- Podcasty
- Portréty
Poslechněte si podcast: Rudolf Plajner: Náčelník, který zažil trojí likvidaci skautingu
Třikrát zažil likvidaci českého skautingu muž, který byl jeho náčelníkem – Rudolf Plajner. Jeho složité potýkání se s totalitními režimy přiblíží v pořadu Portréty publicista Pavel Hlavatý.
Portréty
Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.
Ján Kempný, muž, který se pokusil zastavit Husáka
Před pětadvaceti lety zemřel Ján Kempný, jeden ze slovenských politiků, jehož Demokratické straně se na jaře 1946 podařilo ve volbách na Slovensku drtivě porazit komunisty. Ti mu to neodpustili, po únoru 1948 putoval do vězení. Osud zapomenutého politika připomene historik Jan Adamec.
Sekerník českého školství, na kterého by se nemělo zapomenout
„Nikoho nevylučujeme ani neodsuzujeme. Kdo byl dezorientovaný a upřímně dozná své omyly, naopak mu všestranně pomůžeme, aby nalezl správnou orientaci,“ říkal 25. září 1969 představitelům českých vysokých škol nově jmenovaný ministr školství Jaromír Hrbek. Ve funkci byl měsíc, dostal se do ní poté, co Husákovo vedení komunistické strany tvrdě potlačilo protestní demonstrace u příležitosti prvního výročí sovětské okupace.
Agent Lorenz, málo známý příběh protikomunistického odboje
Zapomenutým hrdinou studené války je Bedřich Lorenz. Kurýr západních zpravodajských služeb zemřel při přechodu našich hranic a Státní bezpečnost po delší době rozkryla síť jeho kontaktů v Československu. Složitý příběh připomene historik Martin Pulec.
Vladimír Petřek, pravoslavný kněz, který se stal hrdinou
Pomoc, kterou aktérům atentátu na Reinharda Heydricha poskytl farář Vladimír Petřek, je příkladem tichého, neokázalého hrdinství. Muže, na kterého bychom neměli zapomínat, připomene v pořadu Portréty archivář Vojtěch Šustek.
Bohuslav Reynek, mlčenlivý svědek z Vysočiny
Už 130 let uplynulo od narození básníka a grafika Bohuslava Reynka, výrazného solitéra českého umění a literatury 20. století a umělce, který většinu života tvořil v samotě na Vysočině. V pořadu Portréty ho připomene publicista Pavel Hlavatý.
Překonat znamená víc než jen odmítnout, tvrdil Bedřich Loewenstein
Před pěti lety zemřel v Berlíně historik Bedřich Loewenstein, rodák z Prahy s česko-německo-židovskými kořeny. Člověka, který celý život promýšlel, proč měl v Německu tak velký ohlas fašismus a nacismus – a jaké z toho plyne poučení – představí v pořadu Portréty historik Eduard Burget.
„Odvážný, ale zbytečně neriskuje," psala StB. Radovan Procházka budoval svobodné zpravodajské služby
Pětadevadesáti let by se v květnu dožil generál Radovan Procházka. Politický vězeň 50. let a muž, který po roce 1989 budoval v demokratických poměrech české zpravodajské služby. Čím vším si v životě prošel, to v pořadu Portréty přiblíží historik Petr Blažek.
Ferdinand Marek. Zapomenutý diplomat, kterého unesli do Moskvy
Případy stovek československých občanů zavlečených po konci druhé světové války vojenskou kontrarozvědkou Směrš do Sovětského svazu už byly mnohokrát popsány. Netýkají se ale jen etnických Rusů. Je mezi nimi i rakouský občan, diplomat Ferdinand Marek, kterému věnuje další pořad z cyklu Portréty historik Michal Pehr.
Jaroslav Švestka si napsal poznámky k Orwellovi – a šel do vězení
Dřevorubec Jaroslav Švestka si v polovině 80. let napsal ve formě deníku několik poznámek k jedné knížce. Pár stránek svého textu odeslal kamarádovi do Německa – a bylo z toho podvracení republiky a devět měsíců na Borech. Zapomenutý případ socialistické justice připomene v pořadu Portréty historička Petra Loučová.