Výlety
3. březen 2023

Poslechněte si podcast: Rozhledna Stradonka na Lounsku stojí na keltském valu. Najdete u ní i sluneční hodiny

S nápadem postavit na keltském valu u Stradonic na Lounsku v Ústeckém kraji rozhlednu ve stylu keltské strážní věže přišly v roce 2008 členky stradonického Klubu žen. Nápad se zalíbil a od roku 2009 mohou zastřešenou dřevěnou rozhlednu navštěvovat turisté. Na valu poblíž rozhledny najdete i informační panel a také sluneční hodiny.

02:20

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:15

Zoopark Stěžery na Královéhradecku má otevřeno po celý rok. Uvidíte tam klokany, zebru i pumu

Už před třiceti lety byl ve Stěžerách nedaleko Hradce Králové otevřen rodinný zoopark. Jeho provozovatelé se zabývají chovem exotických zvířat z celého světa a zároveň přispívají k podpoře a k zachování živočišných druhů. Na dvou hektarech čekají nevšední zážitky malé i velké návštěvníky.

Před dvěma dny 03:30

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové je vzácnou památkou východních Čech. Je obestřená tajemstvím

Kaple sv. Kateřiny v České Třebové v Pardubickém kraji je jedinou románskou rotundou ve východních Čechách. Má své legendy a také tajemství. Dodnes se neví, kdy přesně kaple vznikla, ani to, kdo ji na návrší nad řekou Třebovkou nechal postavit.

Před třemi dny 03:29

Na Naučné stezce Girov na Jablunkovsku můžete objevovat přírodu i díky moderním technologiím

Naučná stezka Girov v Hrádku na Jablunkovsku v Moravskoslezském kraji je dlouhá přibližně půl kilometru. Vznikla v roce 2018 a návštěvníkům nejvýchodnějšího koutu republiky slouží k pozorování ptáků a poznávání rostlin. Její součástí jsou i hry pro děti jako pexeso s obrázky ptáků nebo QR kódy, díky kterým umí chytré telefony přehrát hlasy místních ptáků.

Před čtyřmi dny 03:21

Zažijte 70. a 80. léta v Československu. V Retro muzeu v obchodním domě Kotva v Praze

V Retro muzeu v obchodním domě Kotva v Praze můžete zavzpomínat na to, co vás kdysi obklopovalo. Od nábytku, přes potraviny, nádobí, hračky až po vybavení pod stan. Uvidíte i veřejnou telefonní budku, schránku na dopisy či staré turnikety umožňující vstup do metra. To všechno můžete ukázat svým dětem a vnoučatům.

Před pěti dny 02:57

Rozhledna Rosička na Vysočině stojí na posázavské cyklotrase mezi Sázavou a Přibyslaví

Nedaleko Žďáru nad Sázavou ční z lesů na kopci Rosička stejnojmenná rozhledna. Jako turistický cíl je velmi oblíbená, a to jak pěšími, tak i cyklisty. Leží totiž na dálkové posázavské cyklotrase. A nabízí navíc krásný výhled. Na kopce Žďárských vrchů, rybníky, lesy a vesničky krásného koutu Vysočiny.

Před šesti dny 03:15

Na Ostrov na Vltavě nevede žádný most. Přesto tam kdysi stával klášter

Výlet na Ostrov u Davle nedaleko Prahy musíte spojit buď se sportovním výkonem, kdy na přibližně 100 metrů vzdálený břeh doplavete, anebo si přes Vltavu pronajmete loď. Na ostrově vás potom čeká výlet do historie. Tajuplný ostrov si kdysi vybral Boleslav III., aby na něm v roce 999 založil druhý mužský benediktinský klášter na našem území.

Před šesti dny 03:21

V Hojsově Stráži na Šumavě mají svůj vlastní orloj. Poledne na něm odbíjí Smrtka

Hojsova Stráž je krásná malebná ves na Šumavě v okrese Klatovy. Turistům má rozhodně co nabídnout, například pozoruhodný kostel, opravený starobylý hřbitov, bývalý pivovar, od kterého jsou nádherné výhledy do kraje, anebo třeba orloj.

Před týdnem 03:18

Zámek v Zahrádkách na Českolipsku sloužil svého času jako škola pro cizince učící se česky

Jižně od České Lípy v Libereckém kraji, na ostrožně nad Robečským potokem, si nechali Vartemberkové v polovině 16. století postavit renesanční sídlo - Nový Zámek. Dnes stojí v obci jménem Zahrádky. Jeho současná podoba nemá s tou původní mnoho společného, zámek se v 17. a 18. století postupně rozrůstal a měnil v barokní sídlo za přispění například Albrechta z Valdštejna nebo kardinála Arnošta Harracha.

Před týdnem 03:44

Jeskyně Balcarka v Moravském krasu se chlubí mimořádně bohatou krápníkovou výzdobou

Balcarova skála jižně od Ostrova u Macochy ukrývá jednu z nejkrásnějších jeskyní Moravského krasu. Balcarka se pyšní mnohotvárnou krápníkovou výzdobou, labyrintem chodeb a propastí ve třech výškových úrovních i jedním z největších skalních dómů v oblasti. Je otevřená od jara do podzimu a nabízí i velké parkoviště a vybavené návštěvnické centrum.

Před týdnem 03:31

Štola číslo 1 v Jáchymově na Karlovarsku byla zkušební štolou. Dnes je zajímavou technickou památkou

Štola číslo 1 v Jáchymově na Karlovarsku patří do těžební oblasti dosud funkčního dolu Svornost a nachází se v její těsné blízkosti. V roce 1952 rozhodly o jejím vyražení Jáchymovské doly. Hlavním cílem bylo prozkoumat, zda je toto místo vhodné pro těžbu a ověřit výskyt uranového zrudnění.