Interview Plus
14. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Novinář Schuster: Zahraniční investoři nevěří, že bude mít Německo dostatek dostupné energie

Růst německé ekonomiky se podle analytiků zastavuje, spotřebitelské ceny vzrostly za červenec meziročně o 6,5 % a pro nové investory je nevýhodné přicházet do Německa. Přestává v domácí ekonomiku vedle investorů věřit i německá společnost? A jak je na tom před nadcházející zimou německá energetika?

26:14

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Dnes 25:38

Lidé často chodí do nemocnice s banalitami. Přibývá nám práce a ubývá personálu, říká vrchní sestra

Přesčasy, málo peněz i času na soukromý život – takový je obrázek života lidí, na nichž stojí současné české zdravotnictví. Podle vrchní sestry ve znojemské nemocnici Jany Procházkové se blíží pomyslná poslední kapka: „Poslední dění, kdy nám politici lusknutím prstu schválili dovolené přesčasy, nás úplně demotivovalo. Nechceme je dělat, nechceme si vydělávat přesčasovými hodinami. V systému je nás málo a práci nelze kvalitně odvádět v rozsahu, který se po nás chce,“ tvrdí.

Včera 24:39

Arménie se cítí zrazena. Dobré vztahy s Ruskem skončily, vysvětluje rusista

Z Náhorního Karabachu uteklo podle odhadů OSN během pár dní asi 100 tisíc etnických Arménů, kteří uprchli ve strachu před tím, co nastane po ovládnutí této enklávy Ázerbájdžánem. „Na cestě je poměrně dost lidí. Dá se předpokládat, že odejdou úplně všichni arménští obyvatelé až na ty, kteří nebudou moct. Odjíždějí automobily i na korbách náklaďáků či na traktorech. Je to skutečně útěk,“ popisuje Jan Machonin, rusista žijící v sousední Gruzii.

Před dvěma dny 26:13

Fico se chce zapsat do dějin. Tmelem koalice budou trestní stíhání, míní novinář Němeček

Bývalý trojnásobný slovenský premiér Robert Fico bude po volebním vítězství sestavovat novou vládu. Uspěl s ostrou kampaní, ve které mimo jiné prohlašoval, že ukončí vojenskou pomoc Ukrajině. „Pro mnoho Slováků znamená Fico stabilitu a konec chaosu. Končící koalici vládnoucí v letech 2020 až 2023 skutečně provázely velké rozbroje a podrazy,“ komentuje novinář Tomáš Němeček.

Před pěti dny 25:52

Dorazín: Ukrajinci se nebojí, že by válku sami nevydrželi, ale že pomoc ze Západu začne slábnout

Před ukrajinskou armádou je další zima, která zpomalí pozemní operace. „Rusko bude více spoléhat na terorizování civilního obyvatelstva a poškozovat kritickou infrastrukturu,“ předvídá zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín. Jak silná je ukrajinská únava a zklamání ze stále nekončící války? A jak se vyvíjí situace na frontě?

Před týdnem 26:16

Stát by měl proti placeným spolupracovníkům Ruska přitvrdit, míní bezpečnostní analytik Máca

Podle Bezpečnostní informační služby ruský agent v Česku platil vysoké částky za šíření propagandy, která se týkala války na Ukrajině, a využil k tomu i veřejně známé osobnosti. „Není to žádné překvapení. Podobný případ byl odhalen na Slovensku, kde tajná služba natočila vojenského přidělence ruské ambasády s redaktorem jednoho z proruských webů, jak mu předává peníze. Bylo jasné, že se to děje i u nás,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Roman Máca.

Před týdnem 26:09

Pirátka Klusová: Sexistickým urážkám čelí každá žena bez ohledu na vzhled. Nesmíme to ignorovat

Reakce uživatelů sociálních sítí na kandidátní listinu Pirátské strany pro volby do Evropského parlamentu svou hrubostí a hloupostí překvapila i dlouholeté pozorovatele. Namísto programu se u Zuzany Klusové řeší velikost poprsí a někteří uživatelé jsou přesvědčeni, že nabídku dostala jen díky tomu, jak vypadá. „Za 10 let v politice jsem si na tohle už zvykla. Ale není to v pořádku a měli bychom se snažit, aby tomu další generace žen už nebyla vystavována,“ uvádí kandidátka.

Před týdnem 25:57

Stát bobtná a vláda místo slibovaných úspor zvyšuje daně, kritizuje konsolidační balíček Hrnčíř

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny odmítl prakticky všechny opoziční návrhy na změny v tzv. konsolidačním balíčku. Předlohu čeká závěrečné čtení ve Sněmovně a ministr financí by rád, kdyby vše bylo schváleno do poloviny října. „Celý ten konsolidační balíček je v podstatě daňový balíček. Kromě silniční a srážkové se zvedají prakticky všechny daně a vláda plánuje v příštích dvou letech vytáhnout z domácností a firem 73 miliard,“ upozorňuje poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

Před týdnem 24:43

Kreml hledá příležitost, jak vycouvat z války. Vyčkává velkou změnu na Západě, míní ruský expert

Po roce a půl od začátku války na Ukrajině se fronta pohybuje jen minimálně, Rusko ale stále deklaruje cíl dobýt a denacifikovat celou zemi. „Vědí, že to není příliš realistické. Ale v Kremlu chápou, že nejlepší, co teď můžou udělat, je čekat a doufat. Vyčkávat, zda nedojde k nějaké velké změně buď v Evropě, nebo ve Spojených státech,“ míní ruský novinář a odborník na tajné služby Andrej Soldatov.

Před 2 týdny 25:42

Markéta Pekarová Adamová: Iluze už jsem v politice ztratila. Ale dokud mám ideály, tak v ní budu

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) už téměř dva roky řídí Poslaneckou sněmovnu. Co si myslí o politické kultuře? Nevadí jí, že se jejím prostřednictvím jednotliví poslanci vzájemně uráží?

Před 2 týdny 25:26

Nejsme nic exotického. Snažím se vysvětlovat, že židovství je úplně normální, říká česká rabínka

Obyvatelé Česka přikládají náboženství obecně mnohem menší důležitost než lidé v jiných zemích. Přesto se ve společenských debatách rádi odvoláváme na židovsko-křesťanské kořeny evropské kultury. Co o nich ale vlastně víme a jak atraktivní je pro mladé Evropany judaismus? „Židovství u nás lidi velice zajímá, zároveň toho o něm neví dost a chtěli by se dozvědět víc,“ soudí Kamila Kopřivová, která na sociálních sítích získala popularitu jako Rabínka v zácviku.