Kavárna
24. duben 2022

Poslechněte si podcast: Rozhovor s novým šéfdirigentem Jihočeského divadla Davidem Švecem

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích má od ledna nového šéfdirigenta. Stal se jím David Švec, renomovaný dirigent a klavírista, který působí nejen v pražském Národním divadle, ale často hostuje u předních evropských orchestrů a v operních domech.

21:04

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Před týdnem 20:38

Mladý houslista Roman Červinka z Českých Budějovic zvítězil v mezinárodní soutěži talentů

Velká televizní show Virtuosos představila umění mladých talentovaných hudebníků, leckdy ještě dětí. V mezinárodní soutěži uspěl houslista Roman Červinka z Českých Budějovic a svou roli sehrála i jihočeská porotkyně.

Před 2 týdny 19:25

Bývalý výměník tepla na českobudějovickém sídlišti se proměnil v místo plné kultury

Hedvika Drenčeni přebudovala bývalý výměník tepla na českobudějovickém sídlišti Šumava na kulturní stánek. Díky ní se tu teď daří pohybu, tanci, divadlu i sousedským setkáním. Převzala také společnost Kredance, která se všem těmto aktivitám věnuje.

Před 3 týdny 21:12

Podílí se celá vesnice. Díky místním už desítky let znovu žije tradice pašijových her v Hořicích

Od roku 1816 se tradují pašijové hry v Hořicích na Šumavě. Představení o poslední cestě Ježíše Krista hráli místní více než sto let, vzniklo dokonce i velké dřevěné divadlo. Pak tradici přerušila druhá světová válka, odsun obyvatelstva a nástup komunistického režimu.

18. prosinec 2022 20:55

Svatava Kopečková rozjela v Českých Budějovicích dvě multikina, mezi promítacími sály prožila 20 let

Byla u otevření prvního multikina v Českých Budějovicích, později začala šéfovat i druhému multiplexu, který ve městě vznikl. Po dvaceti letech Svatava Kopečková ve funkci generální manažerky multikin CineStar končí a odchází do penze.

11. prosinec 2022 20:25

Budějovičtí studenti tráví čas v SUDu. Studentské univerzitní divadlo funguje už dvacet let

SUD, to je zkratka pro Studentské univerzitní divadlo, které před dvěma desítkami let vzniklo v Českých Budějovicích. Je to otevřený prostor pro autorské divadlo, výstavy, besedy, workshopy, autorská čtení, dramatickou výchovu a další aktivity.

4. prosinec 2022 19:58

Na statku v Komařicích nacházejí tanečníci útočiště a prostor pro intenzivní práci

Ve vesnici Komařice nedaleko Českých Budějovic, na statku pod javory sídlí Rezi.Dance, prostor zasvěcený tanci, divadlu a zkrátka živé kultuře. Už několik let ho tam provozuje tanečnice a performerka Markéta Málková se svým partnerem.

27. listopad 2022 17:51

Vánoční příběh jako ze vzpomínek prababiček. Jihočeské divadlo uvádí Rybovu mši v inscenované podobě

Scénické ztvárnění Rybovy České mše vánoční má o první adventní neděli premiéru v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Autoři představení slibují oživlý příběh jihočeských Vánoc s hudbou Jakuba Jana Ryby a také Adama Václava Michny z Otradovic.

20. listopad 2022 18:31

Velké barevné obrazy rozzáří jezuitskou kolej v Telči. Vzniká tu stálá expozice děl Míly Doležalové

Velké černé smutné oči, výrazné dlaně a chodidla. Výtvarnice Míla Doleželová na svých rozměrných plátnech často malovala Romy. A pak také křesťanské náměty. Právě proto nebyla za komunistického režimu v Česku příliš v kurzu. Její tvorbu ale obdivovali ve Spojených státech, Mexiku nebo Tel Avivu. Po sto letech od narození Míly Doleželové se její dílo vrací domů, na Vysočinu.

13. listopad 2022 18:16

Mraveniště, Animárium, Hnízdo ilustrace. Písecká Sladovna nabízí dětem spoustu zážitků

Největší dětská galerie v Česku sídlí v Písku. Zdejší Sladovnu už několik let úspěšně vede ředitel a nadmíru kreativní člověk Adam Langer. Galerii se podle jeho slov v současné době daří dobře

6. listopad 2022 19:00

České Budějovice jsou ve finále soutěže o prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2028

Koncept přihlášky, který skrze kulturu posiluje vztahy mezi lidmi, institucemi a krajinou, zaujal mezinárodní porotu soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Díky němu České Budějovice postoupily do finále, kde se utkají s Broumovem. Kdy se odehraje finálový rozstřel a co všechno bude nutné do té doby udělat?