- Podcasty
- Technické památky a zajímavosti

Poslechněte si podcast: Ruina vojnovického mlýna je vzpomínkou na obec, která zmizela ve vojenském újezdu
Řeka Odra a její přítoky už kousek pod pramenem na úbočí Fidlova kopce, byla zdrojem pohonné síly pro mnoho mlýnů a dalších provozoven. Všechny jsou dnes uvnitř vojenského újezdu Libavá a v ruinách. Jejich bytelná konstrukce však mnohdy představuje jedinou stopu nejen po těchto stavbách, ale také po celých obcích. To je i případ Vojnovic, kde stával mlýn už od nejstarších dob až do zániku obce.
Technické památky a zajímavosti
Vydejte se s námi za technickými památkami a zajímavostmi v Olomouckém kraji.
Vápenka v Supíkovicích připomíná tradiční výrobu Jesenicka
Slezská Carrara – tuto přezdívku získala na přelomu 19. a 20. století oblast okolo Supíkovic na Jesenicku. Kraj proslulý těžbou mramoru však produkoval také vápno pro stavební účely. Stopy této výroby se zde zachovaly dodnes.
Železnice z Bruntálu do Malé Morávky má patrně největší sklon u nás
Postavení trati z Bruntálu do Malé Morávky předcházela zejména snaha zdejších podnikatelů o zlepšení odbytu výrobků, ale také surovin v podobě dřeva. Z původních velkých plánu na stavbu dokonce mezinárodní trati nakonec zůstala malá lokálka s úctyhodným převýšením.
Důlní propadlina Žebračka je unikátním dílem přírody i havířů
Kdo se vydá nad Zlaté Hory na Jesenicku, směrem k Heřmanovicím, zaujme jej bílá silueta poutního kostela Panny Marie Pomocné. Místo míru a rozjímání je však v nedalekém lese, jen kousek od silnice, vyváženo jakoby dírou do pekla. Právě tady se totiž rozkládá jícen důlní propadliny Žebračka.
Blízko Hranic stojí zvláštní betonový památník. Už půlstoletí tam vyznačuje evropské rozvodí
Blízko Hranic už půl století stojí téměř zapomenutý památník. Betonová plastika na kopci u hlavní silnice označuje místo předělu dvou moří: Černého a Baltského. V republice jde o nejníže položené místo tzv. rozvodí.
Zlatonosné štoly v údolí Bystřice najdeme v centru vesnice i v lesích
Oblast kolem vesnice Hlubočky v údolí řeky Bystřice asi 12 kilometrů severovýchodně od Olomouce je vyhledávanou lokalitou pro rekreaci, ale i průmyslovou oblastí. Málokdo ale tuší, že je to i místo, kde se už od 13. století těžilo zlato. A právě za zlatem se dnes vydáme jak do centra Hluboček, tak i do lesů v okolí.
Muzeum gramofonů v Lošticích představuje unikáty z Tesly Litovel i špionážní techniku
Loštice jsou známé jako město tvarůžků. Ty zde mají své muzeum, ale od ledna roku 2019 se Loštice mohou pochlubit další unikátní expozicí. Jejím autorem je sběratel a fanda gramofonů Vojtěch Vyroubal, který se rozhodl část ze své sbírky, čítající více než 300 exponátů vystavit pro veřejnost.
Pískovec z Maletína byl materiálem pro většinu památek Olomoucka i širokého okolí
Nejstarší stavební památky v podobě zdí a ostění staveb ze 13. století, či nejvýznamnější sochařské památky 17. – 20. století na Olomoucku, ale i ve východních Čechách, v Polsku, ve Slezsku či v Rakousku a na jižní Moravě, mají mnohdy jeden společný prvek – kámen ze kterého byly vytesány.
V Hranicích se mohou chlubit unikátní technickou památkou – trojicí historických železničních mostů
Na Moravě kromě Hranic nenajdete město, které se může pochlubit hned třemi historickými železničními viadukty.
Pod Čertovým mostem u Mladče najdeme staletý náhon i bobří stavby
Vápencový vrch Třesín mezi Mladčí, Řimicemi a Měrotínem nedaleko Litovle, je pozoruhodným místem z hlediska přírodního i historického. Nejenže jsou zde známé Mladečské jeskyně, ale i na úbočí kopce najdeme pozoruhodné přírodní zajímavosti, a také zbytky někdejšího krajinářského areálu vybudovaného Lichtenštejny na počátku 19. století.