Zbytečná Válka
Epizoda 134. duben 2022

Poslechněte si podcast: Ruska žijící v Praze: Diskriminaci jsem nezažila, ale dokázala bych ji pochopit

Fenja Feldmanová se narodila a do svých 27 let žila v Petrohradě. V Rusku se účastnila mnoha demonstrací proti Vladimiru Putinovi, později se právě kvůli Putinově režimu přestěhovala do ČR, kde žije bezmála už 10 let. Pracuje jako grafický designer. Její muž je také z Petrohradu a pracuje tady jako IT specialista. Vychovávají 4 děti. 1. dubna jsme mluvily jsme o tom, jak hodnotí kroky ruského prezidenta i Západu a jak se jejich rodině dnes žije v České republice.

51:12

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 90Před čtyřmi dny 33:21

Ukrajinci skutečně postupují, potvrdil analytik. Ocenil systematický postup při útoku na Sevastopol

Ukrajinským jednotkám se daří postupovat na záporožské frontě potvrdil analytik Milan Mikulecký v podcastu Novinek Zbytečná válka. Zmínil i dopad útoků na Krym, ze kterého odcházejí nejen civilisté, ale přesouvají se i ruské lodě do Novorossijsku. Zničené lodě se Rusům nedaří nahradit.

Epizoda 89Před týdnem 20:59

Ukrajina není žádná černá díra, říká konzul ve Lvově David Nový

Od útoku Ruska na Ukrajinu uplynulo půldruhého roku. Dopady války se projevují i ve městech na západě Ukrajiny. Situace v ulicích vypadá klidně, dokud není vyhlášen letecký poplach. Popsal v podcastu Zbytečná válka konzul ve Lvově David Nový při rozhovoru s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem. Zmínil i pokračující pomoc, kterou rozhodně nevnímá jako vyhazování peněz z okna.

Epizoda 88Před 2 týdny 36:53

Na Muskovi je lepší nezáviset. Kim Čong-un v Rusku je předzvěst problémů

V podcastu Zbytečná válka probírali redaktor Novinek Alex Švamberk a analytik Milan Mikulecký postoj G20 k Rusku. Upozornili, že není možné spoléhat na Indii. Zaměřili se zejména na rizika návštěvy Kim Čong-una v Rusku a věnovali se i problémům ruských a ukrajinských sil s nedostatkem mužstva.

Epizoda 87Před 3 týdny 16:18

Moldavsko musí do EU. Když tam nebudeme my, tak kdo tam bude? ptá se velvyslanec

Moldavsko je jednou ze zemí, kterou výrazně ovlivňuje ruská agrese na Ukrajině. O tom, jaké má válka na dvoumilionový stát dopady, když je navíc část území v Podněstří kontrolována proruskými separatisty, hovořil redaktor Novinek Alex Švamberk v podcastu Zbytečná válka s českým velvyslancem v Moldavsku Stanislavem Kázeckým. Ten varoval, že pokud by Moldavsko nebylo přijato do EU, bude opět v ruské vlivové zóně.  

Epizoda 861. září 2023 28:33

Rusko ochromuje OBSE a další mezinárodní organizace, říká diplomat Šrámek

I když obsazení záporožské jaderné elektrárny ruskými okupanty vyvolává pochopitelné obavy, s českým diplomatem Ivem Šrámkem, který předsedá radě guvernérů Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE), hovořil Alex Švamberk v podcastu i o tom, jak válka ochromila činnost Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a jakou výzvou je pro Západ rostoucí role Číny v multilaterálním světě.

Epizoda 8527. srpen 2023 42:47

Ruské zločiny si musíme připomínat, protože jsme otupěli, říká analytik

O relativně nehybné frontě i plánovaných dodávkách stíhaček F-16 hovořili v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Oba se zaměřili na geopolitický dopad konfliktu a na dění v Indo-Pacifické oblasti. Mikulecký varoval, začínáme být otupělí, a to není dobře. Rozhovor vznikl v pondělí, proto se nemohl věnovat pozdější události, pravděpodobné smrti Jevgenije Prigožina.

Epizoda 8410. srpen 2023 39:50

Prigožinova vzpoura ukazuje obrovský úpadek Ruska, všimnout si ho museli i v Africe

O víkendu se konala v saúdskoarabské Džiddě opakovaně probíraná schůzka čtyřiceti zemí, které se věnovaly ukrajinskému desetibodovému plánu na ukončení války. Jestli splnila očekávání a co přinesla probíral redaktor novinek Alex Švamberk s náměstkem ministra zahraničí Janem Marianem, který se ji zúčastnil. Marian zmínil, že vzpoura majitele wagnerovců Jevgenije Prigožina ukázala úpadek Ruska, kterého si museli všimnout i podporovatelé Moskvy v Africe.

Epizoda 831. srpen 2023 32:10

To podstatné se v těchto dnech neodehrává na frontě, řekl analytik

Minulý týden se po tvrdých bojích na Ukrajině objevily spekulace, že už začala hlavní část ukrajinské protiofenzívy. Redaktor Novinek Alex Švamberk s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým probírali, jako to ve skutečnosti je. Zaměřili se i na dopad vypovězení obilné dohody a summit Ruska s africkými zeměmi i význam plánovaného jednání v Saúdské Arábii. 

Epizoda 8218. červenec 2023 10:15

Milan Mikulecký: Kazetová munice. V hlavní roli evropské pokrytectví

Minulý týden Spojené státy americké oznámily, že v rámci vojenské pomoci Ukrajině jí poskytnou také neupřesněné množství neupřesněného typu kazetové munice. A strhl se obvyklý řev.

Epizoda 8111. červenec 2023 39:47

Erdogan vyťal Putinovi dva políčky, řekl analytik

Redaktor novinek Alex Švamberk probírá v podcastu Zbytečná válka  s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým, proč je postup ukrajinských sil tak pomalý. Věnují se, co může nadcházející summit NATO  přinést Kyjevu a proč Volodymyr Zelenskyj minulý týden navštívil několik zemí NATO i pomalému postupu ukrajinských sil na frontě. Mikulecký zmiňuje také dva políčky, které Rusku vyťalo Turecko.