Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: ROZHOVOR: Italská spisovatelka Donatella di Pietrantonio

Proč jsou pro nás tak důležité rodinné vztahy? Jak nás definují? Jak nás predestinuje místo, z něhož pocházíme? O tom všem píše italská spisovatelka Donatella di Pietrantonio, která v rozhovoru prozrazuje, jak došla ke svému stylu a proč je podstatnější dojem z prostoru a situace, než samotný popis.

09:10

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Před dvěma dny 05:44

První obrysy portrétu Toma Stopparda

Tom Stoppard, zlínský rodák, který vyrůstal v britském Bristolu a dobyl si věhlasu po celém světě, slaví v neděli 85. narozeniny. Životní peripetie a osudy děl slavného dramatika sleduje redaktorka Šárka Švábová v našem novém cyklu. Oslovila za tím účelem řadu uměleckých osobností, které jsou s jeho tvorbou spjaty. A vy si díky nim můžete postupně o ní poskládat vlastní obrázek.

Před dvěma dny 05:58

Změna soutěže a nové místo setkávání filmových fanoušků a tvůrců

Změna soutěže a nové místo setkávání filmových fanoušků a tvůrců – to jsou zásadní změny v organizaci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Začíná dnes.

Před dvěma dny 05:14

Klavíristky Zora a Nora Novotné – studentky konzervatoře v Lutychu

Jako malé popostrčení pro mladé muzikanty popisují belgičtí pořadatelé soutěž pro studenty královských konzervatoří “Génération classique”. Hlavní odměnou pro vítěze je letní turné po profesionálních scénách. Laureáty prvního ročníku soutěže se staly dechový kvintet Et caetera a Duo Novotná. Sestry Novotné přizval k rozhovoru Martin Luhan.

Před třemi dny 04:48

Bozar – Magdalena Lišková

V Bruselu jsme už s Martinem Luhanem navštívili umělecké profesionály, zapálené amatéry a kulturní diplomaty. Ti všichni šíří v Belgii české kulturní dědictví. Ve čtvrtém díle se seznámíme s Češkou, jejíž poslání je jiné. Pracuje v jedné z nejvýznamnějších belgických kulturních institucí – v paláci krásných umění, Bozaru.

Před čtyřmi dny 10:52

Autorka knihy Svolení a ředitelka nakladatelství Vanessa Springora

Sotva čtrnáctiletá dívka a padesátník. Netradiční romance, nebo zneužívání? To není jiný pohled na Nabokovovu Lolitu – Vanessa Springora takový vztah ve Francii osmdesátých let zažila a napsala o tom knihu Svolení. V rozhovoru pro Mozaiku prozradila, co dokáže změnit literatura, a nakolik dokázala odpustit sobě i své matce, která ji tehdy neochránila.

Před čtyřmi dny 05:09

Hudebníci v Bruselu — Jan Fix a Silvie Bažantová

V prvních dvou dílech česko-belgického seriálu jsme zjišťovali, jak se čeští kulturní diplomaté připravují na nadcházející předsednictví a také co podnikají amatérští umělci – naši krajané v Bruselu. V Belgii ovšem žije i řada umělců profesionálů, kteří tu vystudovali, a někteří jsou součástí české krajanské komunity. Dva z nich nám teď Martin Luhan představí.

Před pěti dny 05:22

Sdružení Česká inspirace v Bruselu

Brusel je velmi kosmopolitním městem a každý z evropských národů tu má velmi početnou komunitu krajanů. Ta česká se potkává i díky uměleckým nadšencům. Na každoroční Rybově mši v provedení sboru Brusinky a orchestru Sinfonietta, na plese České inspirace nebo na velikonočních dětských dílničkách. Martin Luhan tentokrát mluvil se zástupci organizátorů – předsedkyně sdružení Česká inspirace Simony Pohlové se ptal, jaké byly jeho začátky.

Před šesti dny 05:42

České centrum v Bruselu

Nadcházející takzvané České předsednictví Evropské Unii znamená samozřejmě velké pozdvižení pro celou českou komunitu v Bruselu. Ale jak se to projeví v kultuře? Jak se na druhou polovinu roku chystají oficiální instituce zastupující českou kulturu v Bruselu? Znamená pro ředitelku Českého centra Jitku Pánek-Jurkovou české předsednictví nějakou změnu?

Před týdnem 09:06

Kasárna Karlín jsou specifická tím, že tam je všechno! Pražské kulturní centrum slaví 5 let

Před pěti lety začali nadšenci z neziskové organizace Pražské centrum oživovat nevyužívaný areál Kasáren Karlín v centru Prahy. Unikátní prostor, který přeje kulturním a společenským aktivitám, přichystal k výročí speciální narozeninový program. Oslavy pěti let od otevření nových Kasáren Karlín můžete navštívit až do této neděle. Podrobnosti přidá Matěj Velek.

Před týdnem 05:28

Joko Tawada, japonská spisovatelka žijící v Berlíně

Jaké je žít, myslet a mluvit v několika jazycích? A co vlastně znamená – stát se autorkou? Jak se zdánlivě svobodná země podřídí totalitnímu řádu? A co má jazyk společného s hudbou?