Zvídavec Evy Sinkovičové
2. září 2022

Poslechněte si podcast: Roztomilý motýl dává světu hedvábí. Jak to bourec morušový dělá a kolik vlákna je v jednom kokonu?

Z přírodního hedvábného vlákna se už od dávných časů vyrábí luxusní látky. Děkovat za to můžeme housence jednoho roztomilého motýla. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

03:14

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Dnes 02:29

Existuje někde ovce, která je skoro k nerozeznání od plyšáka?

Ano, pochází ze Švýcarska a je nápadně podobná animované ovečce Shaun. Je kromě svého vzhledu ještě něčím zajímavá? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Včera 02:54

Děsivý zvyk čištění mrtvých. Proč si v Indonésii na svátek berou domů nebožtíky?

Na první pohled neuvěřitelnou tradici si místní lidé užívají. Je pro ně velmi důležitá. Kde se dodržuje? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 03:14

Jak vypadaly bleší cirkusy a jaké triky donutily malé parazity vystupovat?

Opravdu dříve v miniaturních cirkusech vystupovaly blechy? Odpověď vás možná překvapí. Ano, vystupovaly! Jak je to možné? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před pěti dny 03:12

Kde se vzal masopust a co se při něm slaví?

Šibřinky, fašank nebo taky karneval, všechny tyto názvy jsou jiná označení pro masopust. Co se při těchto oslavách dělá? A odkdy se masopust vlastně slaví? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 03:21

Horolezec, který zdolá všech 14 osmitisícovek, získá Korunu Himálaje. Kdo byl první?

Jaké byly začátky horolezectví? Co vše může člověka při výstupu na vysokou horu nepříjemně překvapit? A jaká osmitisícovka byla zdolána jako první? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:25

Byli dražší než koně a hrozilo jim vyhynutí. Opravdu dokáže irský vlkodav ulovit vlka?

Tenhle pes s děsivým jménem má dlouhou a zajímavou historii. V minulosti byl velmi ceněn a pokud byl z královského chovu, stál více než jezdecký kůň. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:35

Co jsou to mimikry a jak fungují?

Napodobení, klam, zmatení. Tak by se dala popsat schopnost živočichů i rostlin, která jim umožňuje přežít. Jak to vypadá v praxi?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:29

Máte na uchu záhadnou dírku? Pokud ano, patříte k jednomu procentu populace

Preauricular sinus je zvláštní dutinka na uchu. U afrických národů se vyskytuje častěji než u ostatních. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:04

Žijí si králové jako v pohádce?

Kolik království vůbec dodnes v Evropě je? Jaká práva dnes králové mají? A jsou v Evropě kromě království i jiné monarchie? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:01

Gumoví medvídci slaví 100 let. Denně se jich vyrobí 160 milionů. Jak vznikli?

Kde se vzal název slavné firmy, která vyrábí gumové medvídky? A jaké je jejich složení? Po téhle epizodě Zvídavce se vám určitě budou sbíhat sliny. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.