Rozhovory Radiožurnálu
NejnovějšíPřed 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nevěřím, že by jakákoli akce mohla v současnosti dosáhnout uhlíkové neutrality, říká odborník

O víkendu začne v Kataru mistrovství světa ve fotbale. Pořadatelé i Mezinárodní fotbalová federace FIFA o něm tvrdí, že půjde o první uhlíkově neutrální šampionát v historii. Klimatologové to označují za zavádějící, až nebezpečné tvrzení. Poukazují na to, že půjde naopak o turnaj, který velkým množstvím uhlíkových emisí ještě zhorší eskalující klimatickou krizi. Americký zpravodaj Jan Kaliba o tom v New Yorku mluvil s Allenem Hershkowitzem, vědeckým poradcem pro udržitelnost.

09:57

Rozhovory Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Ptáme se na všechno, co vás zajímá. Každý den se snažíme kontaktovat politiky, specialisty a odborníky z nejrůznějších profesí, abychom vám nabídli jejich názory a pohledy na nejaktuálnější témata.

Web

Před 2 týdny 02:42

Trumpův comeback? Bývalý republikánský oznámil, že chce opět kandidovat na hlavu USA

Donald Trump se bude v příštích volbách znovu ucházet o funkci prezidenta Spojených států. K federální volební komisi už podal potřebné dokumenty a dva roky před nadcházejícími volbami v roce 2024 zahájil kampaň, kterou oficiálně oznámil ve své rezidenci na Floridě. Podpořila jej manželka Melania, dcera Ivanka se v kampani odmítla angažovat.

Před 2 týdny 05:22

Na Zemi už žije víc než 8 miliard lidí. Ta poslední přibyla během 11 let

„Dnes máme příležitost k oslavám naší rozmanitosti a pokroku, ale i k připomínce, že společně sdílíme odpovědnost vůči této planetě,“ uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres, když oznámil, že podle propočtů této organizace právě dnes překročila globální populace hranici osmi miliard. Jaké jsou vyhlídky na další desetiletí a unese planeta rostoucí demografickou zátěž?

Před 3 týdny 06:05

Klimatická konference COP27. „Lidstvo přiznává, že vlastní vinou balancuje na hraně propasti“

V egyptském Šarm aš-Šajchu probíhá klimatická konference COP 27. Na její zahájení přijelo 120 politiků včetně českého premiéra Petra Fialy. Jedním z hlavních témat summitu bude poprvé i finanční pomoc zemím, které v důsledku globálního oteplování utrpěly škody. „Tím, že o problému mluvíme, začneme hledat a analyzovat příčiny a hledat cesty k nápravě,“ hodnotí přínos summitu Michal Marek, ředitel Centra výzkumu globální změny Akademie věd CzechGlobe.

Před 3 týdny 02:54

Část Rokytnice je bez dodávek tepla, hrozí přerušení výuky. Vyřeší se spor města s dodavatelem?

Část domácností v Rokytnici v Orlických horách je už druhý den bez tepla a teplé vody. Dodavatel jim včera ráno kvůli dlouhodobým neshodám ohledně účtované ceny přerušil dodávky. Jde o stovky lidí v domácnostech na několika sídlištích. Kromě nich je ale od tepla odpojený taky dům s pečovatelskou službou nebo základní škola, kde hrozí přerušení výuky. Společnost Ekoenergy Moravia ten krok odůvodnila tím, že aktuálně na dodávky tepla nemá dostatek peněz.

3. listopad 2022 06:50

Ještě je čas na záchranou brzdu, říká člen NERV o návrhu úspor ve státním rozpočtu

Součet schodku státního rozpočtu se za poslední tři roky vyšplhal na bilion korun a příští rok naroste o dalších 295 miliard. Národní ekonomická rada vlády (NERV) proto kabinetu Petra Fialy ve středu předložila návrhy opatření, která by měla vést k dlouhodobému zlepšení hospodaření státu. Co by hrozilo, pokud by se státní dluh dál zvyšoval podobným tempem? A v čem podle členů NERV dělá stát hlavní chyby?

28. říjen 2022 05:46

Jak se slavil 28. říjen? „Za první republiky byly oslavy mohutné a povinné,“ popisuje historička

Dnes si připomínáme výročí vzniku samostatného Československa. Oslavy 28. října měly v průběhu historie našeho státu různé podoby v závislosti na střídání politických režimů. Historici z nich vyčtou cenné informace o tehdejší společnosti. Jak se k svátku stavěly národnostní menšiny? „V roce 1928 například Maďaři říkali, že je to jejich den smutku,“ popisuje v rozhovoru Dagmar Hájková.

21. říjen 2022 06:28

Ze zrádce opět hrdinou. Soud po více než půl století očistil jméno generála Jana Syrového

Legionář Jan Syrový byl v prvorepublikovém Československu vnímán jako národní hrdina. Po válce byl ovšem odsouzen jako zrádce a kolaborant. Až teď soudy uznaly, že nespravedlivě. K úplnému očištění jeho jména dochází 52 let po jeho smrti. Armádní hodnost i všechna československá vojenská vyznamenání mu ve čtvrtek posmrtně znovu přidělila ministryně obrany Jana Černochová.

21. říjen 2022 02:25

Británie bez premiéra. V létě trval výběr lídra dva měsíce, teď to má být týden, komentuje zpravodaj

Velkou Británii čeká další změna na premiérském postu. Dosavadní předsedkyně vlády Liz Trussová ve čtvrtek oznámila rezignaci. „Do pondělního odpoledne jsou otevřené nominace, každý kandidát musí mít podporu alespoň stovky konzervativních poslanců,“ vysvětluje zpravodaj v Londýně Jaromír Marek. Objevují se jména jako Rishi Sunak, Penny Mordauntová či Boris Johnson, jehož přijatelnost pro veřejnost je však otázkou. Poslechněte si rozhovor.

18. říjen 2022 04:19

Dirigent Jakub Hrůša povede Královskou operu v Londýně. „Hrát českou hudbu je samozřejmost,“ těší se

Novým ředitelem Královské opery v londýnské Covent Garden bude od roku 2025 světově uznávaný český dirigent Jakub Hrůša. Před ním tuto proslulou instituci jako jediný Čech řídil krátce Rafael Kubelík, a to v 50. letech 20. století. Na postu Hruša vystřídá odcházejícího Antonia Pappana a měl by na něm setrvat 22 let. „Je to velká výzva toho nejsprávnějšího typu. Královská opera má absolutní top kvalitu, vyzařuje velkou prestiž a způsobuje velký respekt,“ říká 41letý Hrůša.

7. říjen 2022 02:38

Putin nežertuje, když vyhrožuje jadernými zbraněmi, varuje Biden. Promluvil o armagedonu

Ruský prezident je skutečně schopný použít taktické jaderné zbraně, je přesvědčený americký prezident Joe Biden. Svět se podle něj ocitl tak blízko ničivému konfliktu, jako nebyl od kubánské raketové krize před 60 lety.