NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Ivan Mls: Pěstitel

Jsem pěstitel amatér. Nechlubím se, ani si nestěžuji. Prostě to konstatuji. Tím chci jen říct, že nejsem nijak existenčně závislý na zemědělských produktech, které se mi čas od času podaří vypěstovat.

02:13

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Před třemi dny 02:06

Antonín Pelíšek: Sdílená třešeň

Na zahradě mi roste třešeň. Z malého stromku, který se nechal zprvu otrhat ze země, pak z krátkých štaflí a nakonec jedině šplháním do větví, je dnes pořádný macek, do jehož koruny by se dalo spustit jen z vrtulníku.

Před čtyřmi dny 01:59

Jan Cempírek: Léto jako bramboračka

Bramborová polévka má v české kuchyni pověst dosti střídmou. Patří mezi nejzákladnější jídla a dovede ji uvařit každý kuchařský novic. Vždyť na přípravě bramboračky nic není – voda, sůl, brambory, jíška, to je základ... a pak: co dům dá.

Před pěti dny 01:32

Jiří Březina mladší: Den hudby

Máte rádi muziku? Pokud jste si odpověděli, že ne, tak nepatříte k druhu homo sapiens. Hudba, melodie, rytmus, tanec, zpěv, to vše máme zakódované v naší DNA a je jedno, z jakého koutu planety pocházíme. Hudba je něco, co nás jako lidi definuje.

Před šesti dny 02:06

Pavel Kroneisl: Vesele se šlape do pedálů

S příchodem teplých dnů se u našeho lipenského domku na silnici vedoucí na hraniční přechod do Rakouska opět vyrojili cyklisté. No, cyklisté, já vlastně nevím, jak je správně pojmenovat.

Před týdnem 01:51

Martina Adlerová: Praštěná

Jsem praštěná… do hlavy… zeměpisným atlasem. Na zeměpis jsme totiž měli učitelku, která nás za jakoukoliv neznalost trestala úderem do lebky. A že ten školní atlas měl ale tvrdé desky!

Před týdnem 02:26

Zdena Kolářová: Noční košile

Mám kamarádku, která po dlouhá léta nosí svá obnošená trika coby noční košile. Ne proto, že by neměla na nové, ale chce právě ty seprané, protože ji nové, jak říká, koušou.

Před týdnem 02:12

Jiří Březina starší: Vítr

Často opakuju jednu chybu. Při sledování předpovědi počasí se soustředím jen na teplotu a na to, jestli bude pršet. Věta o síle větru kolem mě prošumí, obleču se podle teploty a pak se divím.

Před týdnem 02:05

Hana Hosnedlová: Prázdniny

Toužebně očekávané prázdniny jsou už na dosah ruky a s nimi i plány, co všechno by se dalo během oněch letních týdnů prožít. Za mého dětství to byly především pionýrské tábory, které z větší části hradili zaměstnavatelé rodičů.

Před týdnem 01:59

Jiří Březina mladší: Slimáci

O tom, že slimák je postrachem každé zahrady, se píše a hovoří často. Boj zahrádkářů se slizkými okupanty je každoročně omílané téma, stejně jako výčet zaručených způsobů, jak je ze záhonů vyhnat nebo zlikvidovat.