Pro a proti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu ohlásil mobilizaci asi 300 tisíc rezervistů a pohrozil Západu použitím jaderných zbraní

Den předtím oznámily Ruskem kontrolované nebo okupované regiony na Ukrajině referenda o připojení k Ruské federaci. Nastal zlomový bod v konfliktu na Ukrajině? Předznamenal Vladimir Putin vyhlášením mobilizace porážku Ruska nebo naopak ochotu vést válku za každou cenu? A jak vážně brát Putinovu hrozbu jaderným útokem? Debatovat budou bývalý ministr zahraničí, sociální demokrat Lubomír Zaorálek a předseda sněmovního bezpečnostního výboru, občanský demokrat Pavel Žáček. Moderuje Karolína Koubová.

24:02

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Včera 23:49

Z Ruska za posledních deset dnů po Putinově ohlášení povinného nástupu do armády podle mezinárodních humanitárních organizací uteklo až 250 tisíc lidí

Měly by bojeschopným Rusům, odmítajícím jít do války, evropské státy poskytnout azyl? Nebo jsou pro Evropu bezpečnostním rizikem? A lze najít rovnováhu mezi humanitární stránkou a bezpečností? Debatovat budou předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, nezávislý senátor Pavel Fischer a europoslanec hnutí ANO Ondřej Kovařík. Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 23:55

Vláda po týdnech váhání zavádí do praxe plošná opatření, která mají lidem ulevit od drahoty

Pomůže taková pomoc překonat všem nejhorší dobu a co nejrychleji uzdravit českou ekonomiku? Nebo plošná pomoc, která nenutí lidi šetřit, naopak povzbudí inflaci a návrat do doby blahobytu - pokud je to vůbec ještě reálné - oddálí o řadu let? Pozvání do debaty přijaly místopředsedkyně poslanecké sněmovny z pirátské strany Olga Richterová a ekonomka a bývalá zástupkyně Česka u Světové banky Jana Matesová. Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 23:56

Zástupci byznysu žádají vládu, aby i pro velké firmy zastropovala ceny energií tak, jak to udělala pro maloodběratele

Slíbená státní podpora ve výši 30 miliard korun je podle nich nedostatečná. Je v možnostech státu zvýšit míru podpory velkým podnikům, aniž by to v důsledku poškodilo českou ekonomiku a příčilo se legislativě Evropské unie? Debatovat budou prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a senátor TOP09 (člen senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu) Herbert Pavera. Moderuje Karolína Koubová.

Před týdnem 23:50

Vláda po týdnech váhání zastropovala ceny energií mj

pro domácnosti, obavy ve společnosti ale přetrvávají a organizátoři chystaných demonstrací už oznámili, že je nehodlají zrušit. Je současná míra nespokojenosti ve společnosti adekvátní bezprecedentní energetické a ekonomické krizi, v jaké se nyní nacházíme? Co protivládní protesty vypovídají o stavu české společnosti a ochotě jednotlivce nést spoluzodpovědnost za zemi? Pozvání do debaty přijali sociolog Stanislav Biler a historik a publicista Jan Urban. Moderuje Karolína Koubová.

Před týdnem 24:08

Poslanci zdravotního výboru přerušili projednávání návrhu, který by umožnil očkování proti covidu a také proti chřipce v lékárnách a u zubařů

Zlepšilo by to proočkovanost obyvatelstva? Nebo by vakcinace u lékárníků a stomatologů naopak snížila kvalitu a bezpečnost očkování a podkopala důvěru veřejnosti v něj? Otázky položí Karolína Koubová viceprezidentovi České lékárnické komory Martinovi Kopeckému a předsedovi České vakcionologické společnosti (Jana Evangelisty Purkyně) Romanu Chlíbkovi.

Před 2 týdny 23:57

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chce, aby v České republice vznikl přísně regulovaný trh s marihuanou

Pomohla by legalizace konopí v prevenci a kontrole užívání této lehké drogy? Nebo se osvědčil současný prohibiční přístup? Debatovat budou Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, člen ODS, a ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Moderuje Karolína Koubová

Před 2 týdny 23:56

Minimální mzda by měla být podle rozhodnutí Evropského parlamentu do dvou let navázaná na průměrnou nebo mediánovou mzdu, což by ji v České republice nyní zvedlo asi o čtyři tisíce na zhruba 20 tisíc korun

Mají podniky v čase ekonomické a energetické krize prostor na zvyšování mezd? Nebo je právě vzhledem ke všeobecnému zdražování nutné pracovníkům zajistit spravedlivou odměnu? A co by zvyšování mezd udělalo s inflací? Zeptáme se pirátského europoslance Mikuláše Peksy a viceprezidenta Hospodářské komory Radka Jakubského (ředitele společnosti Proma Reha, výrobce nemocničních lůžek). Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny 23:59

Vztah Británie k bývalým koloniím nikdy rovný nebude, odmítá pokračování Commonwealthu historička

Smrt britské královny Alžběty II. a nástup krále Karla III. probouzí otázky o budoucnosti monarchie a Commonwealthu. Dává vazba bývalých kolonií na britskou korunu dnes smysl? A udrží nový král Společenství národů pohromadě?

Před 2 týdny 23:30

Tempo růstu cen podle čerstvých dat Českého statistického úřadu po 13 měsících zpomalilo, výjimkou jsou ale potraviny, které i v srpnu nadále zdražovaly

Má vládní koalice účinný recept na snížení cen potravin? Pomohlo by zastropování cen základních potravin nebo snížení daně z přidané hodnoty? Otázky položí Lukáš Matoška místopředsedkyni Českomoravské konfederace odborových svazů Radce Sokolové a exministrovi zemědělství, nyní členovi sněmovního zemědělského výboru občanskému demokratovi Petrovi Bendlovi.