Výlety
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Rozhledna Hradišťský vrch u jihočeské Kaplice je plná symbolů. Odkazuje ke Keltům i Rožmberkům

V městečku Kaplice, v podhůří Novohradských hor na jihu Čech, se vedla od začátku století debata, jestli by nestálo za to, postavit na některém z okolních kopců rozhlednu. Nakonec byl vybrán sedm set osmdesát metrů vysoký Hradišťský vrch. A teď už několik let mohou turisté vystoupat na unikátní kaplickou rozhlednu.

02:24

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:13

Loreta v Kosmonosích je jednou z českých kopií originálního svatostánku. Údajně je tou nejitalštější

Loreta v Kosmonosích u Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji je považována za jednu z nejkrásnějších staveb loretánského typu na sever od Alp. Celý areál nechal vybudovat Humprecht Jan Černín z Chudenic a stavbu svěřil italskému staviteli Alliprandimu. Po celém areálu kosmonoské Lorety navíc najdete barokní sochy místního rodáka, sochaře Josefa Jiřího Jelínka.

Před dvěma dny 02:59

V Českých Milovech vznikalo unikátní uranové sklo. Připomíná ho expozice ve skelmistrovském domě

České sklo je pojem a nelze ho spojovat jen se severem Čech. Po celém světě bylo ve své době známé i sklo z Vysočiny, konkrétně milovské. A to i přesto, že se vyrábělo jen nějakých padesát let. Sklářskou historii této krásné oblasti v srdci Žďárských vrchů teď připomíná expozice skla ve zrekonstruovaném skelmistrovském domě.

Před dvěma dny 03:28

Rotavské varhany vznikly díky sopečné erupci. Krásu čedičové stěny ale odkryla až těžba kamene

Nedaleko obce Rotava na Sokolovsku v Karlovarském kraji najdete uprostřed smrkového lesa působivý skalní útvar s názvem Rotavské varhany. Skála, která opravdu připomíná kostelní varhany, je tvořená spoustou kamenných sloupců. Jde o unikátní geologický útvar ze sklovité magnetické horniny podobné čediči, která má vysoký obsah železa.

Před třemi dny 03:30

Arcibiskupským palácem v Olomouci kráčely dějiny. Císař František Josef I. tu usedl na rakouský trůn

Při procházce historickým centrem Olomouce byste určitě neměli minout Arcibiskupský palác. Dodnes je živým sídlem olomouckého arcibiskupství, které vykonává duchovní správu na území střední a severní Moravy. Arcibiskupský palác je významným příkladem barokní palácové architektury. Jeho interiéry zdobí štuková výzdoba, vzácné obrazy, dobový nábytek a také sbírky skla nebo porcelánu.

Před čtyřmi dny 03:07

Naše národní řeka Vltava pramení v šumavských lesích. Z Černé hory vyvěrá několik menších pramenů

Naše národní řeka Vltava je dlouhá 430 kilometrů a je tak nejdelší řekou na území naší republiky. Když se vydáte proti proudu Vltavy, můžete se dostat až k Černé hoře nedaleko šumavské Kvildy, kde řeka v lesích pramení. V tomto místě má pozdější mohutný tok podobu studánky a tenkého čůrku vody.

Před pěti dny 03:10

Obří sud na Javorníku má vídeňské kořeny. Dnešní replika je součástí výletního areálu

Možná jste to už také zažili, že vás na výletě něco zaujalo natolik, že jste to zkrátka museli mít. Na konci 19. století se to přihodilo Wilhelmu Hueblovi z Dlouhých Mostů u Liberce při návštěvě Vídně. Uviděl tam sud obřích rozměrů a o pár let později stál ten samý na Javorníku, na 684 metrů vysokém kopci Ještědsko-kozákovského hřbetu.

Před šesti dny 03:48

Čertův kámen u Provodova má dle pověstí otisky čertích kopyt a červenou barvu od obětovaných zvířat

Dominantou kopce Rýsov v Provodově na Zlínsku je velký skalní monolit, kterému místní neřeknou jinak než Čertů kámen. Je opředený řadou legend a pověstí. A rozhodně ho není možné přehlédnout. Je to mohutný skalní blok vysoký deset a půl metru, který je tvořen slepenci a pískovci. Zvětrávání ve skále vymodelovalo rozličné pukliny a dutiny. Právě kvůli nim je útvar přírodní památkou.

Před týdnem 03:05

Rudrův mlýn v Ratibořicích je jedním z dějišť románu Babička. Ukrývá fortel předků i hastrmana

Rudrův nebo také Ludrův či Panský mlýn v Babiččině údolí v Ratibořicích v Královéhradeckém kraji je neobyčejný. A to nejen proto, že je spojený s románem Babička od Boženy Němcové, která ho použila jako jedno z dějišť svého románu. Zároveň patřil i k těm nejvěhlasnějším díky kvalitě mletí. Navíc v něm i dnes žije hastrman.

Před týdnem 03:13

Na pražském Proseku vyrostla vyhlídka. Jméno dostala podle blízkých Proseckých skal

Přírodní památka Prosecké skály s rozsáhlým labyrintem přírodních i umělých jeskyní leží na severovýchodě Prahy. Spodní, světlejší vrstvu skal, tvoří bílý pískovec, který se usazoval ve sladkých vodách. Horní vrstva, to jsou hrubozrnné pískovce rezavé barvy, které se ukládaly v mořském prostředí. Z vyhlídky vybudované v blízkosti skal přehlédnete velkou část metropole.

Před týdnem 03:24

Zámek Linhartovy se pyšní jedinečným českým rekordem. Papírovým světem hraběte Sedlnického

Zámek Linhartovy na Krnovsku v Moravskoslezském kraji se bohužel nemůže pyšnit původním mobiliářem ani portréty jeho majitelů. O to víc ho ale milují děti. Kastelán Jaroslav Hrubý pro ně totiž při prohlídkách chystá nejedno překvapení. Naposledy dokonce rekordní. Pro zámeckou expozici vyrobil víc než sto papírových figurín v životní velikosti.