Interview Plus
13. duben 2023

Poslechněte si podcast: Rozšíření obnovitelných zdrojů nebrání technologie, ale legislativa, tvrdí právnička z Frank Bold

Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové produkci v Česku může rapidně vzrůst. Nahrává tomu řada faktorů a podle propočtů nevládních organizací by obnovitelné zdroje mohly pokrýt třetinu spotřeby. „Modelování zohledňuje i to, aby v zimě bylo dost energie na vytápění. Abychom měli elektřinu nejen ve slunných dnech, když vyrábějí solární elektrárny, ale po celý rok,“ uvádí Laura Otýpková, vedoucí sekce odpovědné energie v konsorciu Frank Bold.

25:09

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 25:51

Chystali jsme se na ukrajinskou ofenzívu, teď pomáháme zaplaveným, popisuje Štefan z Člověka v tísni

Z Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny se stále valí voda. Zatopila už 600 kilometrů čtverečních v Chersonské oblasti, 14 lidí v důsledku záplav zemřelo, tisíce musely být evakuovány a desetitisíce zůstaly bez dodávek pitné vody. „Ve čtvrtek jsme začali distribuovat vodu ve čtyřech vesnicích na pravém břehu Dněpru, během jednoho dne jsme tam dostali skoro 100 tisíc litrů vody,“ popisuje Petr Štefan z organizace Člověk v tísni.

Před dvěma dny 25:52

Rychetský: Politická zkušenost se na Ústavním soudu hodí, ale od politiků jsem se s radostí odstřihl

Podruhé během jediného týdne zasahovala česká Justiční stráž proti aktivistům, kteří přišli do budovy soudu podpořit své přátele a narušovali při tom jednání. „Myslím, že jde o naprosto výjimečnou situaci, která je zavrženíhodná, ale nedomnívám se, že by se mohla stát běžnou součástí fungování českého soudnictví,“ komentuje předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Před třemi dny 25:11

Hlavní evropská žalobkyně: Představa, že je východ Evropy zkorumpovanější než západ, je stereotyp

Úřad evropského veřejného žalobce už zahájil více než 800 vyšetřování a v minulém roce vydal příkazy k zajištění majetku ve výši 359 milionů korun. Přesto podle odhadů Europolu přicházejí na podvodech spojených s DPH evropské země o 50 miliard eur ročně. Co můžou členské státy dělat, aby takovým podvodům zabránily? A ve kterých státech probíhá podvodná činnost více než v jiných?

Před čtyřmi dny 25:21

Polská vládní strana ztrácí kontrolu nad narativem. Tusk ukázal obrovskou sílu, říká novinářka

Víkendového protestu proti konzervativní vládě se ve Varšavě zúčastnilo kolem půl milionu lidí, kteří vyjadřovali nespokojenost s omezováním lidských práv, inflací a možným zásahem do voleb. „Šlo o společný pochod opozice, lidé měli pocit, že se mohou zúčastnit, aniž by říkali, že je to hlas pro Občanskou platformu. Nejsou spokojeni a 4. června byl krásný den na to to ukázat,“ vysvětluje novinářka Klara Klinger-Kosmala s tím, že jde o výročí prvních svobodných voleb v Polsku.

Před pěti dny 26:05

Manželství je smlouva. Není důvod, aby ji uzavírali jen muž a žena, tvrdí poslankyně Šebelová

Spor o manželství pro stejnopohlavní páry nadále štěpí Sněmovnu. V debatě, která byla tak prudká, že ani nedošlo na hlasování, vystoupila i poslankyně Michaela Šebelová (STAN), která mluvila o svých synech, z nichž jeden je gay: „Ukázala jsem, že je to normální lidský příběh. Díky tomu, že dva kolegové ve Sněmovně se vyautovali, tak ta debata je lidštější. Je to takové prolomení bariéry, najednou se v kuloárech začínáme bavit o věcech, o kterých jsme se dříve nebavili.“

Před týdnem 26:09

Středula: Vláda nechává občany zaplatit za své chyby. K prosperitě se nelze proškrtat

Odbory tvrdě kritizují vládní konsolidační balíček. Zveřejnily desítky připomínek k bodům, které vláda považuje za zásadní, před pár dny také zřídily stávkový výbor a připravují se na celostátní protestní akci. „Děláme stejnou chybu jako v letech 2008–2012. Politici si myslí, že se k prosperitě můžeme proškrtat. To je fatální chyba. Výsledkem tohoto snažení nemůže být prosperita,“ míní předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Před týdnem 25:34

V justici máme 60 procent žen. Ústavní soud ale zůstává mužskou institucí, kritizuje právnička

Už v pondělí jmenuje prezident Petr Pavel tři nové členy Ústavního soudu, které nakonec výraznou většinou schválili senátoři. Dva ze tří nominovaných přitom předtím nedoporučil senátní ústavně-právní výbor. Podle senátorky Hany Kordové Marvanové (za Spolu) by prezident měl se senátory více diskutovat, pokud v budoucnu nechce být překvapen.

Před týdnem 25:52

Naegele: Srbsko kosovskou hranici vojensky nepřekročí. Nepokoje však teď Vučićovi přijdou vhod

Neshody ohledně místních voleb v Kosovu vyvolaly nové rozbroje mezi kosovskými Albánci a srbskou menšinou. NATO se rozhodlo posílit mezinárodní jednotky KFOR, které hlídají hranice na severu Kosova, srbský prezident Alexandr Vučić na druhé straně zvýšil bojovou pohotovost na nejvyšší stupeň.

Před týdnem 25:20

Viceguvernérka ČNB: Konsolidační balíček je krok správným směrem. Měli bychom se zbavit části dotací

Přestože se zdá, že inflace začíná pomalu klesat, nejnovější odhady pro zbytek letošního roku se pohybují mezi 11 a 12 %. Podle statistiků přitom česká ekonomika letos za první čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 %, což je větší pokles, než se předpokládalo. ČNB zatím neuvažuje o snižování úrokových sazeb, někteří její členové dokonce mluví o zvyšování. Projeví se pokles ekonomiky ve vývoji inflace? A proč má Česko v mezinárodním srovnání jednu z nejvyšších inflací?

Před týdnem 26:13

Perebyjnis: Cílem protiofenzivy je osvobodit všechna okupovaná území Ukrajiny

Na ruské požadavky pro nastolení míru na Ukrajině reagoval Kyjev vlastním seznamem mírových podmínek. Ukrajinci striktně odmítají zejména Ruskem vznesený nárok na rozsáhlá ukrajinská území. Zároveň se na sociálních sítích vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného objevilo video o odhodlání Ukrajinců dobýt zpět okupovaná území.