Epizoda 4311. leden 2022

Poslechněte si podcast: Rudolfův pramen (Klavírní festival Rudolfa Firkušného)

Klavírnímu festivalu Rudolfa Firkušného bude zasvěcen další díl pořadu Slavná auditoria.

11:42

Slavná auditoria

Vydává: Classic Praha

S Jiřím Vejvodou na Classic Praha po světových hudebních scénách, i o prestižních domácích a světových přehlídkách, festivalech i událostech.

Epizoda 67Před čtyřmi dny 10:45

S nadějí ve štítě (Italská dirigentka Speranza Sccappuci)

V roce 2015 měla Speranza Sccappuci za sebou osm let spolupráce s Riccardem Mutim na každoročním Salzburském hudebním festivalu. Korepetovala, asistovala Mistrovi, hrála v orchestru na cembalo. Zde začala její cesta ke globálnímu úspěchu.

Epizoda 66Před týdnem 11:43

Hudba v domě profesů (Barokní refektář Profesního domu v Praze)

Malostranské náměstí v Praze… Zvláštní svým tvarem, protože mohutný barokní kostel Svatého Mikuláše a sousední Profesní dům, do kterého míříme, jej dělí na dvě poloviny. Mezi roky 1908 až 1911 v nevelkém, ale překrásném Kaiserštejnském paláci, umístěném na východní straně dolní části Malostranského náměstí pobývala Emma Destinnová. Palác má jméno po svém prvním majiteli, kterého vystřídala rodina maršála Radeckého. Po ní hoteliér Václav Pezold, jehož manželka, sopranistka Marie rozená Sittová, byla první kněžnou Libuší při premiéře Smetanovy opery v Národním divadle roku 1881. Emma Destinnová se tedy mohla v „Kaiserštejnu“, jak se paláci běžné přezdívá, cítit jako doma. Hudba, zpěv tu byly obtisknuty do zdí, do závěsů, do záclon...

Epizoda 65Před 2 týdny 11:03

Pochybné zdroje, poctivé úmysly (Dirigentská soutěž Donatelly Flick)

Že si lze penězi vykoupit ctihodnost, je příběh možná starý jako svět. A řečeno slovy Járy Cimrmana, nemusí se nám to líbit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Neboli – plané moralizování je k ničemu. Věcněji působí zjištění, k čemu jsou poněkud kontroverzně nabyté finance, často zděděné po předcích či příbuzných, využívány. A pokud jde o podporu bohulibých účelů, dá se smířlivě konstatovat, že zdroje byly sice pochybné, ale nyní naštěstí slouží dobré myšlence. To je i případ zdrojů, které věnovala londýnské Soutěži mladých dirigentů a dirigentek zajímavá žena, po níž je toto klání pojmenováno. Paní Donatella Flick.

Epizoda 64Před 2 týdny 10:50

Múzy uprostřed hrůzy (Charkovské národní divadlo opery a baletu a Koncertní sál Charkovské oblastní filharmonie)

Nad ránem 1. března 2022 se druhé největší ukrajinské město Charkov stalo terčem útoku ruského dělostřelectva. Na rozhlehlé Náměstí svobody, největší v zemi a jedno z největších v Evropě, dopadly dvě rakety. Způsobily škody na stavbách včetně budovy magistrátu či kancelářského mrakodrapu, který byl v době svého vzniku nejvyšší budovou v tehdejším Sovětském svazu. Podle agenturních zpráv nebyly ušetřeny ani kulturní svatostánky – budova Charkovské národní opery a baletu i sousední Koncertní sál oblastní filharmonie.

Epizoda 6331. květen 2022 11:31

Milostný trojúhelník v nemilosrdné zemi (Sergej Prokofjev a jeho dvě ženy)

V dalším dílu pořadu Slavná auditoria připomene jeho autor a moderátor Jiří Vejvoda milostný trojúhelník, jaký se odehrál v životním příběhu ruského skladatele Sergeje Prokofjeva. Toho, který sice po roce 1917 z vlasti proměněné v bolševický stát odešel, aby se ovšem o necelých dvacet let naivně vrátil, zasažen steskem po domově. A nakonec aby – trpkou, výsměšnou ironií osudu – zemřel ve stejný den jako diktátor Stalin. Postižen tím, co se kolem jeho smrti odehrálo, respektive odehrát nesmělo.

Epizoda 6224. květen 2022 11:07

Trojspolek mezi dvěma kostely (Kulturní centrum Vzlet ve Vršovicích)

Z různých důvodů má autor pořadu Slavná auditoria Jiří Vejvoda blízký vztah k některým místům Prahy. Patří mezi ně i zajímavá část Vršovic, umístěná vesměs ve strmém svahu. Horní vršovická oblast, pyšnící se secesními domy s malbami ve štítech, se tu náhle lomí. A strmě se řítí po prudkých schodech či křivolakou spletí uliček až dolů. Do původnějších, Starých Vršovic.

Epizoda 6117. květen 2022 10:52

Ticho před bouří. Raketový vzestup litevské dirigentky jménem Mirga Gražynité-Tyla

Litevská umělkyně vystoupí v rámci letošního ročníku MHF Pražské jaro s hudbou Edwara Elgara a Antona Bruckera.

Epizoda 6010. květen 2022 11:19

Léto budiž pochváleno (Klášterní hudební slavnosti Šumperk a okolí)

Přijměte pozvání na Klášterní hudební slavnosti, odehrávající se každé léto převážně na Šumpersku. Ale přesahující Olomoucký kraj některými z koncertů, jež se konají v kraji Moravsko-slezském či Pardubickém. Každopádně však vesměs v prostředí členitého podhůří na čele s Jeseníky, ale - ve výběžku našeho území - třeba i méně známými Rychlebskými horami.

Epizoda 593. květen 2022 11:22

Klasika v asijském Las Vegas (Grand Auditorium v Kulturním centru Macao)

Stulené při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře se nachází Macao, město, jehož historické centrum je součástí světového dědictví. Do místního Kulturního centra míří další díl cyklu Slavná auditoria.

Epizoda 5825. duben 2022 11:23

Z Kuby do světů blízkých i vzdálených (Komponující dirigentky Tanja León a Odaline de la Martínez)

Stává se stále samozřejmější, že taktovky se v čele symfonických orchestrů ujímají také ženy. Patří k nim i dvě komponující dirigentky původem z Kuby - Tanja León a Odaline de la Martínez.