- Podcasty
- Svět ve 20 minutách
Poslechněte si podcast: Putin je posedlý Ukrajinou a reaguje na představy ve vlastní hlavě, říká jeho bývalý poradce
Miliony lidí se ptají, jestli vládce Kremlu Vladimir Putin neztratil rozum. Nahlas to pak formuloval jeden přední americký senátor, všímá si list The Times. Londýnský deník poukazuje na slova bývalého prezidentského kandidáta Marca Rubia, který má z pozice místopředsedy výboru Senátu pro zpravodajské služby přístup ke zpravodajským informacím.
Svět ve 20 minutách
Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.
Washington přestává věřit, že Ukrajina ubrání úplnou územní celistvost
Američané přestávají věřit, že se Ukrajině podaří dobýt zpět všechna území obsazená Ruskem. Nic na tom jejich optikou nezmění ani dodávky těžších a vyspělejších zbraní, které chce Washington Ukrajincům poslat, což prozradili stanici CNN. Poradci prezidenta Joea Bidena navíc už začali debatovat, zda by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neměl změnit svou definici vítězství. Její úprava by podle nich měla zohlednit možnost, že se země nevratně zmenší.
Asijské země nakupují od Ruska zlevněnou ropu, kterou odmítly evropské státy
Evropa uvalila na Rusko sankce a významně snížila množství ropy importované z Ruska. Zlevněnou ruskou ropu teď ovšem ve velkém skupují asijské země. Americký deník The New York Times upozorňuje, že tak udržují příjmy Kremlu a otupují snahy Západu potrestat Rusko za invazi na Ukrajině. Většina této ropy přitom proudí do dvou států: Číny a Indie.
Rusko se na sankce chystalo od anexe Krymu v roce 2014
Ekonomové po invazi na Ukrajinu předpovídali, že se ruské hospodářství zhroutí kvůli mezinárodním sankcím. Rusko se ale stále ještě drží. Prezident Vladimir Putin dokonce začátkem června oznámil, že inflace v zemi zpomalila a nezaměstnanost neroste, informuje americký server Business Insider.
Severodoněck je symbolem odporu Ukrajiny, pro Rusko má zas strategický význam
Město Severodoněck v Luhanské oblasti mělo před ruskou invazí na Ukrajinu asi sto tisíc obyvatel. Neřadilo se tak ani mezi 40 největších ukrajinských měst. Přesto se za poslední měsíc stalo klíčovým bojištěm rusko-ukrajinské války. Prezident Volodymyr Zelenskyj začátkem června prohlásil, že se v Severodoněcku rozhoduje o osudu celého Donbasu. Proč je to tak, vysvětluje britský týdeník The Economist.
Rusko bude na Ukrajině tak dlouho, dokud bude v Kremlu Putin
Ruský prezident Vladimir Putin se nikdy nesmíří s možností, že by se z jeho země mohla stát pouhá regionální velmoc. Proto dál vede válku na Ukrajině a upírá pozornost na Evropu. Situaci může změnit pouze výměna v kremelském vedení, píše ve své analýze pro německý magazín Focus odborník na mezinárodní politiku Thomas Jäger.
Jak se teď žije v Rusku? Lidé ze Západu popisují Moskvu jako unavené město
Když Kreml na konci února vyslal své vojáky na Ukrajinu, řada lidí ze Západu žijících v Rusku začala přemýšlet, jak zemi opustit. Mnozí se ale ve stále izolovanějším státě rozhodli zůstat. O to, jak se jim teď žije, se zajímal nezávislý ruský server Moscow Times.
Ukrajina hlásí obrovské ztráty. Měli by budovat systém náhradníků, upozorňuje americký plukovník
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno přiznal, že Ukrajina přichází v bojích o šedesát až sto vojáků denně. Spojené státy ztrácely ve Vietnamu v roce 1968, tedy v nejhorším roce války, nanejvýš padesát vojáků, srovnává oba konflikty agentura AP.
Kreml zvažuje, že se zajatými Ukrajinci uspořádá jakýsi norimberský proces 2.0
Rusko se ve snaze ospravedlnit svůj vpád na Ukrajinu chystá uspořádat něco na způsob nového norimberského procesu. Na stránkách britského deníku The Guardian o tom píše jeho moskevský zpravodaj Andrew Roth. O takzvaném norimberském procesu 2.0 se v Rusku začalo mluvit už brzy po začátku invaze na Ukrajinu.
„Nakonec Ukrajince rozdrtíme.“ Rusko podle serveru Meduza zvažuje druhý útok na Kyjev
Přestože se Rusům na začátku invaze na Ukrajinu Kyjev dobýt nepodařilo, teď zvažují, že na město zaútočí podruhé. Nezávislému ruskému serveru Meduza se sídlem v Lotyšsku to řekly zdroje blízké Kremlu. Pokrok na ukrajinském východě totiž oživily naděje, že do konce roku zvítězí. Ruské vedení si prý stanovilo „minimální“ a „maximální“ cíle, aby mohlo oznámit úspěšné dokončení své „speciální vojenské operace“. Minimem je úplné dobytí Donbasu, což se ruské armádě téměř povedlo.
Ten, kdo přijde po Putinovi, může být ještě daleko horší, varuje britský politolog Clackson
Někteří západní politici, mezi nimi americký prezident Joe Biden nebo britský premiér Boris Johnson otevřeně říkají, že Vladimir Putin nesmí zůstat u moci. Je to sice pochopitelné přání, ale neexistuje žádná záruka, že to, co přijde po něm, bude lepší, varuje britský politolog a expert na Rusko Alexander Clackson v analýze pro server Eurasia Review.