- Podcasty
- Čteme vám Seznam Zprávy
Poslechněte si podcast: Ruská neschopnost jako největší „záhada“ války. Kde udělali soudruzi chybu?
Článek Daniely Kučerové: Ověřená kombinace zaručující neúspěch na bitevním poli bez ohledu na to, o jak velkého hráče jde: ledabylé plánování, přílišný optimismus, lhaní si do kapsy, podcenění protivníka a síly člověka, který chrání vlast.
Čteme vám Seznam Zprávy
Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.
23 000 procent měsíčně. Příběh inflace, který varuje dodnes
Analýza Petra Holuba. Poválečné Německo začalo bezhlavě tisknout peníze, které nebyly kryté hospodářským výkonem. Výsledkem byla hyperinflace: ceny po celý rok rostly nejméně o polovinu proti předchozímu měsíci. A někdy i řádově víc.
Jak dlouho ještě? Evoluce koronaviru odkrývá překvapivou hru
Analýza Daniely Přádové. Rychlost evoluce koronaviru, který se před více než dvěma lety rozšířil z Číny, je fascinující i varovná zároveň.
Na dálku se dá řešit až třetina zdravotních problémů. Telemedicína jede
Článek Evy Moniové. Nástup léčení na dálku urychlila paradoxně nemoc – covid. Zatím mu sice chybí právní ukotvení, ale konzultace zdravotních problémů po telefonu nebo online jsou na vzestupu. Některé pojišťovny je nabízejí jako benefit zdarma.
Komentář: Sport je na dně. Bez peněz, bez dětí a s katastrofální pověstí
Komentář Václava Dolejšího. Fialova vláda nemá příliš silnou motivaci posílat sportu peníze. Zvlášť když neví, komu dát dřív – kvůli zdražování teď chtějí kompenzace všichni.
Luxus a zvratky. Film Trojúhelník smutku je zběsilá plavba nejen pro zvané
Recenze Víta Schmarce. Švédský režisér a scenárista Ruben Östlund potvrzuje pozici přední celebrity nezávislého filmu snímkem, který byl zkonstruovaný tak, aby se o něm mluvilo.
Energetická revoluce: Domácnosti i firmy se stanou dodavateli energií
Článek Karolíny Štukové. Energetická krize rozbíhá trh s tzv. energetickou flexibilitou. Firmy hledají způsob, jak vydělat za poskytnutí vlastní energie. Jen za záložní zdroj může jít o miliony ročně. V budoucnu se budou moci přidat i domácnosti.
Co dělají cyklisté, když musí při TdF na záchod? Časy se mění, láteří Sagan
Článek Petra Pravdy: Profesionální jezdci závodící na Tour de France stráví denně dlouhé hodiny na kole. Není proto překvapením, že si musejí taky někdy „odskočit“. Jenže občas je to děs.
Země EU prodávaly zlaté pasy bohatým Rusům. Díky nim unikají sankcím
Analýza Kateřiny Mahdalové. Válka na Ukrajině vrhla ostré světlo na jachty, tryskáče a sídla nejbohatších Rusů po celém světě, ale je tu ještě jedno luxusní zboží, po kterém je vysoká poptávka: cestovní pasy. Třeba maltský je možné získat i teď.
Snímek Slovo ve Varech omílal prázdné repliky. Český film potřebuje budíček
Recenze Víta Schmarce. Jen v málokteré oblasti je bezzubost české kinematografie tak patrná jako v případě filmů, v nichž se potkávají komorní příběhy s velkými dějinami. V Karlových Varech byl uveden film Slovo.
„Krize postihne střední třídu.“ Kdo je ale střední třída?
Článek Eduarda Klímy: Střední třída, vyšší třída, dělnická třída. Pojmy, které se nyní objevují téměř denně v souvislosti se snahou popsat, koho současná krize a zdražování nejvíce postihne. Co se však za těmito objemnými kategoriemi skrývá?