil rozhodnutí v případu známém jako Roe vs. Wade. Jednotlivé státy tak o potratové politice rozhodují samy. Původní verdikt byl považován za historický milník a jeden ze symbolů liberalizace. Společnost ale tehdy byla rozdělená podobně jako teď. Historickou atmosféru a kontext mapuje poslední série úspěšného podcastu Slow Burn. Tereza Žižková mluvila s jeho autorkou Susan Matthewsovou.