Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 8926. únor 2022

Poslechněte si podcast: Rusko válce jen bezmocně či lhostejně přihlíží

Ve čtvrtek v podvečer, na shromáždění lidí na Václavském náměstí proti Putinově válce na Ukrajině, zněl nápis na jednom z plakátů takto: „S naší pomocí Ukrajinci a Rusové Putina porazí.“ Pokusím se vysvětlit, proč je podle mě tato věta pravdivá jen zčásti.

05:06

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 199Před dvěma dny 04:59

Očima Saši Mitrofanova: Výfukové plyny smrdí, auto tedy aspoň jede

Jakmile se vláda rozhodla udělat kroky, které budou bolet, začalo se na ni pálit. Nejen ze strany opozice, ale i od jejích bývalých a současných voličů. 

Epizoda 198Před čtyřmi dny 04:45

Prigožin si připravuje pozici po válce

Jevgenije Prigožina dříve znali jen specialisté na Rusko. Říkalo se mu někdy Putinův kuchař, i když kuchařem nejspíše nikdy nebyl. Zato byl kriminálníkem, který svého času seděl za loupežná přepadení. Také měl stát v pozadí petrohradské továrny trollů, kteří šířili dezinformace v Rusku a zahraničí.

Epizoda 197Před týdnem 04:46

Očima Saši Mitrofanova: Kyselá, nebo plechová? Spor o prezidentské pozadí

Prezident Petr Pavel jel na návštěvu Bavorska na motorce. To je toho. Prezident Miloš Zeman letěl z Číny soukromým letadlem PPF. Prezident Václav Klaus v Chile umístil pero. Prezident Václav Havel měl na Pražském hradě přinejmenším jednu koloběžku, na které se mohlo přemísťovat po chodbách. Stop, to se vlastně svého času taky nelíbilo. Ale komu?

Epizoda 196Před týdnem 04:49

Očima Saši Mitrofanova: Antisemitismus v Rusku znovu zvedá hlavu

Vladimir Putin řekl ruským Židům, že jeho vojáci „během speciální vojenské operace bojují proti přímým následovníkům nacismu“. Vyzval k pochopení, „k jakým ničivým následkům vede ignorace každého projevu nacionalismu, antisemitismu, xenofobie“. Před sedmi lety Putin chválil Goebbelse jako „talentovaného muže“ ruským rabínům. Tentokrát nic podobného nezaznělo.

Epizoda 195Před 2 týdny 04:44

Vláda z nouze ctnost a lidská omezenost

Včera v Otázkách Václava Moravce naléhal moderátor na premiéra Petra Fialu, zda by se neměl omluvit veřejnosti, když sliby, které předtím dával, nedodržel. Na první pohled to vypadá logicky. Slíbil jsi, nedodržel, omluv se. A zároveň je to jako u blbých na dvorku.

Epizoda 194Před 2 týdny 05:07

Očima Saši Mitrofanova: Za mříže kvůli divadelní inscenaci. Putin navazuje na Stalina

Pamětníci si možná vybaví sovětskou filmovou pohádku Finist, jasný sokol, která běžela v českých kinech za normalizace. Dnes může zaujmout pouze filmové historiky. V současném Rusku ale existuje umělecké dílo se stejným názvem, které v minulých dnech upoutalo na sebe pozornost ve vzdělanějších vrstvách ruské společnosti. S původní filmovou pohádkou nemá nic společného.

Epizoda 193Před 3 týdny 05:21

Očima Saši Mitrofanova: O ruských hrdobcích, jimž hrouda nohy víže

Viktor Šenderovič je vynikající ruský satirik a publicista. Od začátku Putinova prezidentství novou hlavu státu původem z KGB nešetřil. Šenderovičovy skeče v tehdejším televizním pořadu Kukly píchaly do muže v Kremlu jako vosy. Přes dvacet let byl mezi neochvějnými obhájci svobody v Rusku. Není divu, že je už pár let v nucené emigraci. A přitom kolem jeho nedávných výroků vypuklo v kruzích ruské opozice hotové tornádo. Co se stalo?

Epizoda 19229. duben 2023 04:52

Ruští opozičníci se nedokážou sjednotit

Svjatlana Cichanouská není běloruskou prezidentkou, ač kandidovala a podle nezávislých zdrojů vyhrála. Přesto je mezinárodně uznávána jako představitelka Bělorusů, kteří nechtějí žít v Lukašenkově diktatuře. Setkává se s významnými západními politiky a probírají záležitosti, které se týkají Bělorusů v exilu a budoucnosti Běloruska.

Epizoda 19124. duben 2023 04:57

Pavel zárukou pestré budoucnosti

Současná vláda je u moci proto, že se tak rozhodlo dostatečné množství voličů. Dostatečné množství voličů se tak rozhodlo proto, že mělo jako základní cíl nedopustit další vládnutí Andreje Babiše. V mnoha případech nikoli proto, že milovali myšlenky a představitele stran, které nakonec sestavily vládu. To nebyl hlavní důvod.

Epizoda 19022. duben 2023 04:48

Očima Saši Mitrofanova: Proč bude Rusko jinde než Evropa. Odpověď čtenáři

Pan Michal Hrbáček mě na Twitteru požádal o podrobnější rozvedení postoje, který zastávám, a sice že Rusko nemá šanci stát se zemí, která bude žít v souladu s Evropou a jejími hodnotami.